مکه مسجد حیدرآباد

مکه مسجد حیدرآباد

شرح

مکه مسجد حیدرآباد

مکه مسجد یا مکه مسجد ، یک مسجد جماعت در حیدرآباد هند است. این یکی از بزرگترین مساجد هند با ظرفیت 20 هزار نفر است. این مسجد بین سده های شانزدهم و هفدهم ساخته شده است ، و یک بنای تاریخی محافظت شده از دولت است که در قلب شهر قدیمی حیدرآباد ، نزدیک به نقاط دیدنی تاریخی چارمینار ، کاخ چوماهالا و بازار لاد بازار واقع شده است.

محمد قلی قطب شاه ، پنجمین حاکم سلسله قطب شاهی ، مأمور ساختن آجرهایی از خاک آورده شده از مکه ، مقدس ترین مکان اسلام است و از آنها در ساخت قوس مرکزی مسجد استفاده می کرد و بدین ترتیب مسجد را می بخشید. نام آن. این مرکز مرکزی را تشکیل داد که شهر توسط محمد قلی قطب شاه برنامه ریزی شده بود.

مکه مسجد در زمان سلطنت محمد قلی قطب شاه ، پنجمین سلطان قطبی قطب گلکوندا ساخته شده است. سه نمای قوسی از یک قطعه گرانیت حک شده که پنج سال طول کشید تا به معدن برسد. بیش از 8000 کارگر برای ساخت مسجد کار کردند. محمد قلی قطب شاه شخصاً سنگ بنای سنگ را گذاشت و آن را ساخت. ساخت و ساز پس از مرگ امپراتور متوقف شد.

ژان باپتیست تاورنیر ، یک کاشف فرانسوی ، در سفرنامه خود اظهار داشت وی گفت: حدود 50 سال است که آنها شروع به ساخت یک بتکده زرق و برق در این شهر کردند که پس از اتمام ، در تمام هند بزرگترین کشور خواهد بود. اندازه سنگ موضوع موفقیت خاص است ، و یک طاقچه. مکان نماز ، صخره ای کاملاً عظیم است که آنها پنج سال در معادن آن صرف کردند و 500 تا 600 مرد به طور مستمر در کار آن کار می کردند. آن را به بتکده ؛ و آنها 1400 راسو برداشتند تا آن را بکشند. در 18 مه 2007 ، بمبی در نماز جمعه در داخل مکه مسجد منفجر شد که باعث کشته شدن حداقل سیزده نفر و زخمی شدن ده ها نفر دیگر شد.

ورودی حیاط یکی از برجسته ترین ویژگی های مسجد با بنای مستطیل ، قوسی و سایبان است که قبرهای مرمری حاکمان سلسله آساف جاهی را در خود جای داده است. این ساختار در زمان حاکمان حاکم آسف جه ایجاد شده است. این شامل مقبره های تمام حاکمان آسف جحی و آخرین نسیم ، میر عثمان علی خان است که در مسجد جودی روبروی کاخ پادشاه کوتتی دفن شده است.در هر دو انتهای این مکان استراحت برای آسف جحی دو بلوک مستطیل شکل با چهار مناره قرار دارد. این مناره ها دارای بالکن های ظریف و مدور با دیوارها و قوس های تزئینی کم است. در بالای آنها یک بشقاب معکوس هشت ضلعی قرار دارد که از آن بقیه منارها صعود می کنند.

منبع : ویکی پدیا

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک