خانه موزه استاد هیمن مهاباد

معرفی خانه موزه استاد هیمن مهاباد

شرح

خانه موزه استاد هیمن مهاباد

خانه موزه استاد هیمن که با نام سرای هیمن نیز شناخته می شود یکی از چندین جاذبه دیدنی شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی است. سید محمد امین شیخ الاسلامی متخلص به « هیمن » فرزند سید حسن شیخ الاسلام مکری از تبار عارف و دانشمند معروف ملاجامی چوری ، در بهار سال 1300 شمسی برابر با سال 1340 قمری در یکی از روستاهای مهاباد به نام « لاچین » متولد شد . پس از یادگیری قرآن مجید و کتب مقدماتی فارسی و عربی به مهاباد رفت و مدت چهار سال در خانقاه و مدرسه جد مادریش شیخ یوسف برهان در سلک طلاب علوم دینی تحصیلات خود را ادامه داد و در همان ایام با هژار که آنجا به سر می برد همدرس و هم صحبت شد . بعدها به دستور پدرش به آبادی کولیجه راه یافت و مدت چند سالی نزد ملا احمد فوزی ، مدرس آنجا درس خواند .

در سال 1317 به خانه پدری در روستای شیلان‌ آباد بازگشت . روزها به کار کشاورزی وزراعت می پرداخت، شب ها تا دیر وقت به مطالعه کتب ادبی – از فارسی و کردی – مشغول بود و هرساله چندین بار به شهر مهاباد آمد و شد داشت ، در این مسافرت ها با رجال شعر و ادب آشنا شد و در جلسات ادبی جوانان با ذوق آن دیار شرکت جست و اندک اندک در اثر ابراز لیاقت و استعداد مورد توجه شخصیت های معروف مهاباد قرار گرفت. استاد هیمن پس از 65 سال زندگی پر مشقت ، بر اثر سکته قلبی شب جمعه 29 فروردین سال 1365 در ارومیه بدرود حیات گفت و در مقبرة‌الشعرای مهاباد آرام گرفت . هم اکنون خانه وی که سال­ های آخر عمر خود را در آن سپری کرده است به عنوان موزه مفاخر فرهنگی هنری مهاباد مورد بهره برداری قرار گرفته است.

ویژگی های این خانه موزه

این خانه در سال 1391 توسط میراث فرهنگی از وراث خریداری شده و در سال 1392 هجری شمسی به عنوان موزه مفاخر فرهنگی و هنری مهاباد به بهره برداری می رسد. این موزه در سال های اخیر در ردیف بیست موزه برتر کشور قرار گرفته است. در این موزه می توانید دست نوشته ها، لوازم شخصی، ابزار آلات نوازندگی، تابلوهای نقاشی، زندگینامه مفاخر هنری و فرهنگی مهاباد، آلبوم، تصاویر و فایل های صوتی به یادگار مانده و …که از شش هنرمند سرشناس کرد در رشته های مختلف به یادگار مانده به نمایش گذاشته شده است.

در میان این مفاخر بزرگ می توان به پدر ترجمه ایران ماموستا محمد قاضی، استاد هیمن، شاعر بزرگ کرد استاد حسام خالدی متخلص به هدی، محمد ماملی نوازنده بزرگ کردی، عبدالرحمان شرفکندی شاعر مشهور کرد زبان که به هژار شهره بوده می توان اشاره کرد. این موزه در نزد مردم کردزبان از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک