روستای پاژ مشهد

آشنایی با روستای پاژ مشهد

شرح

روستای پاژ مشهد

پاژ نام زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه‌ سرای ایرانی است و نام روستایی واقع در تقاطع جاده کارده به کلات نادری و 15 کیلومتری شمال شهر مشهد می‌باشد. در میانه روستای پاژ و در 700 متری شمال غرب آن دو تپه باستانی به چشم می‌خورد که به آثار و بقایای پاژ قدیم مربوط می‌باشند و موید پیشینه تاریخی این منطقه در سده‌های نخستین پس از اسلام تا قرن نهم و دهم هجری است.

این روستا یک خیابان اصلی با نام “فردوسی” دارد که از جاده ی کلات منشعب می شود و خیابان های فرعی آن نیز براساس همین خیابان اصلی شماره گذاری شده اند. با توجه به متون تاریخی و ادبی بر جای مانده روستای پاژ زادگاه حکیم حماسه‌ سرای ایران است، به‌ طوری که نوشته اند حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال 329 یا 330 هجری قمری در این روستا متولد شده است و در سن 30 سالگی نظم شاهنامه را آغاز و پس از صرف 35 سال اشعار حماسی خود را به نام شاهنامه به پایان رسانید و به روایت مشهور سال 416 هجری قمری به دیار باقی شتافت.

موقعیت روستا

روستای پاژ ،زادگاه فردوسی، روستایی سرسبز است که از باغ های انگور پوشیده شده. حدود 500 متری شمال پاز که بر بلندای تپه ای در جلگه قدیم خراسان قرار گرفته، تپه ای با قدمت نامعلوم قرار دارد که خرده سفال و کاشی های رنگارنگ اطراف و روی آن پراکنده اند و تاریخ کهن آن را نشان می دهند. می گویند این آثار یادگار سده های اولیهء قرون اسلامی تا حدود قرن دهم قمری است. پاز یا پاژ در لغت به معنای هدیه ی است که فرد دارای رتبه و مقام به فرد دیگر هم تراز خود می دهد. زادگاه فردوسی بزرگ روستای پاژ است .

در میانه روستا و 700 متری شمال آن دو تپه باستانی دیده میشه که مربوط به پاژ قدیمه و نشان دهنده تاریخ این منطقه پس از اسلام تا قرن نهم و دهم هجری است . هيچ تابلويي براي راهنمايي گردشگران و علاقه‌ مندان رسيدن به اين روستا ديده نمي‌شود. شايد اگر اهالي روستا در مسير نباشند هيچ كس نتواند به درستي راه روستا را بيابد. تنها تابلويي كه مي‌توان از روي آن از رسيدن به اين روستا اطمينان يافت، تابلويي است كه توسط دهياري روستا در حاشيه‌ مسير كلات به مشهد نصب شده است و ورود به روستاي پاژ را خوشامدمي‌گويد.

خانه فردوسي از جاذبه های روستا

با رسيدن به خانه فردوسي منظره‌ چشم‌نوازي ديده نمي‌شود. يك چهارديواري كوچك با تاقچه و تزيينات گچي ساده كه قدمت آن به دوران پهلوي مي‌رسد، تنها دارايي خانه فردوسي است. اينجا چيزي كه بيش از همه جلب توجه مي‌كند، يادگاري‌هايي است كه روي ديوارهاي گچي نوشته شده و به زحمت مي‌توان در ميان انبوه نوشته‌ها، جاي خالي يافت.

روستای پاژ مشهد یکى از نقاط بسیار دیدنى استان خراسان محسوب مى‌شود و مشتاقان بسیارى را که همواره زندگى خود را با غرور ملى در‌آمیخته‌اند، به زادگاه شاعر ملى و حماسه ‌سراى بزرگ ایران جذب کند. خانه فردوسی در اسفند1379 به عنوان يك بناي تاريخي ثبت ملي شده است، ولي گردشگران براي پيدا كردن آن مجبورند از مردم سوال كنند. اگر به این سرزمین کهن قدم نهاده اید با دیدن از این اماکن خصوصا روستای پاژ یادی هم از شاعر حماسه سرای ایران بکنید.

برای دیدن از شهر زیارتی نجف می توانید بلیط نجف را تهیه کتید و سفر زیارتی- سیاحتی خود را آغاز کنید.

موقعیت هتل

شهر: مشهد

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط