پل مارکوپولو پکن

آشنایی با پل مارکوپولو پکن

شرح

پل مارکوپولو پکن

بعضی از شهرهای دنیا در تمام طول سال پذیرای گردشگران هستند و هر فصل در آن ها جذابیت خاصی دارد. یکی از فوق العاده ترین شهرهای همیشه بیدار جهان، پکن ، پایتخت چین است. این شهر یکی از پرجمعیت ترین سرزمین های دنیا به شمار می آید و بعد از شانگهای پرجمعیت ترین شهر در کشور چین نیز هست. پکن مرکز سیاسی، فرهنگی، آموزشی و تجاری کشور محسوب می شود و به دلیل جاذبه هایی که در آن به چشم می خورد سالانه گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند. یکی از جاذبه های دیدنی پکن ، پل مارکوپولو نام دارد.

پکن شهر آسمان خراش ها و سازه های مدرن است، اینجا دیگر کسی از ساخت برج های منحصر به فرد و پل های طویل و شیشه ای شگفت زده نمی شود؛ اما نکته جالبی در رابطه با کشور چین وجود دارد، با این که تکنولوژی در این سرزمین با سرعت سرسام آوری رشد می کند هنوز در شهرهای بزرگ آن می توانیم شاهد ساختمان های کهن و دیدنی های بی همتای تاریخی شان باشیم؛ گویا تاریخ و تکنولوژی با هم ادغام شده اند. هنرمندان چینی از دیرباز دستِ توانایی در خلق آثار شاخص و بی همتا داشته اند؛ همه دیوار چین را می شناسیم و به عظمت و شکوهش واقفیم.

بازسازی پل

کسی در دنیا نیست که نام جهانگرد معروف ایتالیایی، مارکو پولو را نشنیده باشد، کسی که با سفر به کشورهای مختلف دنیا یک سفرنامه طولانی و پر تجربه را نوشته است. مارکوپولو سال ها زیادی را در کشور چین زندگی کرده است و سفر این جهانگرد به چین برای بسیاری از اروپایی ها، یک راهنمای سفر مناسب بوده است. قدمت ساخت پل مارکوپولو به قرن یازده میلادی به دست سلسله شیزونگ در چین می رسد.

اگر چه طی سال ها برای چندین بار این پل توسط سیل و بالا آمدن آب رودخانه خسارت هایی دید اما در قرن 14 و 16 مرمت و بازسازی شد. پل مارکوپلو حدودا در 15 کیلومتری پکن ساخته شده است و رابطی بین دو ساحل رودخانه ی ینگ دین است، این پل دارای 260 متر طول و یازده قوس در زیر خود است. پهنای روی پل به قدری است که گردشگران زیادی می توانند روی آن عبور مرور کنند، بسیاری برای پیاده روی و برخی نیز برای دوچرخه سواری به روی این پل می آیند.

داستان تاریخی این پل

نام اصلی این پل Lugou است و بعد از عبور مارکوپولو از روی آن در سفر به چین نامش به پل مارکوپو معروف شد. داستان تاریخی این پل علاوه بر استقامتی که دارد دلیل محبوبیت آن است.

تا جایی که خود مارکو پولو در کتابش می گوید: روی رودخانه ینگ دین یک پل سنگی مقاوم وجود دارد، پلی که به راستی در هیچ کجای جهان مثل آن پیدا نمی شود. با قدم گذاشتن روی پل مارکوپلو  485 شیر سنگی را در دو طرف پل می‌بینید که هیچ کدام شبیه دیگری نیست! این شیرها از دوره‌ها و سلسله‌های مختلف چین در اینجا گذاشته شده‌اند، شیرهایی که به اعتقاد مردم محلی برای محافظت از پل در اینجا قرار دارند. این مجسمه‌های سنگی با ظرافت بسیاری ساخته شده‌اند که در نگاه اول تصور می‌کنید همگی یک شکل هستند اما کمی نزدیک‌تر که بروید می‌بینید هیچ یک از آن‌ها به دیگری شبیه نیست.

با دقت به برخی از آن‌ها شیر دیگری را می‌بینید که در زیر شکم، پشت سر و یا زیر پنجه‌های آن‌ها قرار گرفته است. شیرهای پیر و قدیمی که قرن‌هاست روی این پل به تماشای گذر زمان نشسته‌اند و بر اساس افسانه‌ها با فرارسیدن شب حرکت می‌کنند. این پل را از سنگ گرانیت ساختند. توجه به زیبایی و تزیینات، مهم ترین امری بود که سازندگانِ مارکو پولو آن را در نظر داشتند. علاوه بر مجسمه های شیر که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند، 4 ستون با ارتفاع 4.65 متر هم برای تزیین و زیباسازی پل ساخته شده است و در آن ها از سنگ مرمر استفاده کرده اند تا جلوه بهتری به پل ببخشند. پل مارکوپولو پکن راوی داستان‌ها، حقایق و افسانه‌های زیادی است. از مراسم پاییزی ماه گرفته تا حادثه پل مارکوپلو همگی به ارزشمند بودن این سازه افزوده‌اند.

موقعیت هتل

کشور: چین
شهر: پکن

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک