خانه ماپار اهواز

معرفی خانه ماپار اهواز

شرح

خانه ماپار اهواز | Mapar House Ahvaz

خانه‌ی ماپار اهواز ، بنایی قدیمی است که در دوره‌ی پهلوی اول ساخته شده است. این خانه به‌تازگی بازسازی شده و اکنون پذیرای مهمانانش است. حیاطی کهن‌سال که دور تا دور آن‌ درهای قدیمی با شیشه‌های رنگی و دیوارهای آجرپوش دارد، درخت نخلی در آن میان که اگرچه کمرش خمیده، ولی نشکسته، حوض آبی و گلدان‌های سفالی دورش، این‌جا خانه ی ماپار است.

خانه‌ی ماپار یکی از خانه‌های قدیمی اهواز است که به فاصله‌ی اندکی از رودخانه‌ی کارون در خیابان خوانساری قرار دارد. روزگاری ‌زندگی با همه‌ی خوب و بدش در این خانه جریان داشته است. این بنا شاهد گذر تاریخ بوده و در دل هر سنگ و آجر آن خاطره‌ای نهفته است.

اکنون خانه‌ی ماپار بازسازی شده و به یکی از جاذبه های معماری و گردشگری اهواز تبدیل شده است. مساحت آن ۵۵۰ متر مربع است، دو طبقه‌ و یک زیرزمین دارد و مانند بناهای هم‌دوره‌ی خود دارای نمای آجری است. دیوارهای خانه از سنگ ساخته شده‌‌اند. در این خانه‌ی دوره‌ساز دو حیاط در دو طرف ساختمان ساخته شده که در حال حاضر تنها یک حیاط مورد استفاده است. در هر دو حیاط، حوضی زیبا دیده می‌شود. 

پوشش سقف اتاق‌ها چندل چوبی است و تیره‌ها در فاصله‌های ۲۰ سانتی‌متری از هم قرار گرفته‌اند.سردر ورودی آن تزیین آجرکاری خفته‌ی راسته دارد. خانه ماپار در پنجم آذر ماه سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. خانه‌ی ماپار از سال ۱۳۸۶ انجمن دوستداران ادبی حافظ و کتابخانه حافظ را در خود جا داده بود. طی این‌ سال‌ها مرمت خاصی بر این بنا انجام نشد و خانه از موریانه، شوره و رطوبت آسیب‌ها دید. 

بازسازی خانه

در سال ۱۳۹۵ به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد و بازسازی خانه با نظر سازمان میراث فرهنگی آغاز شد. هم‌اکنون خانه‌ی ماپار مرمت شده و سیستم برق و آب خانه تعویض و بازسازی شده است.اکنون نگارخانه، عکاس‌خانه، رستوران و شربت‌خانه، مرکز تولید و فروش صنایع دستی و همچنین مرکز اطلاع رسانی گردشگری و میراث فرهنگی خوزستان در خانه‌ی ماپار راه‌اندازی شده است. 

خانه‌ی ماپار این روزها جانی دوباره گرفته و میزبان فعالیت‌هایی مانند اجرای نمایش، نمایشگاه صنایع دستی، نمایشگاه عکس و فعالیت‌های فرهنگی دیگر بوده است. به‌نظر می‌رسد خانه ماپار از موریانه و رطوبت سالیان، جان سالم به‌در برده است. دیگر می‌شود میان آجرهای قدیمی‌اش، در کنار حوض آبی و گلدان‌های سفالی نشست و شربتی نوش جان کرد.

می‌شود صبحانه را کنار درخت گل‌کاغذی صورتی میل کرد و به سال‌ها و دهه‌هایی اندیشید که بر این خانه گذشته است. خانه ماپار را به ‌نشانی اهواز، خیابان نادری، خیابان خوانساری، بعد از چهارراه اول، پلاک ۵۵۱ پیدا می‌کنید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک