کتابخانه و موزه ملی ملک تهران

معرفی کتابخانه و موزه ملی ملک تهران

شرح

کتابخانه و موزه ملی ملک تهران

یکی از موزه های مهم و با ارزش کشور ایران موزه  ملی ملک میباشد که جزو اولین موزه های وقفی ، خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور با محوریت موضوعی نسخه‌های خطی در تهران محسوب میشود. این مرکز فرهنگی را شخصی به نام حسین آقا ملک در سال 1316 تأسیس شد و به همراه املاک و مستغلات وقف آستان قدس رضوی شد. 

 در سال 1343 شمسی مرحوم ملک به این فکر افتاد تا در کنار کتابخانه غنی خود، موزه‌ای از اشیای با ارزش هنری و تاریخی به وجود آورد تا به قول وی محققان خارجی کتابخانه بتوانند مظاهر هنر و تمدن ایران را، به سهولت از نزدیک مشاهده کنند. وی بارها گفته بود که اگر (از سوی پدر) مامور مشهد نشده بودم، موزه‌ای ایجاد می‌کردم که با موزه انگلستان برابری کند. او در 30 فروردین 1348 کلیه اموال و لوازم و اشیای نفیس موزه‌ای از قبیل گلدان و قلمدان سکه و تمبر را طی وقف‌نامه شماره 30753 به مجموعه موقوفات خود بر آستانه قدس رضوی افزود و بدین طریق موزه ملی ملک در کنار کتابخانه ملک تاسیس شد.

آثار موجود در موزه

این موزه با ارزش در خیابان امام خمینی یا سپه سابق جنب ساختمان امور خارجه واقع شده است. این موزه ازنظر نگداری آثار شامل چندین بخش است از سکه‌هایی از دوره لیدیه تا پهلوی دوم گرفته تا  آثار فلزی ، تخته قالی و قالیچه‌ ، تمبر و  همچنین آثار هنری که شامل تابلوهایی از کمال‌الملک، صنیع‌الملک و نقاشان نه ‌چندان معروف اروپایی است و دو گلدان بسیار با ارزش فرانسوی متعلق به کاخ تویلری و دو دست مبلمان کار سوریه با قدمت 500 سال و مبلمانی دیگر از هندوستان تماما مشبک‌کاری شده است. در بخش دیگر موزه مجموعه بانو ملک شامل تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی که تعدادشان به 47 اثر می رسد قرار دارد که این مجموعه در سال 1385 توسط بانو عزتملک ملک، فرزند مرحوم حاج حسین ملک و ناظر استصوابی موقوفات ملک به موزه اهداء شده است.

بالاخره در بخش کتابخانه این موزه کتب‌ چاپی که شامل بیش از 70 هزار جلد، نسخ خطی در حدود شش هزار و 677 نسخه، 19 هزار عنوان رساله، کتب لاتین هشت هزار جلد، مطبوعات 567 عنوان فارسی و عربی و شش عنوان لاتین و کتب چاپ سنگی سه هزار و 400 جلد است وجود دارند.

آدرس موزه و کتابخانه ملک : خیابان امام خمینی یا سپه سابق جنب ساختمان امور خارجه

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک