آشنایی با انگورستان ملک اصفهان

شرح

اصفهان سومین شهر بزرگ ایران است و جزء شهرهای پرتعداد از حیث جاذبه‌های تاریخی در ایران است. شهر اصفهان عمارت‌های تاریخی و بناهای بی‌نظیری دارد که یکی از جذاب‌ترین عمارت‌های آن، انگورستان ملک اصفهان است. انگورستان ملک گنجینه‌ای مخفی در شهر اصفهان می‌باشد که یادگاری دوران سلطنت قاجار است.

انگورستان ملک اصفهان در زمان حکومت نادرشاه افشار باغ انگوری که متعلق به مردم بود به عنوان مالیات از آنها گرفته می‌شود و به تصرف دولت درآمد. در زمان ناصرالدین شاه قاجار به تصرف مسئول امور مالی حکومت اصفهان درآمد و بعدها فزرند این شخص به نام حاج محمد ابراهیم خان که تخلص آن ملک التجار بود بنای انگورستان را در باغ ساخت تا برای برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه از آن استفاده شود.

خرید تور ارمنستان اردیبهشت ۱۴۰۱

معمار انگورستان ملک اصفهان

معمار انگورستان ملک اصفهان استاد حسین چی نام داشت و تاریخ وقف نامه آن سال 1341 هجری قمری است. در گذر زمان بخشهایی از انگورستان را تخریب کردند. قسمتهایی از آن در سال 1333 شمسی به دلیل تعریض خیابان ملک از بین رفت. آنچه از آن باقی مانده حیاطی وسیع و یک سفره خانه است که این دو از نظر مساحت تقریبا برابر هستند. سفره خانه این مکان تمامی جبهه حیاط را در برمی‌گیرد.

تعزیه در انگورستان ملک اصفهان

فضای سفره خانه به وسیله یک ارسی هفت دهنه به حیاط جنوبی باز می‌شود. حیاط خانه نیز دارای سقف است. از ارسی‌های سفره خانه، حیاط سرپوشیده و پشت بام و فضای سه جبهه ساختمان انگورستان برای تعزیه استفاده می‌شود. ستونهایی در وسط فضای سفره خانه و حیاط وجود دارد که دارای روکش های چوبی می‌باشند، اما پایه و سرستون ها دارای تزئینات می‌باشند. بنای انگورستان ملک مربوط به دوران قاجار می‌باشد و در حال حاضر در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه است. تزئینات این بنا شامل گچ بری، آینه کاری، کاشی کاری بیانگر خلاقیت هنرمندان اصفهانی است. امروزه انگورستان ملک برای جشنواره های کودکان و مراسم و عبادت های مذهبی استفاده می‌شود.

خرید بلیط هواپیما تهران ارمنستان

جشنواره های برگزار شده در این مکان

برگزاری جشنواره‌های مختلف برای کودکان در این مکان باعث می‌شود کودکان نسل امروز با تاریخ ایران آشنا شوند. در این مکان جشنواره بین المللی فیلم‌های کودک و نوجوان، مسابقه قرآن خوانی، تعزیه و عزاداری برگزار می‌شود. این خانه تاریخی به دلیل نوع خاص و شگفت انگیزش در معماری و تزئینات با شکوه و زیبایش یکی از جاذبه‌های تاریخی اصفهان به شمار می‌آید.

انگورستان ملک جایی است که وقتی به آن پا می‌گذارید از حجم زیبایی و هنر، انگشت به دهان می‌مانید. گویی به جایی وارد شده‌اید که از فرط زیبایی و هنرمندی، نیمی از جهان است. این بنای دیدنی که در شهر اصفهان و در محله شیخ یوسف قرار دارد، یکی از بناهای محبوب و مورد علاقه گردشگران است که بازدید از آن، شما را با تاریخ هنر و معماری این بنا در دوره قاجار آشنا می‌کند. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک