عمارت ملک بوشهر

آشنایی با عمارت ملک بوشهر

شرح

عمارت ملک بوشهر

یکی دیگر از آثار تاریخی شهر بوشهر که به عنوان یک جاذبه میباشد عمارتیست با نام عمارت ملک بوشهر که به‌ دستور ملك‌التجار، یكی از بازرگانان بزرگ بوشهر در دوران قاجار بنا شده است. او مردی بسیار ثروتمند محسوب می ‌شد تا آن جا که خود یک بانک خصوصی راه اندازی کرد. ملک التجار به ولخرج بودن و اسراف کاری شهره بوده تا آن ‌جا که در سفرنامه سدید السلطنه ذکر گشته است او برای عروسی پسر خود از بوشهر تا بهمنی را فرش کرده است و سماورها را با اسکناس روشن کرده است.

او با حکومت قوام ‌السلطنه در بوشهر به مخالفت برخاست و خود حاکم بوشهر شد. ملک التجار جهت گذراندن امورات خود از املاک ‌اش در کلکته درآمد حاصل می ‌کرد. ملك‌التجار در یكی از سفرهای تجاری خود به شهر پاریس و ملاقات با یك فرانسوی، شیفته‌ی خانه‌ی او شد. سپس با استخدام معمار آن بنا و با افزودن خواسته‌های خود، این ساختمان باشكوه را ساخت. این عمارت توسط متجاوزین انگلیس اشغال شد و به صورت مقر نظامی آنها در آمد و انگلیسی ها پش از سالها استقرار در این عمارت با ورشکست شدن ملک التجار لوازم نفیس آن را با قیمت کم خریداری کرده و به کشورخود بردند.

معماری زیبای این بنا

در اواخر سلطنت رضا شاه این عمارت که خوابگاه نظامیان شده بود، پس از چندین بار بازسازی رو به ویرانی نهاد و به خاطر وسعت زیاد نه تنها از آن زمان تاکنون مرمت نشده‌ بلکه هیچ اقدام موثری نیز دراین زمینه صورت نگرفته است. از نظر هندسی، عمارت ملک یکی از زیباترین عمارات جنوب کشور است. اعیانی عمارت 4700 متر مربع و عرصه‌ ی آن 24500 متر مربع است.

مساحت زیر بنای آن 4000 متر مربع بوده و در دوره قاجاریه توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی احداث شده و درب و پنجره آن زیر نظر مهندسین فرانسوی ساخته شده است. وی برای سفر تفریحی- تجاری به کشور فرانسه رفته و در آن جا کاخ یکی از وزرای قرن وسطی را می بیند و نمونه آن را در بوشهر پیاده می کند. نوع و سبک معماری این بنا از سبک ساختمان سازی دو قرن پیش سواحل خلیج فارس که به “بنگله” معروف است تاثیر گرفته و دارای یک قسمت استحفاظی، بارو و شاهنشین و قسمتی به صورت چند ایوان و اتاق های مسکونی است.

بخش های مختلف این عمارت

عمارت ملک شامل بخش‌ هایی چون پیش خوان شامل فضای باز گسترده ‌ای که پیوند دهنده ‌ی فضای شهر با این مجموعه است که در عقب به سکو و عمارت اصلی و سر در ختم می‌ شد. سکو نیز صفه ‌ی عظیمی بود که حدود جلوی بنای سر در را تشکیل می‌ دهد و با یک ردیف پله به بنای اصلی متصل است. سر در نیز فضای ایوان مانندی ‌ست که با 3 ستون جفتی به ساختمان اصلی متصل است و در بزرگ بی ‌نظیر از جنس چوب سای یا آبنوس با تزئینات فلزی آن را کامل می ‌کند. ترکیب زوج ستون‌ های دو طاقی را در کنار هم شکل داده که حاکی از نسخه برداری آن از یک بنای اروپائی است.

عمارت اصلی که عظیم‌ ترین بخش این مجموعه می‌ باشد شامل فضای میانی مدوری است که در دو طبقه با دیوار ‌های نقاشی شده ساخته شده بود. سالن پائین به منظور ملاقات‌ های رسمی ملک التجار و سالن بالا به منظور ضیافت ‌های خصوصی در نظر گرفته شده بود. این عمارت در تاریخ 17 آذر ماه سال 1377 با شماره 2184 به ثبت آثار ملی رسیده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک