دریاچه مخرگه کرمان

آشنایی با دریاچه مخرگه کرمان

شرح

دریاچه مخرگه کرمان

شهر کرمان از جمله شهرهای دیدنی ایران است که با وجود داشتن دیدنی‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی تا حد زیادی ناشناخته مانده است. شهر کرمان در چند دهه اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته و در نیمه‌ی دوم سال که هوا خنک‌تر و برای سفر به این شهر مناسب‌تر است، عده‌ی زیادی برای سفر به کرمان برنامه‌ریزی می‌کنند. هر چند این شهر چنان دست پری از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی دارد که در یک مطلب کوتاه نمی‌توان همه‌ی آنها را آن‌طور که شایسته است، معرفی کرد. در شهر بابک استان کرمان، یکی از بزرگترین آینه های طبیعی جهان قرار دارد و این مکان دیدنی جای نیست جز دریاچه مخرگه به مساحت 4000 هکتار که بزرگ‌ترین آینه طبیعی ایران نیز میباشد.

دریاچه مخرگه که برای بخش بزرگی از گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی ایران ناشناخته مانده، به بولیوی ایران نیز شهرت دارد. هر روز در این دریاچه طبیعی فوق العاده، انعکاس نور چهره زمین و آسمان را به هم می‌بافد و تصویر زیبای آسمان در آینه دریاچه می افتد و این زیبایی وصف نشدنی است. نام مخرگه که از کلمه مخ به معنی خرما استخراج شده است، طبق تعریف ریش سفیدان این منطقه گردشگری ایران، در این منطقه خرما کشت میشده که باور آن بسیار سخت است اما با گشت و گذار در این منطقه و پیدا کردن چوب‌ها و پوسته‌های درخت خرما می‌توانید شاهد واقعیت این ادعا توسط بومیان باشید.

منظره‌ای بی‌نظیر و وصف نشدنی اطراف دریاچه

مخرگه در دوران قدیم، دارای سه رشته قنات بوده که تا به امروز هنوز برخی از آثار این رشته قنات ها در منطقه یافت میشود. این دریاچه نمکی، در اکوسیستمی فصلی، هر ساله در فصل آبان با اولین بارش‌های فصلی پدیدار میشود و تا مردادماه سال بعد حیاتش ادامه دارد و بعد از آن به دلیل قطع شدن ورودی آب و دمای زیاد هوا، آب دریاچه تبخیر می‌شود. عمق دریاچه مخرگه در اکثر مناطق آن حدود 30 سانتی متر میباشد و اگر شما در بستر این دریاچه زیبا قرار بگیرید، انعکاس مناظر اطراف در آب دریاچه، منظره‌ای بی‌نظیر و وصف نشدنی را ایجاد می‌کند. انعکاس نور در دل دریاچه طبیعی چهره زمین و آسمان را به هم می‌بافد. تصاویر زیبای آسمان در آینه دریاچه مخرگه می‌افتد و زیبایی منعکس می‌شود. از هر گوشه‌ای به گوشه دیگر دریاچه، تصویری متفاوت از آسمان در قاب دریاچه سوژه‌های بدیع عکاسی می‌آفریند.

بازدید از این منطقه

برای دیدن منظره واژگون آسمان بر زمین در آینه بزرگی که تا چشم کار می‌کند گسترده شده است، از طریق تور کرمان به این نقاط بکر که در ایران کم نظیر است سفر کرده و بازدید داشته باشید. دریاچه مخرگه در 32 کیلومتری جنوب شهربابک در استان کرمان قرارگرفته است. مسیر دسترسی به این منطقه حرکت به سمت جنوب کارخانه آجر گود غلامعلی و یا جنوب گود لشکرکش است. هرگز بدون همراه داشتن راهنمای آشنا به این محل به این منطقه وارد نشوید چون موجب سردرگمی در میان باتلاق‌ها خواهید شد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک