قلعه دختر باکو

معرفی قلعه دختر باکو

شرح

قلعه دختر باکو

قلعه دختر یکی از مهمترین مکان های باستانی کشور آذربایجان و شهر باکو به حساب می آید . به قدری این مکان مهم است که تصاویری از آن بر روی پول رایج این کشور و همین طور تمبر های پست مشاهده می شود . قلعه ی دختر در شهر باکو و در قسمت مرکزی این شهر قرار گرفته است . این قلعه ی باستانی در قرن ۱۲ ساخته شد و تاریخی بس کهن و جالب برای گفتن و تعریف کردن برای شما خواهد داشت . 

این قلعه که درون خود یک موزه نیز جای داده و می توان نام قلعه ای که موزه نیز هست را بر روی آن نهاد . زمانی که وارد قلعه می شوید با تمام جزئیات نیز آشنا می شوید و انگار پا به یک موزه نیز گذاشته اید . 

قلعه دختر باکو تاریخ تکامل شهر باکو را در خود جای داده . زمانی که بالای آن قرار می گیرید نمای کاملی از شهر باکو را خواهید دید . شهری زیبا و تاریخی . به هنگام جشن نوروز در بالای برج آتشی روشن می شود و در شب بسیار زیبا جلوه می کند . شما دریای خزر را می بینید ، باد می وزد و به تاریخ این قلعه فکر می کنید . 

زمینی که این قلعه در آن ساخته شده است بین قرن های ۹ تا ۱۵ میلادی آماده شده اند و این عمر دراز قلعه ی دختر را به ما نشان می دهد .

وجه تسمیه

اول بیایید بدانیم که چرا نام این قلعه دختر است . داستانی وجود دارد که دلیل آن را برای ما فاش می سازد . می گویند دختر خان باکو خود را از بالای آن به پایین اندتخته است و برخی نیز می گویند خواهر او بوده است . دلیل این کار دختر پادشاه زندانی شدن توسط برادرش بوده است . 

این قلعه در جنوب شرقی شهر باکو قرار گرفته است . به گذشته سفر کنید ، به دوران پارینه سنگی ، می گویند این منطقه برای اولین بار در آن دوران شناخته شده است . این قلعه از قرن ۱۲ مورد استفاده قرار گرفته است . قلعه ی دختر در دو دوره ساخته شده است . یکی در قرن های ۵ و ۶ میلادی و دیگری در قرن ۱۲ . 

در زمان قدیم قلعه ی دختر مکانی بود برای نیایش آناهیتا و زرتشتیان به این مکان برای زیارت می آمدند . 

طبق تحقیقاتی که در سال ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ بر روی این قلعه صورت گرفت بنا بر روی یک سنگ که بر روی بستر دریا قرار گرفته است ساخته شده . بسیار جالب است که بعد از گذشت سالیان سال این قلعه هنوز پا برجاست . این قلعه حدود ۱۴ متر در داخل زمین فرو رفته است و این موضوع خیلی جالب است که بنایی ضد زلزله می باشد. جنس دیواره های قلعه از سنگ می باشد و زمانی که به این مکان می روید متوجه عمر طولانی آن خواهید شد . 

معماری این قلعه ی زیبا 

این برج معماری زیبا و منحصر بفردی دارد . حتی از این قلعه به عنوان یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های تاریخی شهر باکو یاد می کنند . جنس این قلعه از سنگ می باشد و تمامی قسمت های قلعه نیز از سنگ ساخته شده است . داخل این قلعه به گونه ای ساخته شده است که می تواند ۲۰۰ نفر را در خود جای دهد . قسمت شرقی این قلعه دیدی مناسب رو به آسمان دارد و برخی میگویند از این قلعه نیز برای علم نجوم نیز استفاده می شده است . 

در ورودی این قلعه بصورت دوگانه ستخته شده است و بعد از ورود با سقف های بلند مواجه خواهید شد . زمانی که از پله های سنگی به سمت بالای قلعه حرکت می کنید پنجره های کوچکی را می بینید که بر روی دیوار ها قرار گرفته اند . 

چاه آب ، ویژگی مهم قلعه دختر باکو

یکی از قسمت های مهم این قلعه وجود داشتن چاه آبی با قطر ۲.۳ فوت و عمقی برابر با ۶۹د فوت می باشد که در طبقه ی دوم قلعه ی دختر قرار دارد . این چاه راه ورودی است به قسمت های پایین تر از قلعه که در تحقیقات اخیر کشف شده است . 

آب این چاه از بارش باران تامین می شود و کاملا پاک است . ( با این که در نزدیکی دریا قرار دارد ). این قلعه ۷ طبقه دارد و آب چاه توسط لوله هایی به طبقات بالایی می رسد . این قلعه در سال ۲۰۰۱ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید و از همان سال رسیدگی ها آغاز شد . در همان سال ها زمین لرزه ای باعث شد تا این قلعه آسیب هایی ببیند . ( با این که می گویند ضد زلزله ساخته شده است ) به همین دلیل یونسکو قلعه را در لیست بناهایی قرار داد که در خطر نابودی هستند .

از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ بازسازی هایی بر روی این بنا انجام گرفت و در سال ۲۰۱۰ این بنا تعمیر شد .

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک