مسجد محبت خان در پیشاور

آشنایی با مسجد محبت خان در پیشاور

شرح

مسجد محبت خان در پیشاور

مسجد محبت خان مسجدی متعلق به قرن هفدهم در دوره مغول در شهر پیشاور ، پاکستان است. این مسجد در سال 1630 ساخته شد و پس از آن به نام فرماندار مغول پیشاور ، نواب محبت خان بن علی مردان خان معروف شد و در عوض به نام های مهابات خان و علی مردان خان معروف است. نمای مرمر سفید مسجد یکی از نمادهای دیدنی پیشاور در نظر گرفته شده است. این مسجد بین سالهای 1660 و 1670 ساخته شده است ، و در بالاترین نقطه در شهر قدیمی قرار داشت.

مناره های مسجد محبت خان اغلب در زمان سیک برای آویزان کردن زندانیان مورد استفاده قرارمی گرفت. پنج نفر در روز از مناره ها به دار آویخته شدند ،  به دنبال حمله اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان ، بزرگان قبیله ای پناهندگان برای ایجاد اتحاد بین افغانها علیه شوروی در مسجد اجتماع می کردند. این مسجد 30155 فوت مربع وسعت دارد. حیاط باز آن دارای یک استخر وضو در مرکز و یک ردیف اتاق است که دیوارهای بیرونی آن را پوشانده است.

معماری و فضای داخلی مسجد

سقف مسجد مزین به نقاشی های دیواری قرمز زیبا در هندسه و نقوش گل است.نمای بیرونی مسجد با سنگ مرمر سفید پوشانده شده است.و فضای داخلی مسجد با نقاشی های دیواری مغول تزئین شده است. سالن نماز جبهه غربی را اشغال می کند. این تالار توسط دو مناره بلند پوشیده شده است که به سه بخش تقسیم شده اند. نمای سالن نمازخانه نیز توسط 6 مناره تزئینی كوچك تر كه در 5 ورودی طاقدار مسجد قرار دارد ، پوشیده شده است و 2 مناره اضافی نیز از آن مجموعه 6 است. خط سقف از لبه های بیرونی بالا می رود. خط بام با مرلون های متعدد تزئین شده است. و قسمت بالای نمای مرمر سفید مسجد توسط غارها یا قالب مقعر پوشیده شده است.

5 پورتال قوسی ورود به سالن اصلی نماز را ارائه می دهند. قوس مرکزی بلندترین است و از طاقهای شکسته معمولی به سبک مغول برخوردار است. قوس مرکزی توسط دو قوس کمی تنگ و کوتاه که به سبک پارسی و آسیای میانه طراحی شده اند ، طاق است. این طاق ها توسط طاق کوچکتر تزئین شده به سبک مشابه ، و ردیف 7 پرتال طاق کوچک در بالای نوک هر قوس پیدا شده است. سه پرتال طاقدار مرکزی با نقره های بالای ردیف 7 پورتال کوچک قوس دار تزئین شده است ، در حالی که بیرونی ترین قوس ها به جای آن با گالیب قاری تزئین شده اند ، یا شبکه ای از دنده های ساخته شده از گچ که برای سطوح خمیده در طاق ها استفاده شده است.

طاق های داخل مسجد

اهداف تزئینی طاق های داخل مسجد نیز با نقوش گیاهی در امتداد منحنی های فوقانی آنها ، که برخلاف نقوش سبز در مسجد بدشاهی ، چند رنگ است ، پوشیده شده است. صفحات داخلی و خارجی هر دو دارای نقوش گل و خطاطی قرآنی مزین شده اند. قسمت داخلی تالار نماز در زیر سه گنبد کم پهن قرار گرفته است و به طرز فصلی با نقوش گل و هندسی تزئین شده است.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک