غار ماگورا بلغارستان

غار ماگورا بلغارستان

شرح

در کشور بلغارستان جاذبه های طبیعی متنوعی وجود دارد که غارها از پرطرفدارترین این جاذبه ها هستند . برخی از غارهای بلغارستان به سبب داشتن زیبائی های درونی و یادگارانی از دوران ماقبل تاریخ شهرت یافته و در میان گردشگران از محبوبیت ویژه ای برخوردار می باشند . برای آشنایی با غار ماگورا در بلغارستان (Magura Cave Bulgaria) که یکی از بزرگترین غارهای این کشور می باشد با ایلیا گشت همراه باشید.

غار ماگورا در بلغارستان جاذبه ای طبیعی است که در شمال غربی این کشور در نزدیکی روستای ربیشا (Rabisha) ، در 25 کیلومتری شهر بلوگرادچیک (Belogradchik) در استان ویدین (Vidin) واقع شده و از بزرگترین غارهای بلغارستان محسوب می گردد . غار ماگورا با قدمتی مربوط به دوران ماقبل تاریخ در سال 1984 میلادی در لیست آزمایشی میراث جهانی یونسکو قرار گرفت تا از جذابیت های منحصر به فرد آن محافظت گردد . این غار که از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می آید به سبب داشتن نقاشی های دیواری ماقبل تاریخ شهرت یافته و سالانه توسط هزاران نفر از گردشگران تور بلغارستان مورد بازدید قرار می گیرد .

طول غار ماگورا بلغارستان

طول کلی غار 15 میلیون ساله ماگورا بیش از 2.5 کیلومتر است و میانگین دمای سالانه غار 12 درجه سانتیگراد و حداکثر میزان رطوبت آن 80 درصد می باشد . البته توجه داشته باشید که در این غار اتاقی وجود دارد که درجه حرارت آن همیشه بر روی 12 درجه سانتیگراد ثابت است . غار تاریخی ماگورا بر تپه سنگ آهک ربیشا در ارتفاع 461 متری از سطح دریا تشکیل شده و مورفولوژی (morphology) غار شامل یک گالری اصلی با شش سالن مختلف و سه گالری جانبی در اطراف آن است . گالری اصلی دارای 6 اتاق در اندازه های مختلف است که بزرگترین آن ها با نام سالن آرک 128 متر طول ، 58 متر عرض و 21 متر ارتفاع دارد .

در این سالن طاق های طبیعی ، استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی تماشایی به شکل صنوبر ، پایپ ارگان ، شهر شرقی و کاکتوس به چشم می خورند که بسیار دیدنی و جذاب هستند . جالب است بدانید که کاج افتاده بزرگترین استالاگمیت کشف شده در غارهای بلغاری در غار باستانی مگورا واقع شده و بیش از 11متر طول و 6 متر قطر دارد .

یافته ها و جذابیت های موجود در غار ماگورای بلغارستان

در غار ماگورای بلغارستان استخوان هایی از گونه های پیش از تاریخ مانند خرس غار ، کفتار غار ، روباه ، گرگ ، گربه وحشی و سمور دریایی کشف شده است . امروزه ساکنان ثابت غار ماگورا در بلغارستان کالبمولاها و همچنین 4 نوع خفاش هستند که در گوشه و کنار غار به چشم می آیند . این غار که از جذاب ترین دیدنی های بلغارستان در بخش شمال غربی این کشور می باشد دارای نقاشی های دیواری متعددی است که قدمت به تصویر کشیدن ان ها به 8 تا 10 هزار سال پیش بر می گردد . این نقاشی ها نشاندهنده رویدادهای مهم جامعه در ان زمان بوده و گوشه هایی از مراسمات مذهبی ، تنوع غنی از حیوانات و گیاهان ، خورشید ، ستارگان ، ابزار کار ، صحنه های شکار و تصورات خدایی که در شبه جزیره بالکان منحصر به فرد هستند به تصویر کشیده اند .

نقاشی های مربوط به رقص باروری و مراسم شکار از پرطرفدارترین جاذبه های این غار می باشد . نقاشی هایی که در غار Magura یافت شده اند بیش از 750 عدد هستند که در 375 متری زیر زمین قرار گرفته اند به منظور حفاظت از این یادگاران دوران ماقبل تاریخ دسترسی به آن ها محدود شده است . این نقاشی ها چند لایه بوده و مربوط به دوره های مختلف میان سنگی ، اواخر نئولیتیک ، انئولیتیک و اوایل عصر برنز هستند . گردشگران تور بلغارستان با بازدید از غار ماگورای بلوگرادچیک یکی از زیبایی های طبیعی این کشور را شاهد خواهند بود .

 
 
 
 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک