کلیسای جامع لوند در سوئد

کلیسای جامع لوند در سوئد

شرح

کلیسای جامع لوند کلیسای جامع لوتری در لوند ، اسکانیا ، سوئد است. این صندلی اسقف لوند کلیسای سوئد است. تا زمان اصلاحات در دانمارک ، این كلیسای مقدس  كلیسای اسقاط لوند بود .مدتها قبل از وجود کلیسای جامع ، لوند یک شهر مهم بود. لوند محل اجتماعات اسكون در خیابان لیبر در قرون وسطی بود. این مرکز همچنین یک مرکز دینی پیش از مسیحی بود.

کلیسای جامع قبل از سال 1085 در لوند ساخته شده است ، اما دشوار است بدانید که آیا ساختمان فعلی در همان مکان ساخته شده است یا خیر. در نامه هدیه ای Canute the Holy ، مورخ 21 مه 1085 ، از كلیسایی وجود دارد كه در دهه 1080 ساخته شده است. کانوت چندین ویژگی را به وجود آورد که ساختمان کلیسای جامع را فعال می کرد. با این حال ، منابع گفته اند که کلیسای جامع Canute کلیسای جامع لوند نیست. مدرسه کلیسای جامع در سال 1085 تاسیس شد و آن را قدیمی ترین مدرسه اسکاندیناویا قرار داد.

لوند قلب مذهبی دانمارک

پادشاه اریک اول دانمارک برای زیارت به رم رفت و دو امتیاز مهم از پاپ پاسکال دوم را تأمین کرد: امنیت برای برادر قاتل خود ، Saint Canute IV و ایجاد یک مجمع المعارف که شامل اسکاندیناوی بود. لوند به عنوان مقر معرفی شد. اسقف Asser Thorkilsson اولین اسقف اعظم اسکاندیناوی در سال 1104 شد و کلیسای جامع مدتی پس از تصدی مقام وی آغاز شد. این بنا به سبک ریحان معمولی ساخته شده است و قوسهای نیم دایره ای از سقف تخته های چوبی تخت ساخته شده است. کلیسای جامع از معادن سنگ نزدیک ماسه سنگ از سنگ معدن ماسه سنگ ساخته شده است. محراب بلند این سردابه در سال 1123 قبرس شده است. کلیسای جامع و محراب مرتفع در اول سپتامبر 1145 توسط اسقف اعظم اسکیل ، جانشین اسیر ، به سنت لارنس تقدیم شد. از كلیسای فعلی فقط آبسه بدون تغییر مانده است.

لوند قلب مذهبی دانمارک شد و با گذشت سالها بسیاری از صومعه ها ، راهبه ها ، پرستاران در اطراف کلیسای جامع پدید آمدند.لوند از زمان ساخته شدن اسقف ، نقش اساسی در تاریخ دانمارک بازی کرد. این مکان بسیاری از جلسات مهم بین پادشاهان و اشراف بود. والدمار دوم در سال 1202 در آنجا تاجگذاری شد.

آتش سوزی و بازسازی کلیسا

در سال 1234 کلیسا دچار آتش سوزی گسترده شد. هنگامی که کلیسا یک سالن سخنرانی بازسازی شد ، طاق های جدید و نمای جدیدی به سمت غرب اضافه شد. در دوران قرون وسطایی بسیاری از هنرهای ارزشمند بسیاری به کلیسا اضافه شد. در سال 1294 اسقف اعظم جنس گراند در کلیسای جامع دستگیر شد. در دهه 1370 غرفه های باشکوه گوتیک که در کلیسا نصب شده بودند ، و در سال 1398 یک محراب چوبی گوتیک و کمد چوبی در کلیسای اصلی قرار گرفت. یک ساعت نجومی در حوالی سال 1424 در طبیعت نصب شده و بارها بازسازی شده است.

در دهه 1510 ، در زمان سلطنت پادشاه جان اول ، هنرمند آلمانی آدام ون دورن با نوسازی عمده كلیسا روبرو شد. در دخمه ، ون دورن با تزیینات جالبی با نقش برجسته و ساركوفاگ یادبودی برای تازه ترین اسقف اعظم لوند ، Birger Gunnersen ساخته شده است.

لوند شهر مهم فرهنگی و مذهبی در قرون وسطی

لوند یک شهر مهم فرهنگی و مذهبی در قرون وسطی بود ، همانطور که به تعداد زیاد کلیساها و صومعه ها گواه آن بود. اصلاحات باعث کاهش چشمگیر نفوذ کلیسا در شهر و کشور شد. در سال 1527 صومعه فرانسیسکان توسط جمعیتی از شهرک نشینانی که مجوز بستن این صومعه را دریافت کرده بودند به زور تعطیل شد. فرانسیسها بخصوص از آن متنفر بودند زیرا علاوه بر عناوین و سایر حقوقی که مردم عادی باید به کلیسا پرداخت می کردند با صدقه می کردند.

توربن بیل آخرین اسقف اعظم بود و بیهوده علیه لوتری ها مبارزه کرد تا اینکه در سال 1536 زندانی شد. وی سال بعد پس از تسلیم شدن در آیین های کلیسا آزاد شد. این کلیسای جامع از مجسمه ها ، آثار هنری قرون وسطایی ، محراب های جانبی ، و اشیاء مطمئن محروم شده است.پس از پیمان راسكیلد ، در سال 1658 ،  اسقف لوند به سوئد منتقل شد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

کشور: سوئد
شهر: لوند | Lund

دیدنی‌های نزدیک