موزه ویکتوریا و آلبرت لندن

آشنایی با موزه ویکتوریا و آلبرت لندن

شرح

موزه ویکتوریا و آلبرت لندن | Victorian and Albert Museum of London

موزه ویکتوریا و آلبرت لندن در شهر لندن و در کشور انگلستان از برترین موزه‌های جهان به جهت داشتن ذخائر غنی آثار هنری، و بزرگ‌ترین موزهٔ جهان از نظر هنرهای تزئینی است. این موزه که مسکن دائمی مجموعهٔ بیش از ۴٫۵ میلیون اشیاء گوناگون است در سال ۱۸۵۲ تأسیس گردید و به نام ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرت که در جوانی درگذشت نام‌گذاری شد. این موزه در منطقهٔ برامپتون لندن ازشهرک سلطنتی کنزینگتون و چلسی، واقع شده‌ است. این موزه از نهادهای عمدهٔ فرهنگی است. خدمات این موزه عبارتند از: موزهٔ تاریخ طبیعی، موزهٔ علوم و رویال آلبرت هال. این موزه یک نهاد دولتی غیر دپارتمان است که با حمایت «وزارت فرهنگ، رسانه و ورزش» گردانیده می‌شود. مانند سایر موزه‌های ملی بریتانیا ، بازدید و ورود به این موزه از سال ۲۰۰۱ به صورت رایگان بوده‌ است.

ییییی

موزه وکتوریا مساحتی برابر ۵٫۱ هکتار را پوشش می‌دهد. و دارای ۱۴۵ گالری‌ است. گسترهٔ مجموعه‌های آن از ۵۰۰۰ سال آثار هنری، از دوران باستان تا به امروز، از فرهنگ‌های اروپا، شمال آمریکا، آسیا و شمال آفریقا.از آثار جمع‌آوری شده در موزه ویکتوریا می‌توان به قالی اردبیل و گنجینه آمودریا اشاره کرد.

گفتنی است این موزه دارای بخشی اختصاصی متعلق به هنر ایرانی است که در طبقه اول آن قرار دارد. تابلوی نفیسی از زنان قاجار متعلق به دوره فتحعلیشاه ، پارچه ابریشمی با قدمت پانصد سال که درحدود سال 1600 میلادی در ایران بافته شده ، تصویر نادر شاه افشار که در سال 1740 میلادی در اصفهان توسط محمد رضا هندی کشیده شده، قالی اردبیل، کوزهای زیبا با قدمت هشتصد ساله که بین سال های 1150  و 1220 میلادی در کاشان ساخته شده و از جمله آثار به نمایش درآمده در این بخش محسوب می شود.  

کوزه هشتصد ساله موزه

قابل توجه است که ساخت کوزه مذکور به روش قالب‌ گیری بوده که با توجه به سایز بزرگ آن در زمان خود دستاورد بزرگی برای سفالگران به حساب می آمده است. جنس این کوزه  ترکیبی از کوارتز است که به دلیل شفافیت آن بیش از سفال، مورد علاقه هنرمندان بود. کل کوزه با نقشهای شش‌ ضلعی تزیین شده است. این شش‌ ضلعی‌ها در سایز‌های متفاوت و در نه ردیف نقشهای گوناگونی دارند. پایین‌ترین ردیف که در آن شش‌ ضلعی‌ها به صورت کامل ترسیم نشده‌اند، دارای نقش گیاه است.  دو ردیف پس از آن با نقش های حیوانات و پرندگان تزیین شده و در بقیه‌ ردیف‌ها نقش هایی از شخصیتهای انسانی به کار رفته ‌است که افرادی را در حال نوشیدن، نواختن بربط یا اسب سواری نشان می دهد.

در این موزه بخشی نیز به نمایش سازهای قدیمی همچون پیانو، ویولون، چنگ و سازهای بسیار قدیمی دیگر که امروزه کم و بیش کنار گذاشته شده اند، اختصاص داده شده است.  این موزه نمایشگاهی از لباس های اشرافی قدیمی را بر پا کرده که در کنار نمایشگاهی از پوشاک جدید و مد روز بیش از هر چیز گردشگران را به سوی خود جلب می کند.

موقعیت هتل

کشور: انگلستان
شهر: لندن

دیدنی‌های نزدیک