آشنایی با مترو لندن

شرح

مترو لندن

مترو لندن قدیمی‌ترین شبکه حمل و نقل زیرزمینی انگلستان و جهان است. بهره‌برداری از نخستین خط سامانه مترو لندن، در تاریخ ۱۰ ژانویه سال ۱۸۶۳ آغاز شد. لوگوی قرمز و دایره‌ای این شبکه نیز قدیمی‌ترین نام تجاری روزگار مدرن و الهام‌بخش بسیاری از طراحی‌ها در سطح جهان بوده است.

کلمه‌ی Tube که به شبکه‌ این مترو  اطلاق می‌شود، اوایل قرن بیستم معرفی شد. این کلمه در واقع کوچک شده‌ نام مستعار “Two Penny Tube” است که اولین بار به خط مرکزی به دلیل کرایه‌ی دو پنی آن داده شد.

ایجاد مترو لندن

مقدمات ایجاد مترو لندن ، در سال ۱۸۵۴م میلادی ایجاد شده بود و در سال ۱۸۶۳م، زمانی که نخستین قطار بین شهری در خط متروپولیتن آغاز به کار کرد، روزانه چهل و یک هزار مسافر، از این قطار شهری استفاده می‌کردند. در آن زمان، در هر ده دقیقه، یک قطار، پدینگتون را به مقصد فرینگدون ترک می‌کرد.

در سال ۱۸۸۰، شمار استفاده‌کنندگان از قطار شهری لندن، به سالانه چهل میلیون تن افزایش یافت.شمار خط‌های مترو لندن، به تدریج افزایش یافت و در سال ۱۸۸۴م، خط «اینر سیرکل» (Inner Circle) که اکنون «سیرکل لاین» (Circle Line) نامیده می‌شود، تکمیل شد.این مترو دارای ۲۷۰ ایستگاه اصلی (۲۶۰فرعی) است و علی‌رغم نام رسمی آن که زیرزمینی (Underground) نامیده می‌شود، ۵۵ درصد این شبکه، بر روی زمین واقع شده‌ است.

این شبکه، با ۴۰۸ کیلومتر خط آهن، سومین خط دراز حمل و نقل درون‌ شهری جهان نیز هست.

شبکه مترو لندن، از شلوغ‌ترین شبکه‌های حمل و نقل زیرزمینی جهان

شبکه مترو لندن، از شلوغ‌ترین شبکه‌های حمل و نقل زیرزمینی جهان است. در سال ۲۰۰۷، یک میلیارد نفر از مترو لندن استفاده کردند. خطوط قطار شهری لندن به تدریج افزایش یافت. این شبکه، در سال ۲۰۰۷ میلادی، یعنی ۲۶ سال پس از تأسیس، دوازه خط فعال دارد.

این خطوط، بر روی نقشه متروی لندن، با رنگ مشخص شده‌ است تا پیدا کردن آن، برای مسافران راحت‌تر باشد.

جالب است بدانید هر هفته پله برقی‌های مترو به اندازه‌ی دو بار سفر به دور کره‌ی زمین بالا و پایین می‌روند. شبکه‌ تونل‌های این مترو حدود ۴۰۰ کیلومتر بوده، در حالی که فاصله‌ هال تا لندن تنها ۳۲۸ کیلومتر است. سالانه ۴۰ میلیون نفر از طریق ایستگاه کنری وارف (منطقه‌ی تجاری شرق لندن) جابجا می‌شوند که به اندازه‌ی دو طول زمین فوتبال است. یک گروه علاقه‌مند به مسائل مرتبط به متروها، ۲۶ سال در رابطه با ۹/۵ کیلومتر از دیوارهای کاشی شده‌ قدیمی این مترو تحقیق و آن را در یک کتاب گردآوری کردند.

در این شبکه ۴۹ ایستگاه غیر فعال وجود دارد، بعلاوه یک ایستگاه نزدیک همپ استید که ساخت آن به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه‌ی حفاظت شده ناتمام ماند.

موقعیت هتل