موزه لوک ویرسا در اسلام آباد

آشنایی با موزه لوک ویرسا در اسلام آباد

شرح

موزه لوک ویرسا

موزه لوک ویرسا موزه ای است که توسط لوک ویرسا موسسه ملی میراث عامیانه و سنتی اداره می شود. این موزه تاریخ و فرهنگ در اسلام آباد پاکستان است. این موزه در تپه ها شکاریان که نمایش فرهنگ های زنده پاکستان میباشد واقع شده است. این موزه در سال 1974 افتتاح شد و در سال 2002 به دنبال آئین نامه وضعیت حقوقی  لوک ویرسا ، 2002 ، به یک مؤسسه مستقل تبدیل شد. این موزه شامل چندین ساختمان و همچنین یک موزه در فضای باز است که می تواند 3000 بازدید کننده را در خود جای دهد. این موزه به مساحت 60،000 فوت مربع با چندین سالن نمایشگاه سرپوشیده است و آن را به بزرگترین موزه پاکستان تبدیل کرده است.

موزه مردم شناسی ملی پاکستان در ابتدا در سال 1982 با عنوان “موزه هنرهای عامیانه” تأسیس شد. این موزه با نمایش تاریخ و سنت های زندگی اقوام مختلف پاکستان از گوشه و کنار این کشور ، جامعه چند فرهنگی پاکستان را به نمایش می گذارد. این موزه به مساحت 20،000 فوت مربع و در سال 2004 تحت بازسازی قرار گرفته و تغییر نام یافت. این موزه از ساعت 10 صبح الی 7 بعدازظهر از روزهای یکشنبه تا پنجشنبه و شنبه افتتاح شده است. روز جمعه موزه بین ساعت 1 تا 2 بعدازظهر به مدت یک ساعت بسته می شود. این موزه دوشنبه ها بسته شده است.این میراث فرهنگی مردم پاکستان را به نمایش می گذارد. سبک زندگی مناطق مختلف پاکستان در اینجا در مجسمه ها ، تصاویر ، سفالگری ، موسیقی و منسوجات به نمایش گذاشته شده است.

آثار هنری موجود در موزه

لوک ویرسا بهترین موزه فرهنگی پاکستان است. این نمایشگاه آثار هنری را نشان می دهد که به حفظ فرهنگ و هنرهای زنده مردمی و سنتی پاکستان کمک می کند. دارای نمایشگر بزرگی از لباس های گلدوزی شده ، جواهرات ، چوب ، فلز ، چاپ بلوک ، عاج و کارهای استخوانی است. نماهای معماری سنتی که دارای مهارت هایی مانند نقاشی دیواری ، آینه کاری و تزئینات مرمر است. کاشی ، موزاییک و ردیابی گچبری نیز نمایش داده شده است. مجاور موزه لوک ویرسا، کتابخانه مرجع میراث لوک ویرسا به خوبی با داده های منابع مردم شناسی ، موسیقی عامیانه ، هنر ، تاریخ و صنایع دستی مجهز شده است. کتاب های مربوط به فرهنگ ، میراث فرهنگی ، کاست های صوتی و تصویری موسیقی محلی و کلاسیک آواز و کلاسیک برای فروش در مرکز فروش لوک ویرسا در دسترس است.

بازدید از موزه لوک ویرسا

این موزه به معلمان مدارس بسیار توصیه می شود تا سفرهای میدانی خود را ترتیب داده و برنامه ریزی کنند تا دانش آموزان آنها بتوانند هنر ، فرهنگ و میراث خود را بدانند. مکانی عالی برای بازدید برای خانواده ها و مهمان های خارج از شهر آنها است. در سال 2013 ، یک سالن صوفیان و حرم ها در موزه ملی مردم شناسی پاکستان تاسیس شد ، که به عنوان موزه میراث فرهنگی معروف است.  در این سالن ، تصاویری از نوازندگان ایستاده در حال اجرای آوازهای خواندن شعرهای سفیانی مانند لال شهباز قلندر ، شاه عبدال لطیف بیتای و ساچال سرمست وجود دارد. همچنین تصاویری از زیارتگاه های داده گنج بخشی ، شاه روکن علم و بهاد الدین زکریا در معرض نمایش هستند.

لوک ویرسا همچنین مجموعه ای از کتاب ها را در مورد مقدسین مانند بولله شاه ، سلطان باو ، واریس شاه و میان محمد بخشی منتشر کرده است. موزه بنای یادبود پاکستان در سال 2010 تأسیس شد تا ادای احترام به همه کسانی که برای استقلال پاکستان کار کردند و همه چیز را قربانی کردند ، باشد.

کتابخانه موزه

این موزه تمدنهای باستانی ، مبارزات آزادی پاکستان ، تولد پاکستان و دستاوردهای مهم این کشور را به تصویر می کشد. این مرکز همچنین دارای یک کتابخانه مرجع ، بایگانی صوتی و تصویری ، سالن کنفرانس به همراه یک سالن ظرفیت شصت و دو صندلی معروف به سالن پانوراما است. كتابخانه لوك ويرسا شامل بيش از 32000 كتاب ، ژورنال ، نسخه هاي خطي و گزارش هاي ميداني مربوط به فرهنگ عامه پاكستان ، مردم شناسي فرهنگي ، تاريخ هنر و همچنين بيش از 200 كتاب است كه توسط لوك ويرسا منتشر شده است.

این کتابخانه در ارتباط با کار تحقیقاتی خود درمورد میراث فرهنگی پاکستان و همچنین عموم مردم در خدمت دانشجویان و محققان است. این کتابخانه به عنوان منبع هویت ملی ، منطقه ای و محلی مزایای نامشهود ارزشمندی را ارائه می دهد. دست نوشته های بیشمار ، گزارش های تحقیقاتی اولیه ، بررسی های میدانی و تک نگاری ها درباره فرهنگ پاکستان در دسترس عموم است.

مستند سازی میراث سنتی توسط موزه

مرکز تحقیقات و انتشارات ویرسا بررسی های میدانی به ویژه در مناطق روستایی را برای ثبت احکام شفاهی انجام می دهد. این موزه وظیفه دارد تا میراث سنتی را در سطح منطقه ای ، ولسوالی و زیر ولسوالی مستند کند. از آنجایی که این موسسه در حال حاضر هیچ شعبه ای در مناطق دیگر ندارد ، شبکه ای از نویسندگان ، محققان ، دانشگاه ها ، دانشکده ها و مدارس درگیر شده اند تا بتوانند این کار را در سطح منطقه انجام دهند. به همین منظور ، کمیسیون های پروژه های تحقیقاتی لوک ویرسا و مقالات در مورد جنبه های مهم فرهنگ ما به دانشجویان دانشگاه ها و کالج های مختلف و همچنین بودجه مطالعات تحقیقاتی مستقل. این تحقیق و تحقیقات را در همه زمینه های فرعی میراث عامیانه و سنتی از جمله آهنگ های عامیانه ، فولکلت ها ، بازی ها و جشن ها انجام می دهد.

این کتاب در جنب های مختلف میراث فرهنگی پاکستان که کلیه استان ها و مناطق پاکستان را پوشش می دهد ، منتشر می کند. این یافته ها بعداً در گزارشات گردآوری شده و سپس در كتاب هایی منتشر می شود كه بعدا توسط لوك ویرسا به فروش می رسد . و در كتابخانه لوک ویرسا بصورت آزاد در دسترس است. بسیاری از این کتاب های برنده جایزه ملی هستند و تعدادی از آنها در سطح کارشناسی ارشد تجویز می شود.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک