موزه لیوینگستون

معرفی موزه لیوینگستون

شرح

موزه لیوینگستون ، که قبلاً موزه یادبود دیوید لیوینگستون و موزه رودزريا، لیوینگستون بود ، بزرگترین و قدیمی ترین موزه زامبیا است که در لیوینگستون در نزدیکی آبشارهای ویکتوریا واقع شده است. این موزه دارای نمایشگاه آثار باستانی مربوط به تاریخ و پیش از تاریخ محلی است. این موزه بزرگترین و قدیمی ترین موزه در زامبیا است که در سال 1934 به عنوان موزه یادبود دیوید لیوینگستون تاسیس شد. در سال 1948 کاپیتان A.W.  ویتینگتون پیشنهاد کرد که دو نمونه یک استخوان ران فسیلی انسانی را به موزه رودس-لیوینگستون بفروشد ، اما این موزه نتوانسته است خرید را انجام دهد. یک ساختمان جدید به سبک استعماری اسپانیا در سال 1951 افتتاح شد. جاک میلار ، شهردار سابق لیوینگستون ، از هری سوسمان خواست که یک ساعت برج چهار ضلعی را به موزه اهدا کند ، اما قبل از رونمایی در موزه ، سوسمان درگذشت.

در سال 1960 موزه روستاهای پنج گروه قومی را بازآفرینی کرد تا به آنها از زندگی سنتی قبیله ای بازدید کنند و “شیوه زندگی در دوران برنز و آهن” را ارائه دهند. نام اصلی آن موزه رودس – لیوینگستون به لیوینگستون تغییر یافت. موزه در سال 1966. در سال 2003 ساختمانها با بودجه اتحادیه اروپا نوسازی شد. در طول این سالها ، این موزه متولی بسیاری از اکسپدیشن های باستان شناسی در زامبیا بوده است. در سال 1956 این موزه به همراه کمیسیون ملی آثار ملی رودزیای شمالی و بنیاد Wenner-Gren ، از کاوش های سایت ماقبل تاریخ آبشارهای کالامبو بودند. در سال 2005 ، مجسمه ای از دیوید در جلوی موزه به یادگار گذاشته شد ، همانطور که مجسمه امیل هولوب ، یک پزشک ، کاوشگر ، نقشه بردار ، و نگارشناس برجسته چک ، که اولین نقشه منطقه ویکتوریا فالز را ساخت ، ساخته شد.

گالری های مختلف در موزه

این موزه بینش مهمی از میراث ملی و فرهنگی زامبیا ارائه می دهد. یک مکان باستان شناسی باز در کنار موزه در کنار آبشارهایی قرار دارد که از اوایل دوران سنگ تا به امروز وسایل کشف شده را کشف کرده و حدود 250،000 سال را در بر گرفته است. کارشناسان موزه ، مانند دکتر جی. دزموند کلارک ، زمانی مدیر ، سهم مهمی در تحقیقات در کشور داشته اند. این موزه همچنین از تخصص ها و پشتیبانی های اکسپدیشن های باستان شناسی در همسایگان آفریقای جنوبی استفاده کرده است.

این موزه در پنج گالری یعنی گالری باستان شناسی ، گالری مردم نگاری ، گالری تاریخ ، گالری هنر و گالری لیوینگستون گذاشته شده است. آنها مباحثی از قبیل باستان شناسی ، مردم شناسی ، تاریخ و تاریخ طبیعی ، ماموگرافی ، ناهنجاری ، هرپسولوژی ، حشره شناسی ، گیاه شناسی و سلسله شناسی را پوشش می دهند. گالری باستان شناسی نمایشگاه هایی از تکامل انسان و توسعه فرهنگی در زامبیا را با شروع سنگ تا عصر آهن آغاز می کند.

نگارخانه نگاری و هنری موزه

نگارخانه نگاری و هنری دارای نمایشگاه هایی از فرهنگ های مختلف کشور است. صنایع دستی و آلات موسیقی بخشی از این گالری هستند. گالری تاریخ ریشه های قوم بانتو ، دوران حاکمیت استعمار انگلیس و دوره تا زمانی که زامبیا از استعمار استقلال به دست آورد ، ردیابی می کند. همچنین نمایشگاه هایی از حیوانات بومی که در زیستگاه های طبیعی آنها در زامبیا مشاهده می شود ، به نمایش گذاشته شده است. گالری این موزه مجموعه گسترده ای از یادگاری های دیوید لیوینگستون را دارد که توسط خانواده لیوینگستون اهدا شده است.

این موزه همچنین دارای کتابخانه بزرگی از کتابهای باستان شناسی و حیات وحش و همچنین برخی از مجلات منتشر شده توسط لیوینگستون است. این موزه از سال 1948 انتشار “مقالات گاه به گاه” را آغاز کرد ، اما 16 مقاله را در سال 1967 به عنوان یک سری جدید با عنوان “مقالات موزه زامبیا” ، بر اساس تحقیقات گسترده در مورد پیش از تاریخ ، مردم نگاری و تاریخ طبیعی زامبیا منتشر کرد. این مقالات توسط متخصصان در هر زمینه تألیف شده است. مقالات در مورد تعداد زیادی از نمایشگاه هایی که بطور منظم در موزه با برچسب ها نمایش داده می شوند ، اطلاعات قابل توجهی ارائه می دهند.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک