سوسن چلچراغ

معرفی سوسن چلچراغ

شرح

سوسن چلچراغ

سوسن چلچراغ یا سوسن سفید از گیاهان انحصاری فلات ایران است. زیستگاه این گل به مساحت ۶۰۰۰ مترمربع که رویشگاه منحصربه‌فرد گیاه سوسن سفید است، در سال ۱۳۵۵ به‌عنوان اثر طبیعی ملی شناخته شد. این اثر طبیعی در ناحیه داماش از توابع شهرستان رودبار قرار دارد و ذخیره‌گاهی ژنتیکی برای این گیاه کمیاب محسوب می‌شود.

دامنه ارتفاعی این زیستگاه ۱۷۵۰ تا ۲۰۰۰ متر و دما و متوسط بارندگی سالیانه آن به ترتیب ۱۰ درجه سانتی‌گراد و ۴۵۰ میلی‌متر است. این منطقه دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل است. اقطی، گرنه، بنفشه، انواع سرخس، گل قاصد، شبدر وحشی و سرخ ولیک ازجمله گونه‌های گیاهی منطقه به‌شمار می‌آیند. هر ساله شکوه و زیبایی شگفت‌انگیز گل‌های سوسن سفید، دوستداران طبیعت را به این منطقه جلب می‌کند.

شکوفایی گل سوسن چلچراغ

پیرامون روستا را ارتفاعات و بیشه‌زارهای سلسله جبال البرز فراگرفته و چشم‌اندازهای بسیار زیبایی را پدید آورده است. هر ساله در فصول بهار و تابستان گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران به داماش سفر می‌کنند. در زمان شکوفایی گل سوسن چلچراغ ، جشنواره باشکوهی در اطراف داماش برگزار می‏‌شود؛ اهالی منطقه عمارلو با لباس‏‌های محلی زیبا در آن شرکت می‏‌کنند و با شادی و نشاط مراسم ویژه‌ای را بر پا می‌کنند.

 کشتی گیله مردی، طناب‏کشی، خرپشتک، چوب بازی (رقص چوب)، تیش بازی (نوعی بازی محلی) چرخ و فلک، هلولک، گلفا و دور بچرخان از جمله بازی‌هایی است که در این ایام بیشتر رواج دارد.

به‌خاطر داشته باشید بدون تن‌پوش گرم نمی‌توان در آن هوای سرد دوام آورد، آن بالا فقط مه است و ابر و چمنزارهای سبز با گل‌های رنگین. تمام مسیر جاده به سوی داماش پوشیده از بوته‌های بزرگ گل بابونه سفید و بوته‌های رنگین کلاه میرحسن است که در هیچ کجای دیگری بدین انبوهی یافت نمی‌شود. به نظر می‌رسد که گل‌های بابونه سفید جای تابلوهای گردشگری را گرفته‌اند و مسافران را به سرزمین سوسن‌های چلچراغ هدایت می‌کنند.

اقامت در منطقه عمارلو

جای تأسف است که عمارلو تنها منطقه سوسن چلچراغ هیچ جایی برای شب ماندن مسافر ندارد. نه اتاقی و نه کمپی، گردشگرانی که به این سمت می‌آیند، جایی برای اقامت ندارند.البته مسافران این منطقه طبیعت‌گرد هستند و بیش از هر چیزی، دوست دارند در دل طبیعت و با استفاده از کمپ و چادر شب را به صبح برسانند. شما نیز اگر شب را در جوار سوسن‌های چلچراغ گذرانده باشید، مشکلی برای اقامت ندارید. آن‌ها خود کمپ را با استفاده از چادرهای مسافرتی برقرار می‌کنند. اما اگر به صورت گروهی می‌آیید حتما به این مسئله فکر کنید، دلایل مهمی وجود دارد که باید حتما شب را در عمارلو و داماش بگذرانید.

نخست آنکه اگر بخواهید سفر را در یک روز خلاصه کنید، با توجه به دوری مسیر خستگی آن در جان‌تان باقی می‌ماند و دلیل مهم‌تر اینکه زیبایی و درخشش سوسن‌های چلچراغ در شب‌های مهتابی را از دست خواهید داد؛ بنابراین پیش از اینکه پا به ‌پای جاده شوید باید چادرهای مسافرتی را آماده کنید. وقتی آنجا بروید مسافرانی را می‌بینید که درست چهره‌به‌چهره چلچراغ‌ها و بیرون از منطقه فنس‌کشی شده چادر زنده‌اند و شب زیبای روستا را به نظاره نشسته‌اند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک