روستای لزور تهران

آشنایی با روستای لزور تهران

شرح

روستای لزور تهران

یکی از بزرگ‌ ترین روستاهای استان تهران ، روستای لزور میباشد.  این روستا در دهستان قزقانچای از بخش ارجمند شهرستان فیروزکوه، در فاصله 165 کیلومتری شمال شرقی تهران و در 45 کیلومتری شمال غربی فیروزکوه در میان رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد. لزور روستایی پرجمعیت محسوب می‌شود. روستای لزور به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و جاذبه‌های ممتاز و متنوع گردشگری همیشه به‌عنوان یکی از قطب‌های گردشگری شهرستان فیروزکوه مطرح بوده و مورد توجه قرار گرفته است.

سابقه این روستا به بیش از 400 سال پیش برمی‌گردد. ارتفاع روستای لزور حدود 2 هزار و 400 متر از سطح آزاد دریا است. آب‌ و هوای ملایم تابستانی همراه با مناظر بکر و زیبای طبیعی موجب شده که در تابستان جمعیت روستا تا چند برابر افزایش یابد. تا اواسط و یا حتی اواخر تابستان هم اگر به لزور بروید می‌بینید که بهار هنوز از این روستا رخت برنبسته، رودخانه‌ها همچنان جاری و پرآب است و طراوت و سرسبزی همچنان مهمان دشت‌ها و مراتع لزور است. با توجه به داشته های فرهنگی، یک دست بودن و اتحاد مردم لزور، این روستا به عنوان روستای پیشرو در عرصه گردشگری شهرستان فیروزکوه برگزیده شد.

مردمان این روستا

این روستا از قدیم‌الایام دارالمومنین بوده و هست. قبل از تاسیس مدارس در ایران لزور دارای مکتب‌خانه‌های متعددی بود. در این مکتب‌خانه‌ها دروسی از قیبل: قرآن، اشعار حافظ، سعدی، خزائن و … تدریس می‌شد و آمـوزش خط جزء لاینفک این مکتب‌خانه‌ها به شمار می‌رفت. از برکت وجود این مکتب‌خانه‌ها تمامی زنان و مردان روستا دارای سواد قرآنی و حدود 70 درصد از آنها توان خواندن و نوشتن فارسی را داشته‌اند. بطوریکه مردم منطقه فیروزکوه می‌دانستند: لزوری یعنی باسواد. مردم این روستا متدین به دین مبین اسلام و مذهب شیعه اثنی عشری هستند و بدلیل اعتقاد عمیقی که به دین مبین اسلام و ائمه اطهار دارند در تمامی اعیاد و مناسبتها حضوری پرشور دارند. وجود دو امام‍‌زاده و 17 مسجد و حسینه و تکیه کوچک و بزرگ در این روستا می‌تواند دلیلی بر این مدعا باشد.

زبان اصلی و بومی مردمان این روستا گویش لزوری است که از گویش‌های مازندرانی (طبری) بوده و جزء دسته زبان‌های شمال ایران محسوب می‌شود. لزور دارای محله‌های قدیمی به نامهای: اوپه، شجاع خیل، کشک ریز، کلا چپن و … هست و اکثریت نام‌های فامیل روستا اسفندیار، شجاع و موسوی هستند. مردم روستای لزور از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می‌کنند. محصولات عمده آن سیب‌زمینی، گندم و جو بوده و یونجه، اسپرس و شبدر عمده‌ترین محصولات علوفه‌ای روستا به شمار می‌آیند. انواع سیب درختی، گیلاس، آلبالو و گلابی نیز از محصولات میوه‌ای لزور هستند. منبع اصلی آبیاری کشاورزی روستا، رودخانه فرح رود و چشمه‌های معجز و کهریز هستند.

زیبایی های روستا

باغهای میوه و مزارع گسترده و سرسبز کوهپایه‌ها، مناظر چشم نواز کوههای پیرامون همراه با تنفس در هوای پاک دامنه‌های البرز به یقین لذت این گردش و پیاده‌روی در این روستا برای شما دو چندان خواهد کرد. به روستا که نگاه می‌کنید، مراتع سرسبز، سپیدارهای بلند و کوههای سربرافراشته پیرامون را می‌بینید و لزور را که مثل یک تابلوی نقاشی‌ به زیبایی هرچه تمام‌تر بر روی بوم طبیعت رنگ‌آمیزی شده طوری که دوست دارید همانجا بنشینید و ساعتها به این تابلوی زیبا نگاه کنید ، پس با این اوصاف حتما از این روستای زیبا دیدن کنید.

موقعیت هتل