رختشویخانه دوبی گات بمبئی

آشنایی با رختشویخانه دوبی گات بمبئی

شرح

رختشویخانه دوبی گات بمبئی

بمبئی یکی از بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهرهای کشورهند می باشد که از لحاظ جغرافیایی در غرب کشور هند و در ساحل دریای عرب واقع شده است. این شهر بعنوان چهاردهمین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور هند محسوب می شود و هر ساله گردشگران بیشماری از اقصی نقاط جهان از آن بازدید می کنند.  لازم است بدانید این شهر در زبان هندی به معنای ساحل خوب می باشد و تناقص و تنوع فرهنگی و مذهبی این شهر، یکی از دلایلی است که مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است. یکی از جاذبه های این شهر هند رختشویخانه دوبی گات بمبئی میباشد که در این مقاله شما را با آن آشنا میکنیم پس با ایلیا گشت همراه شوید.

شهر بمبئی در هند از اواسط ماه تیر تا آخر ماه شهریور بارانی است. اما در زمستان  آب و هوای شهر  کاملا برعکس تابستان بوده و بمبمی شاهد هوای گرم و خشک است. بنابراین اگر خواستید به این شهر سفر کنید در فصل تابستان به دلیل شرجی بودن هوا و گرمای شدید اصلا زمان مناسبی برای سفر نیست، بلکه بهترین زمان جهت سفر به شهر بمبئی اواخر شهریور تا اوایل اسفند است.

کارکنان مجموعه رخشویخانه

رختشویخانه بمبئی یا دوبی گات ، شناخته شده ترین رختشویخانه در هوای باز است که در جنوب بمبئی قرار گرفته است و یکی از مکان های دیدنی بمبئی محسوب می شود . این رختشویخانه بزرگ و عظیم برای مسافران و توریست های تور بمبئی بسیار جالب و جذاب می باشد چرا که بزرگ ترین رختشویخانه در فضای باز دنیا را می توانند از نزدیک مشاهده کنند .

در این مجموعه تاریخی ، 7000 نفر روزی 20 ساعت را به جدا سازی ، تمیز کردن ، سفید کاری ، خشک کردن و و در نهایت اتو کشیدن لباس های مردم سرتاسر شهر اختصاص می دهند و در مجموع سالانه 16 میلیون دلار درآمد کسب می کنند . برای بسیاری از افراد ، دوبی گات یادآور روح نوآورانه و کارآفرین سال های گذشته بمبئی است که امروز آن را به پایتخت شلوغ و تجاری این شهر تبدیل کرده است .

روش کار مجموعه

امروز دوبی گات دارای 1026 محل شست و شو در هوای آزاد است که هر کدام از آنها به سنگی مجهز هستند ، جایی که افراد آب لباس ها را می گیرند . روش کار بدین صورت است که لباس های هر مشتری جمع شده و به دوبی گات آورده می شود ، لباس ها توسط رختشوی های زن و مرد انبار می شود ، بیشتر اوقات روند کار به این شکل است که لباس ها را یک شب در آب و مواد شوینده خیسانده ، صبح روز بعد به روش های مخصوص آب آنها را گرفته و لباس ها را می شویند .

در ادامه این لباس ها را با دقت روی طناب پهن می کنند تا خشک شوند ، بدین صورت از فضای به هم فشرده شده استفاده کرده و در عین حال چشم انداز بسیار جالبی از بالای پل ماهالاکشمی پیش روی چشم بینندگان قرار می دهند .دوبی گات با بیش از یک قرن و نیم قرن سابقه ، تغییرات زیادی را به چشم دیده است . جالب است بدانید که بیشتر خانه های شهر دارای ماشین های لباسشویی هستند و بسیاری از بیمارستان ها و هتل ها نیز دارای سرویس لباسشویی می باشند ، اما با این اوصاف و علی رغم تمام تغییرات جمعیتی و تکنولوژی ، گات مشتریان خود را حفظ کرده است . به دلیل هزینه بسیار کمتر این مجموعه نسبت به لباسشویی های خصوصی ، انتخاب اول هتل ها و بیمارستان های کوچک به شمار می رود .

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک