پل لاتیدان بندر عباس

معرفی پل لاتیدان بندرعباس

شرح

پل لاتیدان بندرعباس

پاییز و زمستان، فصل رفتن به جنوب کشور است. آب و هوای متعادل، جاذبه های فراوان، آب های شفاف خلیج فارس، مردم خونگرم و بسیاری دلایل دیگر، به شما می گویند که باید برای یک مسافرت فراموش نشدنی به بندرعباس در استان هرمزگان بروید. این شهر بندری یکی از مناطق ایران می باشد که مردم مهربانش زبانزد خاص و عام هستند. جاذبه های بندرعباس یکی از یکی زیباتر است که هر بیننده ای را مدهوش خود میکند. یکی از آثار تاریخی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس در جنوب ایران ، پل لاتیدان میباشد که سال‌ها در زیر خاک مدفون بوده تا اینکه در سال 1372، در اثر سیلاب در نزدیکی روستای کلمتلی (لاتیدان) (شهرستان بندرعباس – استان هرمزگان)، یکی از درازترین پل‌های تاریخی ایران، نمایان شد.

این پل، بر روی رودخانه کول در جاده لار و 70 کیلومتری غرب بندرعباس قرار دارد، از این‌رو به پل کول نیز معروف است. عرض پل لاتیدان به دلیل طولانی بودن آن در بخش‌های مختلف متغیر است. یکی از اصلی‌ترین دلایل تخریب قسمت میانی پل، نبود امکان ساخت پی و شالوده محکم برای آن به دلیل شدت جریان آب رود است.  این پل ظاهراً در زمان شاه عباس اول و در جریان احداث جاده کاروان رو ساخته شده و نقش موثری در نقل و انتقال نیرو و تدارکات برای باز پس گیری منطقه خلیج فارس از استعمارگران پرتغالی داشته است.

قدمت پل

پل لاتیدان بندرعباس قدمتی در حدود 500 سال دارد . روی پایه‌های قسمت اصلی این بخش از پل، آبگذرهایی در دو طبقه تعبیه شده که در مواقع طغیان، آب را از خود عبور داده و همچنین سبب صرفه جویی در مصالح و کاهش وزن پل می‌شده است. پایه‌های پل در این بخش حدود یک متر بالاتر از سطح آب و حداقل 50/2 متر بالاتر از بستر رودخانه قرار دارد. باید دانست که درازای پل لاتیدان (پل‌کول)، سه برابر سی و سه پل اصفهان است و تاکنون گام‌های اندکی برای بازسازی، استحکام‌ بخشی و نگه‌ داری این پل برداشته شده‌ است.

بازسازی پل

در سال‌های 1379 و 1386، بازسازی اندکی بر روی آن به عمل آمده‌ است. از آن‌جا که این پل، در مسیر آبراهه‌های چندی قرار دارد و در فصل بارندگی، حجم آب در زیر پل بسیار زیاد است، از این رو باید با تعیین اعتبارات ملی برای این اثر ملی، کار بررسی‌های استحکام‌ بخشی و بازسازی این پل آغاز شود، پیش از آن‌که این اثر که پس از گذشت سال‌ها بر اثر یک سیلاب سر برآورده‌است، در اثر سیلاب دیگری فرو ریزد و نابود شود. از جمله ویژگی های این پل تارخی نوع مصالح بکار رفته متمایز آن است.

به گونه ای که بجای استفاده از آجر از سنگ های بی شکل و در ابعاد متنوع بهره گرفته شده است که توسط ملاط به یکدیگر متصل شده‌اند. سطح روی این پل از سنگ های مسطح تشکیل شده است و به علت استفاده از سنگ های تراش نخورده و نبود پی مقاوم باعث تخریب این اثر تاریخی شده است. در صورت عدم رسیدگی به این آثار تاریخی همانگونه که در اثر سیلاب نمایان شده،به همین صورت هم می تواند تخریب شود. برای دیدن طویل‌ترین پل ایران باید به جنوب ایران و استان هرمزگان سفر کنید. پل تاریخی لاتیدان این پل با شماره ۲۰۰۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک