لیلاکوه

Leyla Kuhمنطقه ییلاقی لیلاکوه لنگرود

معرفی و تصاویر

شهر لنگرود یا همان رود آرام و باوقار استان گیلان، شهری سرسبز از خطه شمال ایران است که دیدنی‌ های تاریخی و طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. لنگرود بر روی جلگه‌ ای سرسبز و در نزدیکی دریای خزر قرار دارد. این شهر در جوار دریا و جنگل واقع شده و همین امر جاذبه‌ های طبیعی و بکری برای آن پدید آورده است. یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی لنگرود، منطقه ییلاقی لیلاکوه است. نام لنگرود از دو بخش «لنگر» و «رود» تشکیل شده که لنگر به معنی وقار، سکون و آرامش است، همان‌ گونه که که کشتی لنگر انداخته آرامش می‌ یابد و معنی رود سکون یافته و باوقار می‌ دهد.

جاذبه های گردشگری فراوانی که در این شهر وجود دارد باعث شده است از این شهر به عنوان نگین گردشگری گیلان یاد کنند. این شهر دارای جاذبه های تاریخی، مذهبی و طبیعی فراوانی است به همین دلیل سالانه گردشگران زیادی را از داخل و خارج کشور به سوی خود جلب می کند.

خرید تور داخلی با بهترین قیمت در ایلیا گشت !

جاذبه های دیدنی لیلاکوه

لیلاکوه یا به گفته اهالی محلی لیله کوه، منطقه ای است در نزدیکی شهر لنگرود در استان گیلان در شمال ایران و یک منطقه توریستی و گردشگری زیباست که هر ساله مسافران زیادی را به خود جذب می‌ کند. برخی هم معتقدند، لیلا کوه برگرفته از نام« لیاشاه» می‌ باشد. لیاشاه، مترادف با واژه‌ های اسمی دخترانه‌ ی « لکو شاه»، یا پادشاه دختران و یا «شاه دختر»، است.

برخی هم « لیاشاه» را دختر یکی از پادشاهان باستانی شرق گیلان می‌ شناسند، که دلاوری هایش در نبرد با اعراب هنوز هم در کتاب‌های تاریخ به یادگار مانده است. بخاطر وجود قهوه خانه و قلیان سراهای متعدد در مسیر و کوهپایه ها، لیلاکوه امروزه تبدیل به قطب قلیان سرای استان گیلان شده است.

علی آباد، ملات و کومله و بعد زیبائی‌ های آن طرف کوه لیله کوه یعنی اطاق ور (اطاقور) و در نهایت خرما بهشت پنهان ایران را یک جا جمع کرده اند. مسحور شدگان آن خطه بسیارند، کوه‌ های سر سبز شالیزار و رودخانه پر از ماهی همه در کنار هم جمع اند. مسیر لیلا کوه در ابتدای لنگرود و میدان فرمانداری، سمت راست، اولین خیابان از سمت لاهیجان است.

بهترین مسیر از لحاظ زیبایی و کیفیت، صعود از مسیر - از روستای دیوشل و جاده مال رو آقا سید جلیل - و فرود از مسیر شماره یک یعنی همان جاده عمومی لیلا کوه می‌ باشد. در این مسیرها چشمه و نهر آب زیاد دیده می‌ شود اما بعضی هایشان همیشگی نیستند و نمی‌ شود به وجودشان اطمینان داشت.

خرید آنلاین تور داخلی و خارجی و رزرو لوکس ترین هتل ها در ایلیا گشت !

مسیر عمومی لیلا کوه

از مسیر عمومی لیلاکوه که بروید در انتهای مسیر و قبل از خط الراس به چشمه آب گوارایی می‌ رسید که همیشه جاری می‌ باشد. و همینطور از مسیر روستای « دیوشل»، نیز پس از پشت سر گذاشتن روستا می‌ توانید از آب رودخانه برای نوشیدن و پر کردن بطری استفاده کنید. به دلیل وجود دکل مخابراتی قله عطا کوه، در بیشتر طول مسیر به جز نقاط کور آنتن موبایل برقرار می‌باشد. امروزه منطقه ییلاقی لیلاکوه لنگرود تبدیل به قطب قلیان‌سرای استان گیلان شده است که معروف‌ ترین آن قهوه‌خانه دیشلمه می‌ باشد.

مشخصات

موقعیت جغرافیایی

فاصله تا مراکز نزدیک
    نشانی :

    3 کیلومتری بخش مرکزی شهرستان لنگرود، روستای لیلاکوه