دریاچه توبا

آشنایی با دریاچه توبا

شرح

دریاچه توبا

دریاچه ی توبا  یک دریاچه بزرگ طبیعی در سوماترا ، اندونزی است که رودخانه یک ناظر را اشغال می کند. این دریاچه در وسط قسمت شمالی جزیره سوماترا واقع شده است و دارای ارتفاعی در حدود 900 متر است . طول این دریاچه در حدود 100 کیلومتر ، عرض آن 30 کیلومتر، و تا 505 متر عمق دارد. این بزرگترین دریاچه در اندونزی و بزرگترین دریاچه آتشفشانی جهان است. دریاچه توبا کالدره یکی از نوزده ژئوپارک در اندونزی است که پیشنهاد می شود در ژئوپارک جهانی یونسکو گنجانده شود.

دریاچه توبا مکان فوران وسیعی از پتانسیل آتش سوزی است که تخمین زده می شود در VEI 8 که 69،000 تا 77000 سال پیش رخ داده است ، نمایانگر یک رویداد تغییر آب و هوا است. پیشرفت های اخیر در روش های قدمت ، شناسایی دقیق تری از 74000 سال پیش به عنوان تاریخ را نشان می دهد. این بزرگترین فوران انفجاری شناخته شده در کره زمین در 25 میلیون سال گذشته است. براساس تئوری فاجعه توبا ، این پیامدهای جهانی برای جمعیت های انسانی داشته است. این اکثر انسانهایی که در آن زمان زندگی می کردند ، کشته شدند و اعتقاد بر این است که در مناطق مرکزی آفریقا و هند ، تنگنای جمعیتی ایجاد کرده است ، که بر روی ژنتیکی آرایش جمعیت جهان در سراسر جهان تاکنون تأثیر دارد.

پذیرفته شده است که فوران توبا منجر به زمستان آتشفشانی با کاهش درجه حرارت جهان بین 3 تا 5 درجه سانتیگراد و تا عرض 15 درجه سانتیگراد در عرض های بالاتر است. مطالعات اضافی در دریاچه مالاوی در شرق آفریقا نشان می دهد که مقادیر قابل توجهی از خاکستر از فوران توبا ، حتی در آن مسافت بزرگ ، ذخیره می شود ، اما نشانگر کمی از اثر آب و هوایی قابل توجه در شرق آفریقا است.

جبهه آتشفشانی سوماتران

مجموعه کالدرای توبا در شمال سوماترا شامل چهار دهانه آتشفشانی با هم همپوشانی است که “جبهه آتشفشانی” سوماتران را مجاور می کند. این شهر با 100 در 30 کیلومتر 62 کیلومتر و بزرگترین کالدر کواترنری در جهان و چهارمین و جوانترین کالدره است. این سه کالدر بزرگتر را در تقاطع قرار می دهد. تخمین زده می شود 2.800 کیلومتر مکعب از مواد پیروکللاستیک معادل سنگ تراکم ، معروف به جوانترین توف توبا ، طی یکی از بزرگترین فوران های آتشفشانی انفجاری در تاریخ زمین شناسی اخیر منتشر شد. به دنبال این فوران ، یک گنبد معادن در داخل دهانه جدید شکل گرفت و به دو گنبد نیمه نیمه که توسط یک طاووس طولی از هم جدا شده بودند ، پیوست.

حداقل چهار مخروط ، چهار استراتوولکانو و سه دهانه در دریاچه قابل مشاهده است. مخروط Tandukbenua در لبه شمال غربی کلدره دارای پوشش گیاهی پراکنده است و سن جوانی چند صد ساله را نشان می دهد. همچنین ، آتشفشان Pusubukit 6،467 فوت بالاتر از سطح دریا در لبه جنوبی دهانه رودخانه به صورت انفرادی فعال است.فوران توبا در حدود 900 سال پیش در دریاچه توبا واقع شده است. این آخرین مورد در یک سری از حداقل چهار فوران تشکیل دهنده کالدرا در این مکان بود ، با کالدرهای اولیه حدود 2200 سال پیش تشکیل شده است. آخرین فوران تخریب VEI = 8 داشت و آن را به بزرگترین شناخته شده فوران آتشفشانی انفجاری در 25 میلیون سال گذشته تبدیل کرد.

مواد منتشر شده در فوران

بیل رز و کریگ چسنر از دانشگاه فنی میشیگان تخمین زده اند که مقدار کل مواد منتشر شده در فوران حدود 2،800 کیلومتر مکعب است .حدود 2،000 کیلومتر مکعب از الیگمبریت که روی زمین جریان داشته است ، و تقریباً 800 کیلومتر مکعب که بیشتر به سمت خاکستر در غرب قرار گرفتند. با این حال ، بر اساس روش جدید ، توبا احتمالاً 3،200 کیلومتر مکعب از الیگمبریت و کوآژینبریت را فوران کرد. جريانهاي آتشفشاني فوران ، فضايي با حداقل 20،000 كيلومترمربع را از بين برد و رسوبات خاكستري به ضخامت 600 متر توسط دريچه اصلي منفجر شد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک