دریاچه بالاتون مجارستان

آشنایی با دریاچه بالاتون مجارستان

شرح

دریاچه بالاتون مجارستان

مطمئنا در میان جاذبه های طبیعی دریاچه ها جایگاه ویژه ای دارند، مناطقی سرسبز با چشم اندازهای خیره کننده که می توانند لحظاتی آرامش بخش را برایتان بسازند. اروپا دریاچه های زیادی دارد اما بزرگ ترین دریاچه اروپای مرکزی در مجارستان و در نزدیکی بوداپست قرار دارد، دریاچه بالاتون مجارستان با چشم اندازهای تماشایی که برای مجارستان مثل دریا می ماند و در احاطه ی قلعه های باستانی، کوه های آتشفشانی، غارهای زیرزمینی و شهرهای تاریخی قرار گرفته است. 

دریاچه بالاتون در احاطه ی باغ های سرسبز، کوه های آتشفشانی، چشمه های آب گرم و پارک ملی است و چشم اندازهای خیره کننده ای را در غرب مجارستان به وجود آورده است. اگر در جستجوی سواحل افتابی، غذاهای خوشمزه، موسیقی و تفریحات آبی هستید به بازدید از این دریاچه بروید. این دریاچه در خارج از مجارستان چندان شناخته شده نیست اما از آن جایی که تا بوداپست فاصله ی جندانی ندارد خیلی ها برای تفریح و استراحت به کنار این دریاچه می روند مخصوصا در ماه های تابستان که می شود در کنار سواحل خنک از گرمای طاقت فرسا دور شد. به خاطر وجود جلبک هایی که در آب های کم عمق رشد می کنند آب ظاهر سبز رنگ و جذابی دارد. 

ویژگی های دریاچه بالاتون

دریاچه بالاتون (Lake Balaton) با مساحت ۵۹۸ کیلومتر مربع در فاصله ی ۸۰ کیلومتری جنوب غربی بوداپست قرار دارد و ۷۷ کیلومتر در امتداد دامنه های کوه Bakony کشیده شده است. این دریاچه در عریض ترین حالت ۱۴ کیلومتر عرض دارد و حداکثر عمق آن ۱۱ متر است. بزرگ ترین رودخانه ای که به این دریاچه می ریزد رودخانه زالا است و آب کل دریاچه هر دو سال یکبار عوض می شود. آب و هوای این منطقه از اردیبهشت تا مهر آفتابی و گرم است اما در زمستان سطح دریاچه با یک لایه یخ ۲۰ سانتی متری پوشیده می شود و همین یخ ضخیم خیلی ها را برای تفریحات زمستانی به اینجا می کشاند.

در قسمت شمال غربی دریاچه بالاتون بادهای زیادی می وزد که باعث می شود ساحل بخش جنوب شرقی امواج زیادی داشته باشد. فقط با یک ساعت رانندگی از بوداپست به بخش شمال شرقی دریاچه بالاتون می رسید اگر دوست دارید شهرهای تاریخی اطراف را بگردید می تونید ماشین کرایه کنید اما اگر همچین خیالی ندارید می توانید به راحتی با قطار یا اتوبوس خودتان را به دریاچه بالاتون برسانید.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه بالاتون

نواحی اطراف دریاچه بالاتون پوشش گیاهی و جانوری متنوعی دارد. در شبه جزیره تیهانی یک حفاظتگاه حیات وحش هست از طرفی مرز جنوبی دریاچه حاصلخیز است و خاک های آتشفشانی مناطق حاصلخیزی را به وجود آورده اند اما با همه ی این حرف ها به خاطر رونق صنعت گردشگری از نیمه دوم قرن بیستم فعالیت های کشاورزی در این ناحیه کاهش زیادی پیدا کرده اند. 

تفریحات اطراف دریاچه بالاتون

شنا در تابستان و اسکی روی یخ در زمستان

دریاچه بالاتون که به دریای مجارستان معروف است ساحل دوستان زیادی را به خود جذب می کند. دمای متوسط آب در ماه های تابستان ۲۵ درجه سانتی گراد است و آب کم عمق و امن جای مناسبی را برای شنا به وجود آورده است. ریزورت های زیادی در اطراف دریاچه هست که امکانات خوبی مثل زمین بازی و قایق های پارویی دارند. همانطور که گفتیم در فصل زمستان سطح روی دریاچه یخ می زند و وقتی ضخامت یخ به حد کافی رسید می توانید بر روی آن اسکی روی یخ انجام دهید.

موج سواری

مسابقات موج سواری جمعیت زیادی را در فصل تابستان به کنار دریاچه بالاتون می رساند که تماشای آن اوج هیجان است حتی می توایند خودتان هم این موج سواری مهیج را امتحان کنید. 

کوهنوردی

در ساحل شمالی دریاچه بالاتون تپه هایی هست که می توانید برای کوهنوردی روی آن ها حساب کنید، از طرفی وجود کوهستان های آتشفشانی کوهنوردی تان را هیجان انگیزتر می کند.

شنا در چشمه های آب گرم

در سواحل شمالی دریاچه و در نزدیکی شهر Keszhely بزرگ ترین دریاچه آب گرم دنیا یعنی دریاچه هویز در انتظار شماست. شنا در این دریاچه ی آب گرم خستگی را از تن تان بیرون می برد و بیماری های مثل روماتیسم را درمان می کند.

قایق سواری

اگر می خواهید دریاچه را با دقت بیشتر و سرعت کمتری کشف کنید یک قایق کرایه کنید و به دل دریاچه بزنید. هنگام پارو زدن در این دریاچه تماشایی لحظاتی آرامش بخش را می گذرانید.

امتحان غذاهای خوشمزه

شکم گردان از راه های دور و نزدیک خودشان را به رستوران Kistücsök در ساحل جنوبی دریاچه بالاتون مجارستان می رسانند، یکی از بهترین رستوران های کشور که غذاهای خوشمزه اش زبانزد خاص و عام است.

دوچرخه سواری در پیست مخصوص اطراف دریاچه

می توانید بدون گیر کردن در ترافیک اطراف دریاچه را با دوچرخه بگردید، پیستی بزرگ اطراف کل دریاچه را احاطه کرده و به راحتی می توانید دوچرخه کرایه کنید و به این مسیر بروید. اگر به دنبال دوچرخه سواری راحت تر هستید به بخش جنوبی بروید چون این مسیر، مسطح تر است.

تماشای جاذبه های تاریخی

در اطراف دریاچه بالاتون مجارستان شهرهای تاریخی زیادی هست که جاذبه هایی باستانی دارند مثلا در سواحل شمالی به شهر شگفت انگیز Szigliget برمی خورید که یکی از مستحکم ترین قلعه های مجارستان را در خود جای داده است. این قلعه بر روی تپه وارهگی قرار دارد و با ارتفاع بیش از ۲۴۲ متر در حوالی قرن ۱۳ ساخته شده است. این قلعه در طول تاریخ بارها و بارها مورد حملات مختلف قرار گرفته و آنچه امروز می بینید ویرانه های به جای مانده از قلعه ای است که روزگاری از شهر در برابر تهاجم تارتار و ترک ها دفاع کرده است.

 

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک