قلعه لاهور

معرفی قلعه لاهور

شرح

قلعه لاهور

قلعه لاهور واقع در کشور پاکستان ودر انتهای شمالی شهر دیواری لاهور واقع شده است و بیش از 20 هکتار وسعت دارد. این قلعه شامل 21 اثر برجسته است که برخی از آنها به دوران امپراتور اکبر می رسد. قلعه لاهور به دلیل اینکه تقریباً در قرن هفدهم بازسازی شده بود ، کاملاً قابل توجه است .

هنگامی که امپراتوری مغول در اوج شکوه و شکوفایی خود بود. محل قلعه لاهور از هزاران سال پیش قابل سکونت بوده  است ، اولین اثر از یک سازه مستحکم در این مکان مربوط به یک قلعه آجری آجری قرن 11th بوده است. پایه های جدید قلعه لاهور مدرن به سال 1566 برمیگردد در زمان امپراطور اکبر ، که این قلعه را به سبک معماری سینکریتیک اعطا کرده است که دارای نقوش اسلامی و هندو است. موارد اضافی مربوط به دوره شاه جهان با مرمرهای مجلل و با نقوش گلهای ایرانی به نمایش گذاشته شده است ، در حالیکه دروازه بزرگ و نمادین قلعه المگیری قلعه توسط آخرین امپراطورهای بزرگ مغول ، آورانگزب ساخته شده و روبرو با مسجد مشهور بدشاهی است.

قسمت های مختلف قلعه

قلعه  لاهور در قسمت شمالی شهر با دیوار قدیمی لاهور واقع شده است. دروازه علمگیری  قلعه بخشی از یک مجموعه از ساختمانها است که به همراه مسجد بدشاهی ، دروازه روشنایی و صمدحی از رنجیت سینگ ، چهار گوشه ای در اطراف هزاره باغ تشکیل می دهند. پارک مینار پاکستان و پارک اقبال در مجاورت مرز شمالی قلعه قرار دارد. طرح و ساختار فعلی این قلعه نشانگر ریشه آن تا سال 1575 است ، هنگامی که امپراطور مغول اکبر این مکان را به عنوان پست برای محافظت از مرزهای شمال غربی امپراتوری اشغال کرد. موقعیت استراتژیک لاهور ، بین سرزمین های مغول و دژهای کابل ، مولتان و کشمیر مستلزم برچیدن گل و لای قدیمی و استحکام با سنگ تراشی های آجری جامد بود. کاخهای بلند با گذشت زمان و باغهای سرسبز ساخته شدند. سازه های برجسته دوره اکبر شامل دروازه دولت ، جهروکا درسان و دروازه اکبری بود.

بسیاری از ساختارهای اکبری توسط حاکمان بعدی اصلاح و یا جایگزین شدند. امپراتور جهانگیر نخستین بار در توصیف مکتب خوانا ، از تغییرات خود در این قلعه در سال 1612 یاد می کند. جهانگیر همچنین غرفه كالا بورج را نیز اضافه كرد ، كه شامل فرشتگان الهام گرفته از اروپایی در سقف طاق آن است. بازدیدکنندگان انگلیسی از این قلعه ، شمایل نگارگری مسیحیان را در دوره جهانگیر ، با نقاشی های مدونا و عیسی که در این مجموعه قلعه یافت شده ، ذکر کردند.

مسجد ماریام زمانی بگم

مسجد ماریام زمانی بگم در زمان سلطنت جهانگیر در مجاورت قلعه های دیوارهای شرقی ساخته شده است. در حالی که این مسجد احتمالاً به عنوان یک مسجد جماعت جمعه برای اعضای دادگاه سلطنتی خدمت می کرد ، توسط جهانگیر تأمین اعتبار نشد ، گرچه احتمالاً به تأیید وی احتیاج داشت.  نخستین سهم شاه جهان در این قلعه در سال تاج گذاری وی ، سال 1628 آغاز شد و تا سال 1645 ادامه یافت.شاه جهان ابتدا دستور ساخت دیوان اعظم را به سبک چهل ستون ، یک سالن مخاطبان عمومی با 40 ستون به سبک فارسی داد. اگرچه ساخت شاه برج تحت عنوان جهانگیر آغاز شد ، اما شاه جهان از طرح آن ناراضی بود و آصف خان را برای نظارت بر بازسازی منصوب کرد.

مسجد متی

مسجدی متی ، مسجدی است که از دوره شاه جهان تشکیل شده و در ضلع غربی قلعه لاهور ، نزدیک به دروازه علمگیر واقع شده است. و در گوشه شمال غربی دوان عام واقع شده است. ساختار سنگ مرمر سفید از جمله پسوندهای برجسته آن به مجتمع قلعه لاهور است. این مسجد ، که بین سالهای 1630 تا 1630 ساخته شده است ، دارای سه گنبد تعبیه شده ، دو راهرو از پنج خلیج و یک پیستاچ مرکزی کمی بلند یا پرتال با قاب مستطیل شکل است. این نمای پنج قوسی ، آن را از دیگر مساجد کلاس مشابه با نمایهای سه قوسی متمایز می کند.

فضای داخلی قلعه

فضای داخلی ساده است به استثنای سقف هایی که به چهار ترتیب مختلف ، دو قوس و دو تخته تزئین شده و طراحی شده اند. پس از فروپاشی امپراطوری مغول ، این مسجد به معبد سیک تبدیل شد و در دوره حکومت سیک در زمان کنفدراسیون سیک رنجیت سینگ به موتی ماندیر تغییر نام داد. وی بعداً از این ساختمان برای خزانه دولت استفاده کرد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک