معبد پا دت لوآنگ لائوس

آشنایی با معبد پا دت لوآنگ لائوس

شرح

معبد پا دت لوآنگ لائوس

لائوس به پایتختی شهر وین‌تیان ، یکی از زیباترین کشورهای جنوب شرقی آسیا که نوع حکومت آن جمهوری سوسیالیستی تک حزبی است. این کشور با طبیعت افسانه‌ای و رویایی‌ای که دارد، بیشتر شبیه تکه‌ای از بهشت روی زمین است که باید آن‌ را از نزدیک دید، تا لمس کامل این واقعیت میسر شود. تاریخ و پیشینه بسیار غنی و طولانی به همراه طبیعت اعجاب‌انگیز این سرزمین، آن‌ را در شمار محبوب‌ترین و ایده‌آل‌ترین کشورهای توریستی جنوب شرقی آسیا قرار داده است. معبد پا دت لوآنگ یکی دیگر از جاذبه های توریستی بسیار با ارزش و مشهور کشور لائوس می باشد.

این عبادتگاه در مرکز کشور لائوس قرار دارد و از باشکوه ترین عبادتگاه های این کشور است. این بنا بر روی بقایا و مخروبه های معبد قدیمی خمری بنا نهاده شده است. این معبد روکشی از طلا دارد و البته این در لائوس که مردم به بودا بیش از خود اهمیت می دهند چیز عجیبی نیست. گنبد طلایی این معبد نمایی چشم انداز و خیره کننده دارد که با دیدن آن از دور جذب این محل می شوید.

طبق اعتقاداتی که در باره این معبد وجود دارد استخوان سینه بودا توسط یک مبلغ هندی به لائوس آورده شد و این معبد به وجود آمد. مجسمه پادشاه سابق لائوس در مقابل ورودی اصلی ایستاده است آن هم به ارتفاع  44 متر ،معبد پا تات لوانگ دارای یک قله پوشیده شده از طلای واقعی است ، و مجموعه ای از برجهای نقاشی شده اطراف آن را تشکیل می دهد.

قسمت های مختلف عبادتگاه

قدمت این عبادتگاه به قرن 16 بر می گردد، با اینکه مهاجمان سیامی این محل را در سال 1828 خراب کردند اما دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. این معبد از سه سطح تشکیل شده است. در بالای دیوار سطح اول صدها سنگ سنگی وجود دارد که منطقه مقدس را نشان می دهد. در مرکز هر طرف دیوار یک دروازه دعایی به نام هاو وای وجود دارد که یک سازه باز با یک سقف دوتایی است که شامل یک تصویر بودا است.

پله های موجود در آن توسط مارهای ناگا محافظت می شوند. در بالای دیوار که سطح دوم آن را علامت گذاری می کند صدها سنگ سما و 30 استپ کوچک وجود دارد. دروازه های قوسی به سطح سوم منتهی می شود که 30 در 30 متر اندازه گیری می شود و حاوی استوپ 45 متر ارتفاع است. قسمت فوقانی استوپ شبیه یک جوانه نیلوفر آبی دراز است که در بالای آن با یک طوطی چند لایه قرار دارد.

در جلوی آن لوانگ مجسمه ای از پادشاه ستتاتیرات ، پادشاه  لان زانگ کینگدوم و بنیانگذار این بنای تاریخی قرار دارد. این مکان معبدی است که کلیسای عالیقدر بودیسم لائوس در آن اقامت گزیده است. ساختاری زیبا دارای نمای جلوی بسیار زینتی و سقف چند لایه ای است که دارای یک دکوراسیون دوک است که در مرکز آن واقع شده است.

جشنواره لوانگ ، یکی از مهمترین جشن های بودایی در لائوس ، هر ماه اکتبر و نوامبر در این مکان برگزار می شود. رژه ها ، اجراهای سنتی و مراسم مذهبی زیادی در طول 3 روز (و شب ها) برگزار می شود. این معبد که در 4 کیلومتری شمال شرقی مرکزی وینتیان قرار دارد ، با توک توک یا دوچرخه به راحتی قابل دسترسی است. می توانید دوچرخه را از بیشتر مهمانسراهای شهر اجاره کنید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک