معرفی روستای کوتنا مازندران

معرفی روستای کوتنا مازندران

شرح

روستای کوتنا مازندران

روستای کوتنا در جنوب شرقی شهرستان قائم شهر و در فاصله 6 کیلومتری این شهر خوش آب و هوا واقع شده است که از جنوب با روستای قادی کلای بزرگ و آهنگر کلای بیشه سر و گل افشان، از شمال به روستای تلوک، از غرب با روستای ساروکلا و از شرق با روستا‌های کرچنگ و ریکنده و سیّد ابو‌صالح وسیف کتی و پرچینک مجاور است. موقعیت مکانی روستای کوتنا را در نقشه گوگل ببینید و نشانه گذاری کنید.

شالیرزار‌ها و دشت در مقابل این روستا، باعث شده کوتنا یکی از سرسبزترین، چشم نواز‌ترین و خوش منظره ‌ترین روستای قائم شهر است در قسمت جنوبی به فاصله 600 متر از روستا سیاه رود می‌گذرد که دارای منابع آب زیادی است برای آبیاری دشت و مزرعه منطقه بسیار مفید است، به طوری که آبادانی و زیبایی منحصر به فرد کوتنا را بیشتر کرده است. پس از بررسی‌هایی در این خصوص می‌توان به کلمات کوتینار، کوتنه، کوتن ها، کوتن انار و … اشاره کرد. اما فقط یکی از این ها به واقعیت نزدیکتر است و کتاب‌های تاریخی آن را تایید کرده اند، که آن هم کوتن‌ها می‌باشد.

به دلیل اینکه در زمان‌های قدیم برای آسیاب کردن وسیله‌ای وجود نداشت، اهالی این روستا در آن زمان از سنگ و تخته برای آسیاب کردن مواد غذایی استفاده می‌کردند، همچنین این موضوع تا حدی در کتاب‌های لغت نامه محلی قدیمی تایید شده است به طوری که نام کوتنا به معنی کوبنده آمده است. اینجا کوتنا است، دهکده ای زیبا در دل سرزمین کهن طبرستان.

قدمت روستا

قدمتش را کسی نمی داند چون کسی تا کنون به کنکاش و تحقیق در مورد آن نپرداخته است. ریش‌سفیدان و بزرگان روستا گویند ظاهراً 5 برادر از سمرقند به این منطقه آمدند که دو برادر در قسمت شمالی مجاور محل کوتنا سکونت کردند و روستای تلوک، لهرم، لرم  را بنا نهادند و سه برادر در کوتنا سکنی گزیدند و روستای کوتنا را بنا کردند. این سه برادر به نامهای جواد ، میرزا و اصغر بودند که فرزندان جواد طایفة جوادیان (بالاملی) و فرزندان میرزاطایفة (میرزاخلی) را تشکیل دادند و نسل اصغر طایفة (اصغرخلی) را تشکیل دادند که هریک از طوایف خصوصیّات اخلاقی خاصّی دارند سالها بعد فردی از اهالی شهرستان نور به این محل آمد و در این روستا ازدواج نمود. امروزه اکثر اهالی محل نام و فامیلی آن چهار نفر را بر خود گزارده اند.

قرارگرفتن تمامی شالیرزار ها و دشت در جلوی روستا، کوتنا را یکی از زیباترین و دلرباترین و خوش‌منظره ‌ترین روستای منطقه کرده است. وجود جنگل و دشت و رودخانه در این روستا می تواند برای شما که به این نوع از طبیعت علاقمندید مورد توجه واقع شود. تا هم از شالیرار و هم از فضای جنگلی لذت ببرید. این روستا ی بسیار زیبا روستاییست که در سال 56 تعداد 136نفر دیپلمه داشته و زیبایی و طبیعتی چشم نواز و مردمی با فرهنگ وتحصیلات بالا وچهره هایی بزرگ از افتخارات آن میباشد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک