کاخ کوماری گار نپال

معرفی کاخ کوماری گار نپال

شرح

کاخ کوماری گار نپال

در کشورهای مختلف آئین و رسوم متفاوتی وجود دارد که از نظر مردم دیگر کشورها عجیب است هر چند که برای خودشان کاملا منطقی و توجیه شده به نظر می‌رسد. کشور نپال نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای خود سننی خاص دارد که احتملا مایه شگفتی دیگر مردم جهان است و با چشم حیرت به آن می‌نگرند. یکی از این رسوم عجیب برگزیدن دختران نابالغ به عنوان الهه زنده است که مورد پرستش و احترام این مردم قرار می گیرند.کاخ کوماری گار نپال ، یکی از کاخ های مهم و زیبای شهر کاتماندو است که سه طبقه دارد، با معماری جذاب و شاید باورتان نشود اما الهه کاتماندو درآن زندگی میکند.

درواقع میشود این کاخ را معبد دانست، معبدی بودایی، هندویی که در قرن هفدهم ساخته شده و تمام زیبایی خودش را مدیون هنرمندان آن زمان بوده که کنده کاری های چشمگیر از طرح خدایان و الهه را بر روی چوب، انجام دادند.  الهه کاتماندو که در اینجا زندگی میکند، اسمش ” کوماری ” هست، دختری جوان که هندوها معتقدند روح الهه دورگا در او دوباره ظهور کرده است.

کوماری

کوماری در زبان سانسکریت به معنی شاهدخت است. او تا قبل از دوران بلوغ در یک معبد حبس می‌شود و در طول سال تنها ۱۳ بار در مراسم مذهبی اجازه حضور در فضای بیرون از آن خانه را دارد.در آن روزها نیز در کجاوه‌ای بر دوش کاهنان حمل می‌شود. کوماری حق رفتن به مدرسه و دیدن کودکان هم‌سن و سال خود و بازی با آنها را ندارد. پنج سال «ناپاک» و «نجس» شمرده می‌شود و باید در فضایی بیرون از خانه بخوابد و در غارها و کوهستان‌ها زندگی کند. در این دورهٔ پنج ساله، ممکن است خوراک حیوانات درنده شود یا به دست اشرار خلاف‌کار بیفتدو کشته شود.اینجا محل اقامت «الهه زنده» است که در سال ۱۷۵۷ ساخته شد و به یک صومعه شباهت دارد.

یک دختر گزینش شده از شهر تا زمان بلوغ باید درکاخ کوماری گار نپال به عنوان الهه زنده بماند و بعد از آن زمان نیز می‌تواند به زندگی عادی خود بازگردد. به دنبال مراسمی که برای این دسته از دختران برگزار می شود حیوانات بسیاری از جمله بوفالو، بز یا اردک به تعداد بالا قربانی می شوند اما اخیرا به خاطر اعتراضات فعالان در زمینه حقوق حیوانات تعداد قربانیان کمتر شده اند. به همین خاطر هم مهمترین فستیوال کوماری، ایندرا جاترا یا جشن برداشت در اواخر اوت یا اوایل سپتامبر در اینجا برگزار میشود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک