مسجد قل شریف کازان 

آشنایی با مسجد قل شریف کازان 

شرح

مسجد قل شریف کازان| Kul Sharif Mosque

مسجد قل شریف کازان  یکی از زیباترین مساجد جهان است که در شهر کازان روسیه واقع شده است. مسجد قل شریف کازان  از معماری و طراحی زیبایی برخوردار است.این مسجد نمونه بارز احیای جامعه اسلامی تاتارستان بارز می‌باشد. 

معماری مسجد قل شریف کازان  به سبک ایرانی، عثمانی و خاورمیانه‌ای دارد. جالب است بدانید، موزه‌ای در زیرزمین مسجد وجود دارد که درباره تاریخ اسلام توضیح می‌دهد تا توریست‌ها با اسلام واقعی آشنا شوند. قسمت‌هایی از این موزه به کتاب‌های آسمانی مانند تورات و انجیل اختصاص یافته و رابطه‌ی دین‌های الهی را به‌هم گفته است. نمای سفید و آبی و طلایی‌اش همراه با حس معنوی پخش در فضای مسجد، غذای روح است و آرامشی وصف ناشدنی به شما می‌دهد. 

معماری مسجد

مسجد قل شریف کازان  از معماری و طراحی زیبایی برخوردار است.این مسجد نمونه بارز احیای جامعه اسلامی تاتارستان بارز می‌باشد.  روسیه در دو طبقه ساخته شده و با رنگ های سفید و آبی به کار رفته در نمای آن زیبائی و جذابیت ویژه ای دارد . این مسجد که از بزرگترین مساجد موجود در روسیه و اروپا به شمار می آید بیش از 4 قرن قدمت دارد و از ظرافت های خاصی در ساخت و تزئین ان استفاده شده است .مسجد قل شریف کازان  از معماری و طراحی زیبایی برخوردار است.این مسجد نمونه بارز احیای جامعه اسلامی تاتارستان بارز می‌باشد. که در شهر کازان پایتخت تاتارستان واقع شده از جاذبه های گردشگری روسیه است و بنا بر عقیده برخی از افراد به سبک بناهای بلغاری ساخته شده است همچنین مولفه هایی مربوط به سبک های عثمانی و رنسانس در آن به چشم می خورد .

برای آخرین بار عملیات بازسازی این مسجد در سال 1996 میلادی به پیشنهاد رئیس جمهور تاتارستان اغاز شد و تا سال 2005 ادامه داشت . از دیرباز تا کنون این مسجد میزبان برگزاری نماز پرشکوه جمعه در شهر کازان می باشد و در میان مسلمانان این شهر از جایگاه والایی برخوردار است .

اطلاعاتی در مورد قل شریف ، بزرگترین مسجد روسیه

تاریخ احداث مسجد قل شریف کازان در روسیه به قرن شانزدهم میلادی بر می گردد و این مکان مقدس يكی از مساجد اصلی و بزرگ قرون وسطی در روسیه است . قل شریف از زمان افتتاح به مرکزی برای آموزش و گسترش علوم دینی تبدیل شد و کتابخانه غنی آن مملو از کتاب هایی با موضوعات مختلف می باشد . همانگونه که بیان شد این مسجد به عنوان یکی از دیدنی های روسیه در دو طبقه ساخته شده که یک طبقه آن به نیایش و طبقه دیگر به موزه اسلامی اختصاص داده شده است گردشگران تور روسیه با مراجعه به این مکان می توانند از هر دو بخش مسجد بازدید کنند و یکی از زیباترین بناهای مذهبی کازان را از نزدیک ببینند .

این مسجد معروف روسیه به عنوان نماد شهر کازان شناخته می شود و به افتخار آخرین امام جماعت خود «سید قل‌شریف» یکی از رجال سرشناس مذهبی ، عالم ، شاعر و سیاستمدار و از فرماندهان دفاعی شهر کازان ، که در این مسجد خدمت می کرد و در طول اشغال این شهر کشته شد تغییر نام داد .مسجد قل شریف کازان دارای یک گنبد مرکزی است که حدود 39 متر ارتفاع دارد و 4 مناره نیز در اطراف گنبد مرکزی تعبیه شده که هر کدام 57 متر ارتفاع دارند . جالب توجه است که بخش عمده ای از هزینه ساخت مسجد توسط مسلمانان تاتار اهدا شده است . مسجد قدیمی که در همین مکان ساخته شده بود در سال 1552 توسط روس ها تخریب شد و دارای مناره های 8 متری بود که در ساخت آن سنگ های سفید نقش اصلی را برعهده داشت .

در این مسجد یک مدرسه اسلامی و یک کتابخانه نیز قرار داشت . نماز جمعه که از مهمترین و بزرگترین رویدادهای مذهبی در کازان پارتخت تاتارستان است در این مسجد برگزار می گردد .

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک