قلعه ماران گلستان

معرفی قلعه ماران گلستان

شرح

قلعه ماران گلستان

استان گلستان با داشتن مناطق و شهرستانهای زیبا هرساله توریستهای داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب میکند. جای جای گلستان ، سراسر دیدنی هایی است که نمی توان با یک نوروز همه آن را به نظاره نشست . گلستان از آن دست استان‌های نوپای ایران به شمار می‌آید که پیشینه‌ی تاریخی وسیعی را داراست. جدا از پیشینه‌ و جاذبه‌های تاریخی خیره کننده این استان، جاذبه‌های طبیعی بی‌شماری در این گلستان به چشم می‌خورد که هر ساله‌ گردشگران داخلی و خارجی زیادی را مجذوب خود می‌کند. یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه که هر ساله طبیعت گردان و کوهنوردان بسیاری را به سمت خود می کشاند، قلعه ماران یا همان دژ تاکی است. با ایلیا گشت همراه باشید .

موقعیت جغرافیایی

قلعه ماران یا میران یا موران در قله ای به ارتفاع 2430 متری در قسمت جنوب غربی شهر رامیان در استان گلستان واقع شده است. این قلعه در زمینی به مساحت سه کیلومتر مربع ساخته شده است. برخی مدعی هستند که قلعه ماران پایتخت ییلاقی اشکانیان بوده است که تیرداد آن را ساخته و به دارا که همان داریون یونانیان بود، اعطا کرده است. به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و استراتژیک این منطقه از شهرستان رامیان، حاکمان بسیاری از سلسله ها و قبایل مختلف، این مکان را برای حکمرانی خود در طول تاریخ انتخاب کرده اند.

جاذبه های دیدنی

قلعه ماران دارای چشم اندازهای جالب و زیبا است، چشمه آبی در بالای آن وجود دارد و اطراف قلعه از غنای طبیعی جالبی برخوردار است. این بخش از رامیان و این قلعه در گذر زمان توجه بسیاری از امرای عرب، مغول، ترک و فارس را به خود معطوف کرده است و در دوره های مختلف تاریخی مرکز و پایتخت بعضی حکومت‌ها از جمله سلسله اشکانیان بوده‌ که برای ییلاق به آنجا مهاجرت می کردند.

کسانی که به قلعه ماران سفر می کنند، در واقع با یک تیر دو نشان می زنند. اینجا یکی از بهترین مناطق استان گلستان برای ماجراجویی، طبیعت گردی و کوهنوردی است. هر سال کوهنوردان بسیاری برای فتح قله 2430 متری ماران به شهرستان رامیان سفر می کنند و علاوه بر لذت بردن از طبیعت بکر منطقه، از قلعه باستانی چند هزار ساله آن هم دیدن می کنند. از بلندای این قله، چشم اندازهای بسیار زیبایی را می توان مشاهده کرد. در بلندای قلعه منطقه ای مسطح به مساحت حدود 3 کیلومتر وجود دارد که می توانید در آن چادر خود را برپا کنید و شبی را زیر آسمان پر ستاره رامیان به صبح برسانید. برای رسیدن به قلعه ماران باید از روستای پاقلعه عبور کرد. جاده این روستا از میان جنگلهای سرسبز و زیبایی می گذرد. این روستا یکی از مسیرهای اصلی صعود به قله ماران محسوب می شود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک