معبد خورشید کونارک هند

آشنایی با معبد خورشید کونارک هند

شرح

معبد خورشید کونارک هند | Konark Sun Temple India

این پرستشگاه در اودیسای هند قرار دارد و در سال ۱۲۵۵، ناراسیمهادوا، یکی از فرمانروایان سلسله گانگا، دستور ساخت آن را داده است. معبد خورشید کونارک هند معماری شگفت انگیز و مجسمه های زیبایی دارد و بیشتر شهرت آن به همین دلیل است. در این مکان جاذبه گردشگری اصلی، معبد ارابه مانند است که چرخ ها و دیواره ها و ستون های حکاکی شده دارد. بیشتر قسمت های این پرستشگاه تخریب شده است.

معبد خورشید کونارک هند به خدای خورشید هندیان باستان تقدیم شده است. عمده شهرت پرستشگاه خورشید به دلیل معماری شگفت انگیز و مجسمه های زیبایش بوده که همچنان ذهن معماران و مهندسان را به خود مشغول ساخته است. این پرستشگاه به خدای خورشید هندیان باستان هدیه شده و پرستشگاه خورشید از مشهورترین معابد هند است . کشور هندوستان سرزمینی با وسعت بسیار که از لحاظ وسعت در رده هفتم جهان قرار دارد. همچنین دارای جمعیت فراوانی است که از لحاظ جمعیت در رده دوم جهان می باشد. این سرزمین سرشار از تضاد ها و شگفتی هایی است که دنیای سنتی و مدرن را به هم می رساند.

هند از فرهنگ غنی برخوردار بوده و دستاورد هایی از فرهنگ ها و مذاهب مختلف با خود به همراه دارد. می توان گفت که هندوستان متنوع ترین کشور جهان از لحاظ فرهنگ و مذهب و آب و هوااست. پربارش ترین منطقه در دنیا در چراپونجی هند بوده و در عین کم بارش ترین منطقه در دنیا صحرای تار هند می باشد. نصف مرز هندوستان در کنار سواحل بسیار زیبا و شمال این کشور با کوه های پوشیده از برف هیمالیا تزیین شده است. با این همه تنوع ، از دیرباز هندوستان منطقه جذاب و پر رمز و راز برای گردشگران و توریست ها از سرتاسر جهان بوده است . یکی از اینمناطقکهن ،پرستشگاه خورشید کونارک در اوریسای هند می باشد. 

جاذبه اصلی این پرستشگاه

معبد خورشید کونارک هند جز عجایب هفت گانه هند است . جاذبه اصلی این معبد این نکته میباشد که به شکل یک ارابه بزرگ ساخته شده که همانند ارابه دارای چرخ ها و دیوارها و ستون های حکاکی شده است . البته بخش های زیادی از این معبد در گذر زمان تخریب شده اما همان بخش های باقیمانده هم از جذابیتی بسیار بالایی برخوردار می باشد . درگذشته این معبد در کنار رودخانه چاندرابهاگا ساخته شده بوده که از زمان ساخت این معبد آب رودخانه عقب نشینی داشته است . در حال حاضر این معبد 3 کیلومتر با دریا فاصله دارد .

این بنا در سال 1984 توسط  سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده و هم اکنون یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری برای گردشگران هندی و خارجی می باشد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک