معرفی کپور گلگون ژاپنی

معرفی کپور گلگون ژاپنی

شرح

کپور گلگون ژاپنی

کپور گلگون ژاپنی نوعی ماهی خاص ژاپن و نماد عشق و دوستی در این کشور است. نام ژاپنی آن کوی کوتاه‌شدهٔ واژهٔ 錦鯉 (نیشیکیگویnishikigoi) است که به معنای «کپور رنگی» می‌باشد. این ماهی حتی گاهی به نام کپور ژاپنی نیز شناخته می‌شود.این ماهی ها بیشتر برای آراستن باغ‌ها در فضای باز و در استخرها و حوضچه‌های باغ‌ها نگهداری می‌شوند. این نوع ماهی در دهه ۱۸۲۰ از پرورش و اصلاح نژادی کپور معمولی به وجود آمد. این ماهی ها رنگ‌های بسیار گوناگونی دارند اما رایج‌ترین این رنگها سفید، قرمز، سیاه، زرد، آبی و خامه‌ای می‌باشند.

در چند دهه گذشته علاقه مندان زیادی در میان مردم غرب و سایر نقاط جهان به پرورش ماهی کوی (Koi) یا ماهی کپور معمولی زینتی (کپور رنگی) روی آورده‌اند.پرورش و نگهداری این ماهی زینتی استخری، به عنوان امری مفرح و یک ابزار اشتغالزا و پردرآمد تبدیل شده و در مقایسه با پرورش سایر حیوانات خانگی از سابقه تاریخی و سطح فرهنگی بالاتری در میان مردم برخوردار می‌باشد.

از گذشته‌های دور در شرق، پرورش ماهی کوی از اهمیت و ارزش بسیاری برخوردار بوده و گسترش نژادهای خاص و زیباتر، اولویت ویژه ای داشته است، که بر اهمیت و محبوبیت بیش از پیش آنها می‌افزاید.این امر سبب گردید تا بشر در طول قرن‌ها ماهی کوی را به عنوان «جواهر زنده» به نامند و به تجارت ارقام جدیدتر آن بپردازد.به طور کلی عمده‌ترین نگرانی نهادهای نظارتی دنیا از واردات ماهی کوی، مربوط به بیماری ویروسی «هرپس ویروس کوی» است که در حال حاضر، تقریباً در سراسر جهان وجود داشته و تبدیل به خطر بزرگی برای این صنعت شده است.

کاود مونه و ژاپن

در جنگل های بیرون شهر سکی (Seki) در استان گیفو ژاپن، معبد کوچکی در دامنه ی تپه ای شیب دار قرار دارد که به یک برکه ی مستطیلی کوچک و دره ی زیرش مشرف است. معبد نمیچی (Nemichi Shine) از یک سازه ی چوبی تشکیل شده است و برکه ی بسیار زیبایی دارد. تا چند سال پیش این برکه کاملاً ناشناخته مانده بود؛ اما اکنون تعداد زیادی از گردشگران برای دیدن شکوفه های نیلوفر و شنای ماهی های کوی (کپور گلگون) خود را به اینجا می رسانند.

شهرت برکه مونه (Monet’s Pond) به خاطر شباهت خیره کننده ی آن به مجموعه نقاشی های کلود مونه، از بنیان گذاران نقاشی امپرسیونیسم است. از آن زمان به بعد این برکه ی زیبا به برکه ی مونه شهرت یافت. برکه ی مذکور در اصل یک آب انبار برای مزارع برنج اطراف آن بوده است. مالک پارک گل ایتادوری (Itadori Flower Park) که در همان حوالی قرار داشت، در دهه ی ۱۹۹۰ اقدام به ساخت این برکه می کند و خودش نیلوفرهای آبی را می کارد و مردم بومی نیز ماهی های کوی را به این محل می آورند.

کلود مونه در سن ۶۰ سالگی با الهام از برکه ای که در باغ خانه اش در روستای ژیورنی، در شمال فرانسه قرار داشت، شروع به کشیدن نقاشی برکه ی نیلوفر می کند. او نیلوفرهای آبی سفیدرنگی که بومی فرانسه بودند را در کنار گیاه کولتیوار که از آمریکای جنوبی و مصر آورده شده بود، کاشت و نتیجه ی آن طیف وسیعی از رنگ های سفید و آبی و زرد بود که با گذر زمان به رنگ صورتی درمی آمدند. مونه ۲۶ سال پایانی زندگی خود را وقف این نقاشی کرد و حدود ۲۵۰ نقاشی رنگ روغن با موضوع برکه ی نیلوفرها کشید که به یکی از بهترین آثار او تبدیل شدند

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک