پچرسک لاورا کیف

صومعه زیبا و دیدنی پچرسک لاورا کیف

شرح

اوکراین نام کشوری است که در اروپای شرقی قرار دارد. در کشور اوکراین و شهر کیف صومعه و کلیساهای بسیاری وجود دارد که معماری‌های خاص و گیرایی دارند. صومعه مکانی است که در آن یک رئیس زن و یا مرد تعدادی راهب و راهبه را سرپرستی می‌کنند. بعضی از صومعه‌‌ها یک کلیسا دارند که اداره‌ی آن جزء وظایف خود صومعه است. صومعه پچرسک لاورا کیف که در شهر کیف پایتخت اوکراین قرار دارد یک کلیسا را در خود جای داده است.

این صومعه در قرن یازده به دست آنتونی و فیودوسی در کوه بِرِستِف و غار این کوه ساخته شد، آنتونی و فیودوسی خود از راهبان بودند. پچرا در زبان اوکراینی به غار معنی می‌شود و در کلیساهای شرقی ارتدکس، لاورا برای وصف راهبان بلند مرتبه به کار برده می‌شود. صومعه پچرسک لاورا مانند جان‌ پناهی برای مسیحیت و یک مرکز فرهنگی بسیار مهم شناخته می‌شود.

جاذبه های گردشگری اوکراین

گردشگران و زائران ارتدكس هر ساله برای بازدید از صومعه پچرسک لاورا کیف که در حدود 28هكتار از تپه های مرتفع بالای رودخانه دنیپر در پچرسك وسعت دارد به شهر کیف سفر می کنند .مجموعه کلیساهای گنبدی طلایی یک جشن برای چشمان بازدیدکنندگان است .

هزار راهروی زیرزمینی که با راهبان مومیایی پوشانده شده اند عجیب و غریب است. برای زائران دلیل دیدن این صومعه مقدس ترین مکان زیارتی در کشور است. پچرسک به معنی غاراست که به صومعه غارهای لاورا هم شهرت دارد. سنت آنتونیای یونانی پس از اتمام ارتدكس به عنوان مذهب رسمی كیوان روس لاورا را در سال 1051 تأسیس كرد.

آنها و دیگر راهبان در صومعه پچرسک لاورا کیف به عبادت و مطالعه و زندگی پرداختند. هنگامی که درگذشتند بدن آنها به طور طبیعی توسط دمای خنک غارها و جو خشک حفظ شد. مومیایی ها حتی امروزه قابل رویت می باشند و این امر تأییدی است برای زائران که این افراد مقدس بودند .این صومعه در لیست میراث جهانی یونسکو جای دارد و جز اموال محافظت شده محسوب می‌شود.

آثار تاریخی صومعه پچرسک لاورا کیف

دیدنی‌های زیادی در صومعه پچرسک لاورا کیف وجود دارد ولی از زیباترین این دیدنی‌ها در کیف می‌توان به برج ناقوس کلیسا اشاره کرد که به عنوان شاخصه این بنا شناخته می‌شود. معماری و ساخت بنا هم بسیار زیبا و چشم‌گیر است، به همین دلیل گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

اکنون صومعه پچرسک لاورا در کیف اوکراین به سه دسته تقسیم شده است که هر بخش یک نکته‌ای از این صومعه را بیان می‌کند، اولین بخش موزه محل اقامت رهبر صومعه، بخش دوم صومعه ارشد کلیسای ارتدکس اوکراین و بخش سوم غار تاریخی و فرهنگی است که بازدید کنندگان می‌توانند از این بخش‌ها دیدن کنند. با جذب گردشگران و زائران ارتدکس به طور یکسان بیش از 43 میلیون گردشگر از سراسر جهان ازاین بنای تاریخی بازدید می کنند.

برای ورود به غارهای لاورا زنان باید روسری و دامن بلند بپوشند و مردان شلوارک و کلاه اجازه ورود ندارند. اداره گشت و گذار لاورا تورهای هدایت شده دو ساعته را به زبانهای مختلف به فروش می رساند. به عنوان یکی از جذاب ترین و گسترده ترین مکان های گردشگری شهر کیف اکراین بازدیدکنندگان تور اروپا حداقل نصف روز زمان برای دیدن این صومعه زیبا نیاز دارند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک