پیست اسکی خور کرج

پیست اسکی خور کرج

شرح

پیست اسکی خور

واژه خور به معنای خورشید نام روستایی تاریخی واقع در 32 کیلومتری شمال شرق کرج می باشد. نام روستای خور به جهت داشتن آب‌ و هوای خوب و مناسب، ابتدا خوب یا خرداد بوده که با مرور زمان به خور تبدیل شده است. در جواده کرج–چالوس قبل از تأسیسات سد کرج و خوزنکلا در سمت راست جاده و پس از گذشتن از روستاهای ارنگه ، سر زیوارت ،گوراب و سیجان ، در منتهی الیه جاده، روستای خور واقع شده که در ابتدای روستا بر دامنه کووه هوای بلنود گنودمچال ، پیست اسکی خور کرج قرار دارد و با کمی عبور از پیچ و خم های کوه های جنوب روستای خور بوده منا ظرزیبای طبیعی و آبشار خور می رسید.

مسیرهای پیست اسکی خور کرج

پیست دارای دو مسیر 1850 متری و 350 متری بوده و گنجایش روزانه 1300 اسکی‌باز را دارد.دستگاه تله اسکی بشقابی، دستگاه برف کوب و یک رستوران از جمله امکانات این پیست منحصر بفرد می باشد.چشم انداز زیبا و بکر این پیست، توجه بازدیدکنندگان را در چهار فصل سال به خود جلب کرده است. این پیست در ارتفاع 2822 تا 3222 متری از سطح دریا قراردارد.ساخت این پیست به پیش از سال 1357 بازمی گردد. پیست خور یکی از زیباترین پیست های اسکی نزدیک به تهران است که با مسیری زیبا و هم جواری روستای تاریخی خور، از جاذبه های گردشگری استان البرز به حساب می آید. برای رسیدن به این پیست اسکی ، پیش از ورودی تاسیسات سد امیرکبیر باید مسیر را از راه فرعی به سمت خاور پی گرفت و از روستاهای ارنگه و روستای جی گذر کرد.

امکانات تفریحی پیست اسکی خور کرج

این پیست دارای یک دستگاه تله اسکی بشقابی، یک دستگاه برف کوب و یک رستوران است. همچنین چشم‌انداز زیبا و بکر این پیست، توجه بازدیدکنندگان را در چهار فصل سال به خود جلب کرده است. در این پیست، آموزش اسکی و اسنوبرد توسط مربی در محل پیست صورت می‌گیرد. بیرون از محوطه پیست، مکانی برای سرسره بازی با تیوپ در نظر گرفته شده که در واقع این نقطه را می‌توان شلوغ‌ترین و پرطرفدارترین بخش مجموعه به حساب آورد. بخش تیوپ‌ سواری خارج از حیطه و نظارت مدیریت پیست خور بوده و ظاهرا زیر نظر شورای روستای خور است.

بنا به گفته مدیریت پیست، به دلیل خطرناک و غیر استاندارد بودن این فعالیت، حتی در برهه‌ای از زمان با دخالت نیروی انتظامی جلوی آن گرفته شده، اما مجددا فعالیت آن از سر گرفته شده است! با تمام خطراتی که این فعالیت دارد، اما آخر هفته‌ها، خانواده‌ها و جوانان زیادی با تیوپ‌های شخصی یا اجاره‌ای در این مکان به سرسره بازی مشغول می‌شوند. به دلیل ناهموار بودن مسیرها، سر خوردن با تیوپ در آن بسیار غیر ایمن و خطرناک است. کوهستان و آبشار یخی خور از جمله مکان های تفریحی و زیبایی است که علاقه مندان زیادی را جذب کرده است. پیست اسکی خور هم اکنون در طول هفته برای استفاده همگانی آماده است.

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran
شهر: شهر کرج

دیدنی‌های نزدیک