چشمه آب معدنی خمده فیروزکوه

چشمه آب معدنی خمده فیروزکوه

شرح

چشمه آب معدنی خمده

بازدید از چشمه آب معدنی خمده فیروزکوه ، شهرها به شکل امروزی پر هستند از هیاهو و دغدغه و سر و صدا  که علاوه بر این دود غلیظ و مضر محصول فرایندهای شیمیایی اقسام سوخت‏های فسیلی در انواع خودروها، پمپ بنزین شلوغ، وسایل حمل و نقل عمومی پر ازدحام، ترافیک دائمی، بوق ممتد راننده بی‏ ملاحظه، معابری باریک به‏ دلیل تبدیل شهر به یک پارکینگ بزرگ و در یک کلام جهنمی واقعی همه و همه عواملی هستند که می‏توانند یک فرد را کم ‏تحمل، کلافه و در نهایت عصبانی کنند.

در این بین نوع زندگی ذاتی شهری و بی‏ تحرکی‏های ناشی از آن نیز مزید بر علت شده تا انواع و اقسام عوامل استرس‏ زا و پدید آورنده بیماری‏های روحی و روانی نیز گریبانگیر شهرنشینان شود؛ دوری از ورزش، نبود آب و هوایی مناسب برای پرداختن به فعالیت‏های بدنی، لوازم آسایشی دارای کنترل از راه دور، تولید انواع کنسول‏ بازی‏های رایانه‏ ای به دور از تحرک کافی برای کودکان، وقت محدود، گسترده وظایف بی‏شمار، خوردن بیش از حد غذاهای آماده یا به قولی فست فود و در مجموع زندگی ماشینی نیز نیاز انسان را برای حضور هر از چند گاه در دامان مهربان مادر طبیعت بیش از پیش مهم می‏ نمایاند.

جاذبه های طبیعی چشمه آب معدنی خمده فیروزکوه

حالا در این بین وقتی سخن از باغ و بوستان‏های سرسبز، پرندگانی آوازه‏ خوان، پروانه‏ هایی بر فراز گل‏های زیبا، رودخانه ه‏ای خروشان جاری در میان چمنزارهای خرم، میوه‏ هایی رسیده و آبدار، ماهی‏ های آماده صید، شنا در زلالی آب چشمه، آب و هوایی مطبوع، خنکای نسیمی ملایم و مردمانی میهمان‏ نواز به میان می آید چه حسی به شما دست میدهد ؟ قطعا در لحظه ای در فکر فرو می روید و برای خود رویاسازی میکنید.

باید بگوییم که درست در 120 کیلومتری شهر تهران که پایتخت ایران میباشد ، روستای زیبایی قرار گرفته که گویی تکه ای از بهشت میباشد و آنجا جایی نیست جز روستای خمده که در دل خودش چشمه آب معدنی نهفته که دیدنش خالی از لطف نیست. حضور در این روستا و دمی آرامش در آن می‏ تواند شهروندان را برای هفته ه‏ای پرکار آماده کند. خمده، روستایی در بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه در ردیف مناطقی سرسبز موسوم به «حبله‏رود» قرار دارد.

مسیر دسترسی به روستای خمده

مسیر دسترسی به روستای خمده با خط آهن تهران – مازندران دارای سیری موازی است، بنابراین بعید نیست در طول این سفر با قطاری در حال حرکت روبه‏رو شده و دستی برای همسفران ریلی خود تکان دهید. وجود باغ‏ های مثمر سیب، گلابی، هلو، گردو، آلبالو و گیلاس بی‏شمار به دلیل شرایط مناسب آب شرب و زراعی منطقه و خنکای نسیمی ملایم در میان درختان پربار خاطراتی فراموش ناشدنی را در ذهن مسافران این مسیر رقم می‏زند. یکی از ویژگی‏های منحصر به فرد و کمیاب حاشیه روستای خمده، استخری طبیعی و مملو از آب معدنی به نام «خمبوبه» است که هر تن خسته ‏ای را به یک آبتنی حسابی دعوت می‏کند، نکته جالب آنکه آب این استخر از چشمه‏ ای در گوشه آن تأمین شده و حتی می‏توان آبزیان ریزی را در درون این مایع زلال دید؛

مصالح ساخت چشمه آب معدنی خمده فیروزکوه

در ساخت این استخر از هیچ مصالح غیرطبیعی استفاده نشده و عناصر شکل‏ دهنده آن کاملا بومی و طبیعی است. آب چشمه قابل شرب نیست و توصیه می‏شود از آن ننوشید، اما ورود مقادیری ناچیز از آن به هنگام شنا و یا شوخی‏ های معمول در استخرها ایرادی در سلامتی ایجاد نمی ‏کند؛ آب استخر خنک است و باید آهسته آهسته وارد آن شد، همچنین کفپوشی همانند آنچه در مراکز مشابه شهری وجود دارد در این استخر نیست و باید پوششی مناسب برای پای خود مانند دمپایی همراه داشته باشید، علاوه بر این از ایستادن در معرض تابش آفتاب بعد از اتمام تفریح پرهیز کنید، چراکه آب و هوای منطقه پاک است و آفتاب مستقیم موجب آسیب رسیدن به پوست بدن شود.

در خمده هر که به دنبال علاقمندی شخصی و دنیای مخصوص خود است، یکی در کرانه رودخانه به دنبال گرفتن ماهی است، یکی دیگر دوربین به دست سوژه ‏های طبیعی را برای ثبت در حافظه‏ ها می‏جوید، آن دیگری بادبزن به دست زغال زیر جوجه‏ ها را گُر می‏دهد، کودکان در میان باغات به دنبال پروانه ‏ای در حال فرار می‏دوند، اغلب آقایان زیر درختی به خواب رفته‏اند تا خستگی یک هفته ‏ای خود از کاری سخت را جبران کنند و بانوان در حالیکه دور هم نشسته‏ اند و غیبت هم نمی‏کنند درباره هر موضوعی که به ذهنشان برسد با یکدیگر صحبت می‏کنند. امیدواریم تا شما هم سری به این روستای زیبا ببرید و لحظات خوشی را برای خود و خانواده تان رقم بزنید .

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک