شهر خیوه خوارزم ازبکستان

شهر خیوه خوارزم ازبکستان

شرح

آشنایی با شهر خیوه خوارزم ازبکستان

خیوه نام شهری است که در گذشته‌های دور، مرکز خوارزم بود و امروز همراه با سمرقند و بخارا که آنها هم کانون‌های تمدن‌ساز ایرانی بوده‌اند، در قلمروی کشور ازبکستان قرار دارد. شهر باستانی خیوه ، با معماری ویژه و کوچه های سنگ فرش باریک توجه بازدیدکنندگان را جلب می کند. این شهر تاریخی که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد، کانون بزرگ تمدن و اقتصادی آسیای مرکزی محسوب می شود و در گذشته دولت ها برای تسلط بر این منطقه مبارزه کرده اند. خیوه شهری است با مجموعه‌ای از بناهای تاریخی که در حصاری ازخشت و گل به نام «ایشان‌قلعه» یا «ایچان‌قلعه» قرار گرفته‌اند. این بناها که به سبک معماری اسلامی و ایرانی ساخته شده، شامل دروازه‌ها، مسجدها، مدرسه‌ها، آرامگاه‌ها، گرمابه‌ها، کاخ‌ها و خانه‌های سنتی است و همواره مورد توجّه باستان‌شناسان و تاریخ‌ دانان بوده و جهانگردان بسیاری را به خود جذب کرده‌است.

آرامگاه پوریای ولی

آرامگاه پوریای ولی در میان این مجموعه فرهنگی – تاریخی قرار دارد. آرامگاه پوریای ولی خود یک مجموعه فرهنگی ـ تاریخی است و در فاصله سده‌های هشتم تا چهاردهم هجری برای بزرگداشت نام «پهلوان محمود» پسر پوستین‌ دوزی که علاوه بر پهلوانی، شاعر و جوانمرد نیز بود، ساخته شده‌ است. خیوه دو بخش دارد، بخش بیرونی دیجان‌ قلعه نام دارد. این بخش دارای باروی و دیواری بود که 11 دروازه داشت. بخش درونیایچان‌ قلعه نام دارد. این بخش دیواری خشتی دارد که گردا گردش را فرا گرفته‌ است. برخی بر این باورند که پی این دیوار در سده 10 میلادی ریخته شده‌ است. دیوارهای کنگره‌دار آن به بلندای 10 متر به سده هفدهم میلادی باز می‌گردد.

آثار تاریخی شهر خیوه خوارزم

این شهر 50 اثر تاریخی و 250 خانه کهن – که بیشترشان به سده‌های هجدهم و نوزدهم بازمی گردند- دارد. برای نمونه مسجد آدینه این شهر در سده دهم میلادی راه‌اندازی شد .همچنین سرسرای ستوندار شناخته شده این شهر که دارای 112 ستون از مصالح ساختمانی کهن هنوز سرپاست. از ویژگی جذاب خیوه می‌توان به معماری بسیار زیبا و کاشی‌ کاری‌های منحصر به‌ فرد اشاره کرد.

اما از آن جالبتر، این است که تقریبا همه ساختمان‌ها کتیبه‌هایی روی سنگ، کاشی، سفال یا حتی چوب دارند و اغلب آنها به زبان فارسی نوشته شده‌اند. بسیاری از کتیبه‌های خیوه به زبان شعر است. البته برخی شعرهای کارشده روی بناهای شهر کاملا ادبی هستند، اما نکته جالب درباره معماری شهر، این است که بسیاری از شعرها نه یک اثر ادبی، بلکه اثری توصیفی به شمار می‌روند. در برخی ساختمان‌های موقوفه نیز شرحِ وقف به زبان شعر روی ساختمان حک شده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک