روستای خرانق یزد

روستای خرانق یزد

شرح

جاذبه های روستای خرانق یزد

یزد کویری حدود 900 روستا دارد که صرف‌نظر از 300 روستای خالی از سکنه آن، حداقل 500 روستا، امکان اینکه بتوانند تعطیلاتی آرام، دلپذیر و بدون درگیری‌های زندگی پرشتاب امروز را برای گردشگران رقم بزنند دارا است. از روستاهای ییلاقی با آب و هوای کوهستانی گرفته تا روستاهایی کویری با خانه‌هایی از خشت و گل، که ستاره‌ باران آسمان آنها به همه سبزه‌زارها و رودخانه‌های جاری و … می‌چربد. آنها که به دنبال گوشه دنجی برای ساعتی آسودن و دوری از هیاهوی شهر هستند، این روستاها نعمتی بی حد و اندازه هستند. از میان 500 روستای استان یزد که امکان اقامت در آنها وجود دارد، ده‌ها روستا هدف گردشگری شناخته شده‌اند و امکانات و جاذبه‌های دیدنی در آنها برای سفری راحت‌تر و پر جنب‌ و جوش‌تر مهیاست. روستای خرانق مرکز بخش خرانق در شهرستان اردکان است. این روستا در 85 کیلومتری شهر یزد واقع شده است.

معادن روستای خرانق یزد

وجود معادن سنگ آهن چادرملو، اورانیم ساغند، باریت، روی و گرانیت و همچنین منطقه حفاظت‌شده دره انجیر با وجود حیواناتی چون کل، بز، میش، قوچ، گربه وحشی، سیاه‌گوش، یوزپلنگ و هوبره این منطقه را خاص و مورد توجه ساخته است. روستای خرانق در ناحیه کوهستانی استان یزد واقع شده است و هوای بسیار خنک‌تری نسبت به یزد دارد. امروزه دارای دو بخش جدید و قدیم است که جمعیت روستا امروز در بخش جدید ساکن است، هر چند جمعیت زیادی ندارد و آمار ساکنین آن در حال حاضر حدود 435 نفر هست.

مکان های دیدنی روستای خرانق

مکان‌های دیدنی زیادی از جمله یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین قلعه‌های مسکونی استان یزد را در خود جای داده است که باعث شده است این روستا هر روزه گردشگرانی را از سرتاسر جهان و به ویژه اروپا به خود جلب کند. این روستا در اروپا از ایران هم مشهورتر است. اینجا با قدمت 4500 ساله اش، گردشگران را از اقصی نقاط جهان به سوی خود می کشاند و به حدی در اروپا شهرت دارد که به هنگام صحبت درباره ایران نام این روستا بیش از نام کشورمان شنیده می شود. این روستا که از نظر تاریخی ارزش بسیاری دارد، به دلیل عواملی همچون فرسایش ممکن است در آینده‌ای نزدیک اثری از آن باقی نماند.

بخش های روستای خرانق

امروزه روستای خرانق دارای دو بخش جدید و قدیم است. در بخش جدید، جریان زندگی موج می‌زند و در بخش قدیم یا همان قلعه خرانق با وجود اینکه دیگر کسی در آن سکونت نمی‌کند، تاریخ این بنا شما را درون یکی از سازه‌های خشتی می‌کشاند. بنایی متعلق به 30 سال پیش که هم اکنون به متروکه ای با ارزش تبدیل شده است. در سفر به شهر یزد بازدید از روستای خرانق را فراموش نکنید، چرا که این روستا از دوران‌های تاریخی پس از اسلام به یادگار مانده است. در بازدید از روستای خرانق می‌توانید از قلعه خرانق دیدن کنید و با بافت ساختمانی متراکم، گچ‌بری‌های دیوار اتاق‌ها و ایوان‌ها از نزدیک آشنا شوید.

همچنین به تماشای دیگر آثار این روستا همچون حمام خرانق بروید و معماری بی‌نظیر آن را ببینید. پس از گشت‌وگذار در حمام خرانق شهر یزد سری به کاروانسرای خرانق بزنید تا از تزیینات آجرکاری، کاشی‌کاری که در آن دیده می‌شود، بازدید کنید. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک