خاچکار ، سوغات ارمنستان

خاچکار ، سوغات ارمنستان

شرح

بهترین سوغات ارمنستان

خرید سوغات در آداب و رسوم ما ایرانیها قدمتی دیرینه دارد و در انتهای هر سفر رسم بر خرید این سوغات می باشد و برای خرید سوغات و هدایا حتما باید یکسری اطلاعات در مورد سوغات ها آن کشور داشته باشیم. برای بسیاری یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سفر، خرید سوغات مناسب و بازدید از مراکز خرید مشهور کشور مقصد است. در فرهنگ هر ملتی، می توان چندین سمبل ویژه دید. ارمنستان همسایه شمالی ایران ، هرساله پذیرای هزاران گردشگر ایرانی است. این کشور علاوه بر زیبایی‌های مختص خود، که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند، مجموعه‌ای از خریدهای متنوع و رنگارنگ را پیش روی شما قرار می‌دهد.

جاذبه گردشگری ارمنستان

ارمنستان یکی از کشورهای تاریخی و توریستی به حساب آمده و میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا است. یکی از این سمبل های ویژه در ارمنستان، خاچکار است. ستون های سنگی که بر روی آنها تصاویر صلیب حک شده است. خاچکار، هنر حجاری است که در دوران باستان و سده‌های میانی منحصراً در ارمنستان و سرزمین‌هایی که ارمنیان در آن اقامت گزیده بودند رواج داشت. در دوران پادشاهی آراراتیان استادکاران سنگ‌ تراش ارمنی گونه‌ای سنگ یادبود برپا می‌کردند که از دو قطعه تشکیل می‌شد: یک پایهٔ مکعبی که در زمین قرار می‌گرفت و یک لوح سنگی پرداخت شده که با دنباله‌ای در گودی ایجاد شده در رویهٔ فوقانی مکعب سنگی استوار می‌شد و بخش اصلی سنگ یادبود را تشکیل می‌داد. روی لوح شرح اقدامات شاهان در زمینه‌های عمرانی، نظامی، اقتصادی و غیره حجاری می‌شد.

نقش سنگ نوشته ها

اغلب این سنگ نوشته‌ها با نقش‌های تزیینی و نگاره‌های هنری زمان خود همراه بودند. در سده‌های بعد، به خصوص در دورهٔ آغازین سده‌های میانی نقش‌های تزیینی از نظر طرح و مضمون تنوع بیشتری یافتند. به این ترتیب، اثر سنگی باستانی به دوران جدید تاریخ ما رسید، بی‌آنکه شکل ظاهری و کاربرد آن تغییر یابد، تنها نقش‌ها و آرایه‌ها تغییر و تحول یافتند، غنی تر و متنوع تر شدند و تأثیر دوره‌های مختلف در جزییات آرایه‌ها بازتاب یافت. این گونه بود که نقش صلیب بر روی لوح باستانی نمایان شد و رفته رفته قسمت مرکزی آن را در اختیار گرفت و شاخص آن شد، نام خود را به سنگ یادبود داد و چلیپاسنگ یا خاچکار (در زبان ارمنی «خاچ» به معنی صلیب و «کار» به معنی سنگ است. خاچکار، چلیپاسنگ یا سنگِ صلیب ترجمه شده‌است) پدید آمد.

خلق این آثار هنری به سال های بسیار قبل و زمانی که کشور دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی پذیرفت، باز می گردد.امروزه این نمادهای بزرگ سنگی با حکاکی های زینتی، تزیین می شود و همانند ستاره هایی، آسمان شب ارمنستان را می پوشاند. البته شما نمی توانید این ستون های بزرگ سنگی را به عنوان نماد و سوغاتی بخرید، اما نمادهای زیبایی از این سنگ ها به عنوان نمادهای مقدس و با سنگ و چوب تهیه و به فروش می رسد، اگر وارد بازار ورنیساژ شوید، می توانید انتخاب بسیار مناسبی از خاچکارها را داشته باشید. خاچکار از جمله صنایع دستی قدیمی ارمنستان محسوب می‌شود. اکثر این چلیپا سنگ‌ها در ارمنستان حکم زیارت گاه یافته‌اند. همچنین شما می توایند نمونه‌های کوچک این آثار را به‌ عنوان نماد و یا سوغات کشور ارمنستان تهیه کنید.

موقعیت هتل