پارک ملی خبر کرمان

پارک ملی خبر کرمان

شرح

آشنایی با پارک ملی خبر کرمان

منطقه ای حفاظت شده واقع در استان کرمان وجود دارد که نامش پارک ملی خبر میباشد. این منطقه حفاظت شده به دلیل دارا بودن تنوع زیستی ناشی از وجود ارتفاعات، دشت‌های متعدد، حوزه‌های آبخیز متنوع، در کرمان و به طور کلی در کشور ایران بسیار بی نظیر است. در جنگل های انبوه پارک ملی خبر در استان کرمان رودخانه های پر آب سبب شده تا گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فردی در آب و اطراف آن زندگی کنند، همچنین حیوانات در حال انقراضی نظیر عقاب طلایی و یوزپلنگ آسیایی هم در این پارک وجود دارند و همین خود دلیلی بر منحصر به فرد بودن پارک ملی خبر در استان کرمان شده است.

این پارک  با ۱۴۹ هزار و ۹۸۳ هکتار وسعت یکی از مناطق شگفت‌انگیز کرمان است. سه نوع آب و هوای سردسیر، معتدل و گرمسیری در پارک موجب تشکیل سیستم های اکولوژیک مختلف شده و زیستگاه‌های متفاوت، چشم اندازهای دیدنی و گونه‌های گیاهی و جانوری فراوانی را در منطقه بوجود آورده است .

پوشش گیاهی پارک ملی خبر کرمان

تنوع و تراکم پوشش گیاهی و جانوری در پارک ملی به همراه خصوصیاتی از قبیل یکی بودن زیستگاه‌های بومی، وجود برخی گونه‌های ذخیره ژنتیکی موجود به ویژه در کوهستان‌های منطقه، گونه‌های جانوری نظیر رودک عسل خوار، گورکن، عقاب دو برادر و گونه‌های نادر گیاهی مانند زیتون وحشی، انارشیطان، بنه، درمنه، قیچ و ارس تفریحگاه‌های متنوعی را ایجاد کرده‌است که بسیاری از آنها در معرض انقراض قرار دارند.

این تنوع زیستی شامل ۶ درصد گونه‌های گیاهی، ۱۵ درصد پستانداران و ۲۰ درصد گونه‌های پرندگان کشور است. ساكنین منطقه می گویند كه تا سال ۱۳۴۱ شمسی در كوه بزرگ خبر، كوه زنجیر آویز و … خرس سیاه آسیایی زندگی می كرده و غذای خود را از میوه های اهلی و وحشی نظیر زیتون، انجیر، خرما و همچنین عسل به دست می آورده است. جمعیتی از گورخر ایران نیز تا سال ۱۳۴۱ در دق علیجان زندگی می كرده كه از آن سال به بعد این حیوان در منطقه دیده نشده است،.

مهم ترین دره های پارک ملی خبر

بخش اعظم این منطقه از کرمان به وسیله كوهها پوشیده شده، اما پراكندگی این ارتفاعات در تمامی سطح پناهگاه یكسان نیست.به جز كوه بزرگ و كوچك خبر كه در شمال غربی پناهگاه به صورت منفرد دیده می شود، دیگر كوههای مرتفع موجود در پناهگاه، به صورت رشته كوهی از شمال شرقی تا جنوب غربی پناهگاه كشیده شده است. همچنین وسعت زیاد منطقه باعث ایجاد دره های بسیاری شده كه از مهمترین آنها می توان به دره شاه ولایت، دره خبر، دهنه گردو و … اشاره كرد.دو قله اصلی چاه برف و برج شوم از دیگر جلوه های طبیعی این منطقه است.

همچنین غار شب پره كه در كوه خبر واقع شده و شبیه تالار بزرگی با ۴۰ متر ارتفاع و ۲۰ متر پهنا است كه دیوار ه ای صیقلی بر پیشانی آن مشاهده می شود. در این پناهگاه دشتهای مختلفی نظیر: دشت مركزی، دق علیجان، دشت میل زنگی و … وجود دارد كه زیستگاههای مناسبی برای انواعی از جانوران می باشد. چشمه‌ها، رودخانه‌ها، چاه‌ها، قنوات و ریزآب‌های موقت و فصلی از منابع آبی این منطقه به شمار می‌آیند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک