ارگ تاریخی انار کرمان

ارگ تاریخی انار کرمان

شرح

آشنایی با ارگ تاریخی انار کرمان

شهر کرمان از جمله شهرهای دیدنی ایران است که با وجود داشتن دیدنی‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی تا حد زیادی ناشناخته مانده است. شهر کرمان در چند دهه اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته و در نیمه‌ی دوم سال که هوا خنک‌تر و برای سفر به این شهر مناسب‌تر است، عده‌ی زیادی برای سفر به کرمان برنامه‌ریزی می‌کنند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با یکی از جاذبه های تاریخی شهر کرمان یعنی ارگ تاریخی انار کرمان آشنا سازیم پس با ایلیا گشت همراه شوید.

شهر کرمان همه ساله میزبان تعداد فراوانی از گردشگران داخلی و خارجی است. شهرستان انار یکی از شهرستان‌های تابعه استان کرمان است. این شهرستان جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد و از شهرستان‌های مهم گردشگری استان کرمان محسوب می‌شود که جاذبه‌ی تاریخی ارگ انار را در خود جای داده است. ارگ انار در کرمان که یکی از بناهای تاریخی شهرستان انار به حساب می آید ، بنایی تاریخی که از دوران ساسانیان است ، و قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد.

بازسازی ارگ تاریخی انار کرمان

این ارگ در دوره صفویه بازسازی و مجدد بازسازی شد و مورد استفاده قرار گرفت. ارگ تاریخی انار کرمان در سال 1389 در فهرست آثار ثبتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران قرار گرفته است. تاریخ احداث این بنا بر اساس گزارش ثبتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به دوره‌های پیش از اسلام بر می‌گردد. این ارگ در دوره صفویه بازسازی شده و مورد استفاده مجدد قرار گرفته است.

پلان ارگ به شکل ذوزنقه و بر روی تپه ای واقع شده که توسط 9 برج و بارو ، محصور گردیده است. این ارگ متشکل از فضاهای یک طبقه و دو طبقه ای است که فضاهای یک طبقه عمدتاً در حاشیه ارگ قرار گرفته اند و دارای کاربری خدماتی، مسکونی بوده اند و در واقع بخش عامه نشین آن محسوب می شود که شامل فضاهای خدماتی نظیر اصطبل ها، طویله ها و … و همچنین محل سکونت مردم عادی و خدم و حشم می باشد.

طراحی ارگ انار کرمان

بناهای دو طبقه که در مرکز ارگ واقع شده اند مقر حکومتی و مرکز سیاسی ارگ می باشند که کاوش های باستان شناسی می تواند در بررسی دقیق نوع نقشه، معرفی فضاها، عناصر تشکیل دهنده و نحوه استقرار آنها در مجموعه کمک شایانی کنند. ارگ انار در کرمان و در مرکز شهر انار واقع شده و مساحت آن 11هزار و 179 متر مربع است.

خشت‌های قطور 40 در 40 برخی فضاها به دوره ساسانی مربوط است، قلعه ارگ انار دارای چندین کوچه زیرزمینی است، باید در گمانه‌زنی‌های باستان‌شناسی مشخص شود که آیا واقعا این کوچه‌ها متعلق به ارگ هستند یا متعلق به لایه کهن‌تری که این ارگ روی آن ساخته شده است. این ارگ به شماره 30343 در تاریخ 17 بهمن 1389 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت ملی رسیده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک