منطقه حفاظت شده قیصری کوهرنگ

آشنایی با منطقه حفاظت شده قیصری کوهرنگ

شرح

منطقه حفاظت شده قیصری کوهرنگ

منطقه حفاظت شده قیصری کوهرنگ با وسعتی بالغ بر 10 هزار هكتار به عنوان یكی از ذخیره گاه‌های زیستی جانوری و گیاهی ارزشمند كشور ایران است. منبع اصلی تأمین آب این منطقه رودخانه شهریاری (آب كوهرنگ) است كه با طول تقریبی 15 كیلومتر، منطقه را به دو قسمت تقسیم می‌كند. وضعیت توپوگرافی و كوهستانی منطقه سبب ایجاد تنوع زیستی گیاهی و جانوری ارزشمندی در منطقه شده و گله‌های كل و بز، پرندگان و آبزیان زیادی را در خود جای داده است. 

78 چشمه آب در منطقه حفاظت شده قیصری وجود دارد که هر کدام در هر دقیقه 8 لیتر دبی آب دارند. این درحالی است که وجود پنج گسل سبب تخلیه آب این منطقه شده و آن را به تونل سوم کوهرنگ می فرستدکه تاثیرات کوتاه و بلند مدتی بر حیات وحش و گونه های گیاهی این منطقه دارد. وضع زمین شناسی و کوهستانی ( ارتفاع هزار و 800 متر تا 3 هزار و 550 متر از سطح دریا ) این منطقه سبب ایجاد تنوع زیستی گیاهی و جانوری ارزشمندی شده به طوری که 477 گونه گیاهی و 79 گونه جانوری را در خود جای داده است.

این منطقه حفاظت شده در بین شهرستان های کوهرنگ و اردل از حوضه آبخیز کارون بزرگ واقع شده است که در سال 1380 به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و پنج سال بعد به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.منطقه حفاظت شده  قیصری در تاریخ 15/5/1380 بمدت 5 سال به مساحت 000/10 هکتار بعنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید و اقدامات لازم جهت ارتقاء منطقه حفاظت شده در بهمن ماه سال 1386با وسعتی بالغ بر 9800هكتار به نتیجه رسید و عملا به عنوان منطقه حفاظت شده تبدیل گردید . 

منابع آبی 

منابع آب منطقه علاوه برنزولات آسمانی شامل چشمه های متعدد دائمی ، رودخانه شهریاری و آب کوهرنگ است که از وسط منطقه با طول تقریبی 15 کیلو متر عبور می کند و منطقه را به دو نیم تقسیم می کند . لازم به ذکر است پس از احداث سد تونل سوم ، دبی آب کوهرنگ کم می گردد که به علت انتقال از طریق تونل سوم کوهرنگ به زاینده رود می باشد .

پوشش گیاهی 

منطقه حفاظت شده قیصری کوهرنگ به دلیل داشتن ارتفاعات بلند تومن (3553 متر ) و دره های نیمه عمیق ( 1800 متر ) دارای تنوع گیاهی زیادی می باشد . جهت های مختلفی بر اثر توپوگرافی منطقه باعث بوجود آمدن میکروکلیماهایی شده که تنوع بیشتر گیاهی را باعث  می شود . از گیاهان مهم منطقه می توان به :
– گونAstragalussp -کنگر Gundeliasp – گل حسرت  Colchicumsp- گل ماهور   Verbascum sp    
و از گونه های درختان و درختچه های منطقه به :
– شیر خشت Cotenastersp  – ارژن Amygdalus orientalis -گز   Tamarix sp- نسترن  Rosa canica –  كیكم  Acer sp – آلبالو وحشی Cerasussp  – تمشك Rhubus sp    –  ا’رس  Juniperus sp   – بنه  Pistaciaatlantica- زالزالك  Crataegussp   –  دافنه   Daphne  sp    و … اشاره نمود .
 

گونه های جانوری منطقه حفاظت شده قیصری کوهرنگ

حیات وحش منطقه حفاظت شده قیصری کوهرنگ مستقیما تحت تاثیر اقلیم و توپوگرافی منطقه جزومناطق كوهستانی با زمستانهای سردمی باشدكه درحدود 6- 5 ماه سال دارای پوشش برف در ارتفاعات است . ازحیات وحش منطقه می توان به موارد زیراشاره كرد:
پستانداران:
كل وبز CapraaegagrusگرگCanislupus خرس قهوه ای Ursusarctus  شغال  Canis  aureu  روباه معمولی  Vulpes vulpes   پلنگ  Panthera pardus 
جوندگان  :
تشی   Hystrix  indica   و…
پرندگان :
عقاب طلایی  Aquila chrysaetos سارگپه Buteo  buteoكبك معمولی   Alectoris  chukar
كبك دری  Tetragalus  caspius   و…
ماهی ها :
قزل آلای رنگین كمان  Oncorhynchus mikiss
سیاه ماهی  Capoeta  trutta   و…
خزندگان و دو زیستان :
افعی   Vipera  lebetina      مار آبی Natrix  tessellatus       
آگامای سفید  Trapelus  agilis   و…

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک