کویر سیاه کوه

معرفی کویر سیاه کوه یزد

شرح

کویرسیاه کوه یزد

یکی از جذابیت‌هایی که هر مسافری در سفر آن را جست‌ و جو می‌کند، دست یافتن به آرامش و سکون و دوری از هیاهو و شلوغی‌های روزمره است و از آنجا که کویر مظهر سکوت و آرامش و عظمت است، این خواسته با سفر به کویر دست یافتنی است. سکوت کویر، آسمان پرستاره شب‌های کویر، دنیای ناشناخته و گاه وهم‌انگیز کویر، تنها بخشی از ویژگی‌های این سرزمین‌ شنی است. کویر نه تنها نشانه بخل طبیعت و دست‌تنگی آسمان برای بارش بر پهنه‌ای وسیع نیست بلکه دریایی از سخاوت بی‌حد و اندازه پروردگار عالم است که فوج فوج شن ، آسمان آسمان ستاره و دریا دریا سکوت نثار این بخش از کره خاکی کرده و آن را در اختیار انسان قرار داده است. کویر سیاه کوه از زیباترین کویر های ایران است .

استان یزد در مرکز جغرافیایی ایران از جمله نقاطی است که از این ثروث خدادادی بی‌اندازه بهره‌مند است و مردان و زنانی سخت‌ کوش و خوش‌ فکر چند سالی است به فکر عرضه زیبایی‌های کویر به همه علاقمندان به طبیعت هستند.

جاذبه‌های کویر نه تنها در طول روز با شترسواری، موتورسواری، ماشین‌سواری، پیاده‌روی در شن‌های تفتیده کویر و … علاقمندان بسیاری به خود جذب کرده است، بلکه شب‌های کویر نیز علاقمندان خاص خود را دارد و بسیاری از گردشگران مشتاقانه برای تماشای ستاره‌ باران شب‌های کویر از نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور به یزد سفر می‌کنند. یکی از کویرهای زیبای شهر یزد که طرفداران خاص خودش را داراست و به عنوان یک جاذبه توریستی میباشد کویر سیاه کوه نام دارد. البته باید بدانید که نام دیگر این کویر عقدا میباشد. کویری که داخل فرورفتگی نامنظمی در مجاورت کویر‌های اردستان و زردین قرار گرفته است.

جغرافیای کویر سیاه کوه

اگر از بالا به نقشه‌ی این کویر نگاه کنیم، آن را به شکل نعل اسب می‌بینیم. نکته‌ی جالب از جغرافیای کویر سیاه کوه آن است که از شمال و جنوب توسط کوه‌های منفرد هرش و سیاه کوه احاطه شده و دو رود مهم سرچشمه گرفته از کوه‌ها و همچنین بسیاری از سیلاب‌های کوهستانی به این کویر وارد می‌شوند. اما با این وجود همچنان ماهیت خشک و طلایی رنگ خود را حفظ کرده و اقلیمی شگفت انگیز را ایجاد می‌کند.

بر خلاف کویرهای دیگر ایران، سیاه کوه همچنان دست نخورده باقی مانده. البته بخشی از این بکر بودن به دلیل موقعیت جغرافیایی آن است. اما بهتر است بدانید محل ثابتی برای اقامت شما در این منطقه وجود ندارد. اگر قصد شب‌مانی دارید ناچار به چادر زدن هستید. البته باید امکانات مناسبی به همراه داشته باشید و بهتر است که از قبل کسانی را از محل اقامت خود با خبر کنید. اما بهترین راه این است که پس از تماشای غروب زیبای کویر، راهی شهر اردکان شوید و یک اقامتگاه مطمئن برای گذراندن شب انتخاب کنید.

پوشش گیاهی کویر

در داخل کویر سیاه کوه یزد هیچ گونه پوشش گیاهی قابل مشاهده نیست. تنها در حاشیه کویر گیاهان هالوفیت و شور پسند همچون اشنان و گز قابل مشاهده هستند. در خارج از منطقه کویر در زمینهایی که شوری خاک کمی کاهش می یابد می توان پوشش گیاهی شامل تاغ، گون، اسفناج وحشی، تره تیزك، كاكوتی، فرفیون، گل گندم، شقایق كوهی، انغوزه، زنبق صحرایی، ملیكا، خارشتر، كلاه میرحسن، كاروانكش، افدرا، اسكنبیل، تاغ، قیچ، پرند، گز، گل كتانی، بابونه ای، شب بوی صحرایی، تلخك، اسفند ، علف شور، كلپوره، شیرینک مشاهده کرد.

به دلیل شوری خاک، ضعف پوشش گیاهی و نبود چشمه های آب شیرین در منطقه حیات وحشی برای این منطقه متصور نیست. اما در حاشیه منطقه حیات وحش منطقه شامل گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، جبیر، هوبره،  بحری، دلیجه، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، چاخ لق، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانک ابلق، سنگ چشم دم سرخ و گنجشک معمولی از جمله پرندگان این منطقه هستند. انواعی گوناگونی از رده خزندگان در این منطقه به چشم می‌خوردکه شامل راسته لاک‌پشت‌ها و نیز خانواده آگاماها، سمندرها و اسکینک ها است. از دیگر خانواده خزندگان می توان به بزمجه ها اشاره کرد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک