میدان دوربار کاتماندو نپال

آشنایی با میدان دوربار کاتماندو نپال

شرح

میدان دوربار کاتماندو نپال | Patan Durbar Square

میدان دوربار (Durbar) مکان هایی مثل جاههای مذهبی، مجسمه ها، حیاط ها، آب نماها و … هستند که در نزدیکی کاخ های سلطنتی گذشته نپال قرار دارند. در این دوربارها که در گذشته مراسم مهمی مثل تاجگذاری پادشاه اتفاق می افتاد روح زندگی و سبک پادشاهان گذشته در جربان است. سه تا از معروف ترین میدان های دوربار نپال، میدان دوربار کاتماندو، پاتان و بکتاپور هستند که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند. این میدان روبه‌روی کاخ سلطنتی کاتماندو قرار دارد و به خوبی هنر و معماری زیبای این کشور را نشان می دهد. به این میدان دوربارکه بروید غرق در روح فرهنگی نپال می شوید و قصرها و بناهای متعلق به قرن ۱۲ تا ۱۸ را می بینید.

این میدان دو بخش درونی و بیرونی دارد؛ در بخش بیرونی، بناهای مذهبی معروفی مثل تالجو، جاگانات، شیوپارواتی و کوماری باهال و در بخش درونی کاخ قدیمی، حیاط‌ها، دوربار باسانتاپور، هانومان دوکا و بناهای بسیار دیگر قرار دارد. خاندان سلطنتی نپال تا قرن ۱۹ در کاخ داخلی زندگی می کردند و چندین پادشاه در آن تاجگذاری کرده‌اند. میدان دوربار کاتماندو با معماری بینظیر بناهای مذهبی و کاخ‌هایش به یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری تبدیل شده است.  

دیدنی‌های میدان دوربار کاتماندو : 

معبد تالجو: اینجا اولین معبد سه طبقه این سرزمین و یک محوطه مذهبی مهم برای پیروان آئین هندو و جین به شمار می‌رود. افسانه‌ها می‌گویند الهه تالجو در این مکان به هیئت یک زنبور پیش روی پادشاه ظاهر شد و به او پیشنهاد داد که معبد را به شکل یک «یانترا» (یک شکل مقدس در هندوئیسم) بسازند.

معبد جاگانات: این معبد در ابتدا وقف خدای «ویشْنو» بود ولی بعدتر وقف خدای «جاگانات» شد. این سازه یکی از بهترین مثال‌های شکوه معماری گذشته است. حکاکی‌های روی درها و پنجره‌ها برای هر ذهن هنرمندی منبع الهام هستند.

کوماری باهال: اینجا محل اقامت «الهه زنده» است که در سال ۱۷۵۷ ساخته شد و به یک صومعه شباهت دارد. یک دختر گزینش شده از شهر تا زمان بلوغ باید در این مکان به عنوان الهه زنده بماند و بعد از آن زمان نیز می‌تواند به زندگی عادی خود بازگردد.

بانْدارکال: اینجا یکی دیگر از جاذبه‌های داخل میدان دوربار کاتماندو محسوب می‌شود. باندارکال یک باغ سر سبز تأسیس شده توسط شاه «پراتاپ مال» (Pratap Mall) در قرن ۱۷ است. نام این باغ را از کاخی که مجسمه ویشنوی خفته را در آن نگهداری می‌کنند گرفته‌اند. با درختان زیبا و فضایی دلربا، این باغ برای عاشقان طبیعت یک بهشت واقعی به حساب می‌آید.

با دیدن معماری زیبا و پرجزئیات بناهای این میدان به وجد می آیید، تماشای مجسمه‌های زیبا و حکاکی‌های چوبی خیره کننده مدت ها شما را مجذوب و سرگرم می کند.

موقعیت هتل