باغ آرزو های کاتماندو

در باغ آرزو های کاتماندو به آرزویتان خواهد رسید

معرفی و تصاویر

امروز با ایلیاگشت همراه باشید تا شما را به باغ آرزو های کاتماندو با تلفظ صحیح انگلیسی Garden of Dreams ببریم ، آیا میدانستید در این باغ به آرزوهای خود خواهید رسید ؟

باغ آرزو های کاتماندو کجاست ؟

کاتماندو، پایتخت رویایی کشور نپال، پر از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی گوناگون است. این شهر زیبا باغی را درون خود جای داده که زیبایی بی حد و حصر آن بیانگر سبک نئوکلاسیک است. باغ آرزو های کاتماندو (Garden of Dreams) به باغ ۶ فصل هم معروف است و در اوائل قرن بیستم یعنی سال ۱۹۲۰ ساخته شده است. انواع گونه های گل و گیاه، معماری های جالب، فضایی دلچسب و حوضچه های آب دلنشین، همگی این باغ زیبا را تشکیل می دهند. پیشنهاد می شود که در سفر به پایتخت نپال، حتما از این جاذبه طبیعی متفاوت دیدن فرمایید.

[caption id="attachment_13145" align="aligncenter" width="1280"]باغ آرزو های کاتماندو باغ آرزو های کاتماندو[/caption]

درباره باغ باغ آرزو های کاتماندو

باغ آروزها، همانطور که در مقدمه گفتیم ، به سبک نئوکلاسیک ساخته شده و در شهر کاتماندو قرار گرفته است. این باغ به دستور شخصی به نام قیصر سومشر رانا (Kaiser Sumsher Rana) در اوایل سال ۱۹۲۰ واقع شده است. بعد از اینکه ساخت باغ آرزو های کاتماندو به اتمام رسید، به عنوان یکی از مجلل ترین باغ های خصوصی این شهر، در آن زمان نامیده شد. اگرچه این باغ، به صورت خصوصی برای قیصر سومشر رانا ساخته شد، اما طرح آن از سبک معروف ادواردین گرفته شده بود.

معماری باغ آرزو های کاتماندو

معماری به نام کیشور نارشینگ (Kishore Narshingh) که میدان معروف سینگا دوربار را طراحی و ساخته، این باغ را نیز طراحی کرده و به طور کامل در ساخت آن، نظارت داشته است. در داخل باغ، قیصر سومشر رانا، یک مجموعه نفیس از عمارت ها، چشمه ها، لوازم تزئینی باغ الهام گرفته از سبک اروپایی مانند ایوان، عمارت کلاه فرنگی، نرده های شیک، گلدان و خانه های پرنده ایجاد کرد. او شش چشم انداز چشمگیر را به وجود آورد که هر کدام به یکی از شش فصل نپال اختصاص یافت.

این عمارت ها، چارچوب معماری خاصی را برای باغ فراهم کرد که بسیار جالب و دوست داشتنی است و می توان گفت که یک حس شهری را به آرایش خاص گیاهان، گل ها و درختان اضافه کرد. البته باید این را هم اضافه کرد که در حال حاضر، تنها نصف باغ اصلی موجود می باشد.

[caption id="attachment_13146" align="aligncenter" width="1280"]معماری باغ آرزو های کاتماندو معماری باغ آرزو های کاتماندو[/caption]

سرنوشت باغ آرزو های کاتماندو

بعد از فوت قیصر سومشر رانا، باغ به دست دولت نپال افتاد. بعد از این جریان، برای دهه های متوالی، باغ به صورت خوبی نگهداری و حفاظت نمی شد که شاید دلیل از بین رفتن بخشی از آن نیز، همین موضوع باشد. بعد از گذشت ۷ سال، باغ آرزو های کاتماندو بالاخره بازسازی شد تا مانند شکل اصلی باغ شود. علاوه بر در نظر گرفتن طراحی ابتدایی این باغ، امکانات مدرن و به روزتری به آن اضافه گشت.

در حال حاضر، این باغ را می توان مکان بسیار خوبی برای فرار از شلوغی های زندگی روزمره دانست و جایی آن را قلمداد کرد که مردم می توانند کمی از شهر پر جنب و جوش کاتماندو فاصله گرفته و در آن به استراحت بپردازند. متراژ این باغ ۶۸۹۵ متر مربع است و داخل آن می توان ۳ عمارت، آمفی تئاتر، حوضچه های مرکزی، آلاچیق، گلدان های متنوع و ترکیبی از باغ های کوچک مشاهده کرد.

سفر به کشوری به دور از آلودگی و صدا های آزار دهنده با تور نپال

نوسازی باغ آرزو های کاتماندو

پروژه نوسازی باغ آرزو های کاتماندو توسط دولت اتریش تأمین مالی شده بود و توسط شرکت اکو هیمال (Eco Himal) اجرا شد. این پروژه طوری اجرا شد که این باغ به یک سایت تاریخی پایدار تبدیل گردد و به راحتی بتوان آن را دوباره به منظور کسب مزایای بهتری، بازسازی و توسعه داد. باغ آرزوهای کاتماندو همچنین به این موضوع اختصاص داده شد که بتواند سطح کیفیت زندگی مردم محلی و البته سطح گردشگری کاتماندو را نیز بالا ببرد.

باغ آرزو های کاتماندو از تاریخ ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷، همانطور که گفته شد، با همکاری دولت اتریش بازسازی و قابل استفاده مجدد شد. حالا، این جاذبه را مکانی پر از معماری های خاص و گونه های بسیار زیاد گل و گیاهی می نامند که از کشورهای مختلفی به آن وارد شده اند. این باغ به خودی خود ثابت کرد که می توان بسیاری از جاذبه هایی که برای سال ها دست نخورده و متروکه باقی مانده اند را دوباره احیا کرد و از آن برای کسب درآمد و شغل سازی مردم محلی استفاده کرد. البته بازسازی این گونه جاذبه ها علاوه بر آن، باعث رونق گردشگری هم می شوند.

[caption id="attachment_13148" align="aligncenter" width="1280"]بازسازی باغ آرزو های کاتماندو بازسازی باغ آرزو های کاتماندو[/caption]

گردش و آرامش در باغ آرزو های کاتماندو

در حال حاضر، این باغ به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای گردش در جایی پر از آرامش محسوب می شود و به دلیل آن که داخل آن یک کتابخانه هم موجود است، شما می توانید علاوه بر استفاده از زیبایی های طبیعی آن، کمی هم در مورد تاریخ، فرهنگ و معماری مطالعه کنید. این باغ میزبان گروه های مختلف خصوصی و عمومی مانند تورها، برنامه های فرهنگی، کنسرت های کلاسیک و … نیز می باشد.

در این باغ به آرزوهای خود خواهید رسید ، باغ آرزو های کاتماندو از زمانی که افتتاح شده، توانسته که گردشگران زیادی را به خود جذب کند. برای اینکه نظر بهتری به باغ داشته باشید، می توانیم بگوییم که این باغ، هویت ما است علاوه بر این که یک سایت میراث ملی است که می توانیم به آن افتخار کنیم. باغ آرزو های کاتماندو کیفیت زندگی ساکنین دره کاتماندو را بهبود بخشیده و همچنین باعث شده که گردشگران جایی را پیدا کنند که بتوانند ذهن، جسم و روح خود را با طبیعت پیوند دهند.

ما امیدواریم که بتوانیم از طریق رسانه ها، این باغ را علاوه بر سطح ملی، در سطوح جهانی نشان دهیم که این پروژه می تواند علاوه بر جذب توریست های ملی و بین المللی، نگاهی تازه به شهر کاتماندو را ایجاد سازد. باغ آرزوها، امروز به عنوان یک نمونه تبدیلی تاریخ به هنر مدرن به منظور جلب گردشگران محسوب می شود.

[caption id="attachment_13147" align="aligncenter" width="1280"]گردش در باغ آرزو های کاتماندو گردش و آرامش در باغ آرزو های کاتماندو[/caption]