آبشار نیاسر کاشان

آشنایی با آبشار نیاسر کاشان

شرح

آبشار نیاسر کاشان | Kashan Niasar Waterfall

آبشار نیاسر کاشان یکی از جاذبه های زیبای گردشگری شهر کاشان می باشد. نیاسر از شهرهای شهرستان کاشان در استان اصفهان، دارای جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فراوانی است که یکی از زیباترین و پرطرافدارترین آنها آبشار زیبای نیاسر است.

آبشاری که در اواسط اردیبهشت ماه به یکی از مناطق پربازدید کشور ایران تبدیل می‌شود. این آبشار زیبا در شهر تاریخی نیاسر شهری در حدود ۱۳۰ کیلومتری شمال غرب کاشان و به طور دقیق‌ باید گفت در محله‌ی قدیمی سرکمر یا خیابان شهید بهشتی واقع شده است. همانطور که اشاره شد این آبشار در محله‌ی سرکمر واقع شده و آب آن از چشمه‌ی تالار اسکندریه که در کنار چارطاقی آتشکده‌ی ساسانی قرار دارد، سرچشمه می‌گیرد، چشمه‌ای که شاید بتوان گفت نیاسر تمام قدمت و تاریخ خود را مدیون آن است.

دو سوم از آب این چشمه به طرف آبشار نیاسر و از آنجا به دشت‌های نیاسر جاری می‌شود و یک سوم هم به محله‌ی نو می‌رود. نوع سنگ‌های بدنه و سنگی که آبراهه‌ی آبشار را تشکیل می‌دهند، آهکی و رسوبی هستند که به دلیل انحلال سنگ آهک بوسیله‌ی جریان‌های زیرزمینی و البته گذشت سالیان طولانی، بافتی بسیار زیبا مانند رسوبات آهکی به شکل قندیل که در سقف غارها یافت می‌شوند و رسوبات آهکی مخروطی که از کف غارها رشد می‌کنند در بدنه‌ی آبشار ایجاد شده که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می دهد.

شواهدی مانند بقایای خزه‌های قدیمی و تعدادی آبراه به همراه گفته‌های اهالی محل، گواه تغییر مسیر آبشار در گذشته است.

آبشار در فصل های مختلف

آب این آبشار در پاییز کمترین مقدار را دارد و در فصل زمستان به بیشترین میزان خود می‌رسد. ارتفاع آبشار از پای آن تا قسمتی که آب سرازیر می‌شود ۲۵ متر و از پای آبشار تا عمارت کوشک ۵۳ متر است. امروز هم اهالی محله‌ی سرکمر و بر‌زن در روز عید قربان در کنار چشمه‌ی اسکندریه، گاوی را قربانی می‌کنند تا خون آن را به آب بریزند و همراه آبشار به قسمت‌های دیگر برود، زیرا اعتقاد دارند سبب پربرکت شدن و پرآبی می‌شود.

محله‌ای که آبشار نیاسر در آن قرار دارد یکی از محله‌های تاریخی و فرهنگی نیاسر و حتی کشور ایران است که علاوه بر آبشار شامل عناصر دیگری مانند مسیر پله‌ها از پای آبشار تا پای کوشک، سنگ‌ها و بستر آبشار و درختان و گیاهان اطراف آن است. به علاوه در کنار آبشار هم یک ورودی به سمت غار رئیس نیاسر وجود دارد که اگر به دیدن آبشار رفتید دیدن این غار نیز خالی از لطف نیست و به گردشگران عزیز پیشنهاد می شود حتما از این غار دیدن نمایند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک