کویر ابوزید آباد کاشان

آشنایی با کویر ابوزید آباد کاشان

شرح

کویر ابوزید آباد کاشان

یکی دیگر از کویر های زیبای کشور ایران که بس دیدنیست و قصد داریم در این مقاله شما را با آن بیشتر آشنا کنیم کویر ابوزید آباد است که در استان اصفهان و حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شرق شهر کاشان قرار دارد. ابوزیدآباد جزئی از شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان و نام محلی آن بیذُوُی “Bizovoy” است. مردم این ناحیه به گویش بیذوی که یکی از گویش‌ها در شاخهٔ زبان‌های ایران مرکزی است صحبت می‌کنند. نام ابوزیدآباد در زبان محلی، بیذُوُی است و مردم کاشان و فارسی زبانان اطراف، آن را بوزآباد می‎نامند.

بوز در زبان دری زرتشتیان یزد به معنی بوی است. در نتیجه بیذوی به معنی بوی آباد است. در نوشته‌های جغرافیایی کهن. نامی از ابوزید آباد برده نشده است، اما اهالی قدمت آن را حدود 900 سال می‌دانند وجود قلعه‌ها گویای همین قدمت است. آرامش عمیق، تپه‌های شن‌های روان و چشم‌اندازهای وسیع و بی‌نظیر، کویر ابوزید آباد را به یکی از کویرهای منحصر به فرد ایران تبدیل کرده است.

بهترین زمان سفر به این منطقه

این کویر، در کنار کویر مرنجاب و کویر مصر، از پرطرفدارترین مقصدهای کویری برای گردشگران و دوستداران طبیعت است. وجود جاذبه‌های دیگر در نزدیکی این کویر هم باعث شده تا به منطقه‌ای منحصر به فرد برای سفر تبدیل شود. این منطقه در نیمه سرد سال اغلب خنک است به همین خاطر بهترین زمان سفر به این منطقه پاییز، زمستان و اوایل بهار است. به طور کلی، نوسان دما در کویر در طول شبانه ‌روز بسیار زیاد است.

در نتیجه، بهترین زمان برای طبیعت‌گردی در کویر ابتدا و انتهای روز (پیش از غروب آفتاب) است. بهتر است در اواسط روز زیر آفتاب کویر پیاده‌روی نکنید. در این زمان می‌توانید در آرامش کویر به تماشای آن بنشینید. در سفر به کویر ابوزیدآباد می‌توانید آرامش بودن در کویر و تجربه راه رفتن بر تپه‌های شنی را مزه کنید. مسیر دسترسی به کویر ابوزید آباد از تهران از طریق جاده تهران-قم و سپس جاده کاشان است.

راه های رسیدن به کویر ابوزد آباد

برای رسیدن به کویر ابوزد آباد می‌توانید از مسیر اتوبان، جاده قدیم و یا از داخل شهر کاشان استفاده کنید. مسیر شهر کاشان بهترین راه برای رفتن به کویر ابوزید آباد است. در این مسیر باید از داخل شهر کاشان وارد جاده ابوزیدآباد بشوید. در جهت جنوب این جاده مزرعه‌ها و در سمت شمال آن منطقه کویری و شوره زارها را می‌بینید. با نزدیک شدن به انتهای جاده کم کم رمل‌ها و تپه‌های شنی را پیش چشم‌تان می‌بینید و به منطقه اصلی کویر ابوزیدآباد می‌رسید. پس پیشنهاد ما به شما این است که حتما به شهر کاشان سفر کرده و از نزدیک این کویر را مشاهده کنید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک