پارک ملی کاسانکا در زامبیا

پارک ملی کاسانکا در زامبیا

شرح

پارک ملی کاسانکا

پارک ملی کاسانکا یک پارک واقع در منطقه Serenje در استان مرکزی زامبیا است. کاسانکا یکی از کوچکترین پارک های ملی زامبیا است. این پارک اولین پارک ملی زامبیا بود که با مشارکت خصوصی و دولتی اداره می شد. Kasanka Trust Ltd با بودجه خصوصی از سال 1986 به بهره برداری رسید و کلیه مسئولیت های مدیریتی را با همکاری وزارت پارک ملی و حیات وحش به عهده می گیرد. این پارک به طور متوسط ​​از 1160 متر و 1.290 متر از سطح دریا بالاتر است.

این دریاچه دارای تعدادی دریاچه کم عمق و آب های کم عمق است که بزرگترین آنها Wasa است. در این پارک پنج رودخانه چند ساله وجود دارد که بزرگترین آنها رودخانه لوومبوا است. لوومبوا تنها رودخانه NP است که در گوشه شمال غربی جاری می شود. این یک شاخه از Luapula است ، که در بالادست نیز باتلاق Bangweulu را تخلیه می کند و منبع اصلی رودخانه کنگو را تشکیل می دهد.

پستانداران پارک ملی کاسانکا

در کل 114 گونه پستاندار در پارک ثبت شده است از جمله فیل ، هیپوپوتاموس و  sitatunga. تعدادی از گونه های کاسانکا Trust در پارک مجدداً معرفی شده اند که موفق ترین آنها گورخر و گاومیش است. نزدیک به ده میلیون خفاش میوه ای نی رنگ آفریقایی به مدت سه ماه در ماه اکتبر تا دسامبر به جنگل همیشه سبز باتلاق موشیتو در این پارک مهاجرت می کنند و آن را به بزرگترین مهاجرت پستانداران در جهان تبدیل می کنند. بیش از 471 گونه پرنده در این پارک شناسایی شده است.

كاسانكا دارای ارتفاع متفاوت از 1160 متر و 1290 متر از سطح متوسط ​​دریا است. این پارک در زامبیا در منطقه سرنیجه در زامبیا واقع شده است. در حالی که بیشتر منابع مساحت این پارک را حدود 390 کیلومترمربع عنوان می کنند ، برخی دیگر این منطقه را نزدیک به 450 کیلومترمربع ثبت می کنند و آن را به یکی از پارک های ملی کوچکتر در کشور تبدیل می کنند.

مساحت پارک ملی کاسانکا

انواع مختلفی از زیستگاه ها در این پارک وجود دارد. جنگل های جنگلی Brachystegia ، که در غیر این صورت با نام Miombo Woodland شناخته می شود ، حدود 70٪ از مساحت کاسانکا را پوشش می دهد ، که در لبه های مزارع واقع شده است. این گیاه از نظر گونه ای بسیار غنی است و در بسیاری از مناطق دارای سایبان نیمه بسته است ، اما همچنین از یک قشر علفزار به خوبی توسعه یافته پشتیبانی می کند. فرکانس بالای آتش سوزی این قشر و نهال های جوان را از بین می برد و با درختان بزرگ و گسترده که به طور گسترده ای از هم جدا می شوند به میومبو وودلند منتهی می شود. دهه های “سوزاندن زود هنگام” در پارک منجر به میومبو طبیعی تر با حضور پررنگ درختان جوان و گونه های ضخیم شده است.

انواع جنگل های کاسانکا

جنگل های همیشه سبز سه نوع در کاسانکا رخ می دهد. جنگل مشیتو یا باتلاق ، جنگلهای رودخانه ای و تکه های بسیار کوچکی از ماتشه .موشیتو در میان دیگران دارای چوبهای بزرگ قرمز ، آب زغال اخته و درختهای شبه قاره است و نسبتاً خوب نشان داده شده است. بزرگترین قطعه دست نخورده موشیتو، در منطقه Fibwe ، میزبان گردهمایی سالانه خفاش های میوه ای به رنگ نی از ماه اکتبر تا دسامبر است و آن را به بزرگترین گاو خامه میوه ای روی زمین تبدیل می کند.

جنگل های رودخانه ای در بیشتر رودخانه های کاسانکا یافت می شوند که بیشترین امتداد آن در امتداد لووبووا وجود دارد. ماتشه واقعی احتمالاً در زمان های تاریخی رایج بوده است ، اما در نتیجه قرن ها آتش سوزی مکرر بسیار نادر است. تمام انواع جنگل در معرض آتش سوزی های مکرر قرار دارند زیرا گونه های درختی که از آنها حمایت می کنند در برابر آتش مقاوم نیستند.

چیپیا

چیپیا که به عنوان Lake Basin Woodland نیز شناخته می شود دارای درختان متفرقه است و یک سایبان بسته تشکیل نمی دهد. این امر به نور آفتاب اجازه می دهد تا به رشد علفهای هرز کمک کند. Chipya در فصل خشک مستعد آتش سوزی بسیار گرم است و این باعث می شود این مناطق جنگلی نام خود را به عنوان “chiya” به معنی “سوخته” به زبان محلی بگذارند. چيپيا به طور معمول در خاك هاي نسبتاًي رخ مي دهد و تصور مي شود شكل مشتق آتشي ماتشه است. كاسانكا دارای نه دریاچه دائمی و بیش از 100 كیلومتر رودخانه است كه از طریق این پارک جریان دارند.

بسیاری از رودخانه ها ، به ویژه لووبووا در غرب ، از جنگل های حاشیه ساحلی خود پشتیبانی می کنند. مناطق وسیعی از دشتهای چمن زار در کنار رودخانه های کاسانکا ، مولمبو و لووبوموا یافت می شود. رودخانه ها و دریاچه ها میزبان انواع ماهی ها هستند و سرشار از اشکال دیگر حیات وحش آبزی و نیمه آبی هستند.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک