روستای تاریخی و گردشگری کریک یاسوج

روستای تاریخی و گردشگری کریک یاسوج

شرح

روستای تاریخی کریک یاسوج

یکی از استان های خوش آب و هوای ایران ، کهگیلویه و بویر احمد است که به نوبه خود جاذبه های طبیعی بی نظیری را داراست. یکی از این جاذبه ها ، روستای تاریخی و گردشگری کریک یاسوج است که از آب و هوای بسیار عالی و اهالی مهمان نواز و مهربان و خانه های  پلکانی بسیار زیبا برخوردار است. روستایی که با قدمت دو هزارساله اش دامنه های زاگرس جنوبی و پهنه ی دنا را به حضورش مزین کرده است .

 روستای خوش آب و هوای کریک که در میان دره باصفای کریک و در مسیر دسترسی به منطقه ییلاقی و زیبای سی‌سخت واقع شده است، یکی از مسیرهای صعود به قله دنا نیزمحسوب می‌شود که همه سالانه میزبان طبیعت دوستان و گردشگران است. مطمئناً همه‌ی گردشگران در اولین لحظه که با خانه‌های پلکانی این روستا رو به رو می‌شوند ناخودآگاه به یاد ماسوله ‌ای که در شمال ایران قرار دارد، خواهند افتاد؛ و این مسئله از شباهت فراوان بین این دو روستا که یکی در شمال و دیگری در جنوب قرار گرفته است سرچشمه می‌گیرد.  البته روستای کریک در استان کهگیلویه و بویراحمد همانند ماسوله سرسبز نیست. 

طراحی خانه های روستای تاریخی و گردشگری کریک یاسوج

خانه ها به صورت متراکم و بر روی یک شیب ملایم شکل گرفته اند  و بام هر خانه نقش حیاط خانه ی بالادستی را دارد . پی خانه ها از چیدن سنگ ها به روی هم ساخته شده و بعد یک کلاف افقی از جنس چوب بر روی آن قرار گرفته است و ساختمان خانه روی آن بنا شده است. دیوارهای خشتی و گلی برای جلوگیری از نفوذ گرما و سرما و استحکام به صورت ضخیم ساخته شده اند.

قدمت طولانی این روستا به دوره هخامنشی برمیگردد به گونه ای که این روستا در دوران هخامنشیان در کنار یکی از راه های اصلی قرار داشته است که همین سبب شده تا هر روز بر رونق این روستا افزوده شود. از طرفی عبور این راه اصلی از کنار روستای کریک آن را به روستایی با پر اهمیت در زمینه ‌ی تجارت، کسب‌ و کار و رفت‌ و آمد تبدیل کرد. 

لباس های سنتی روستای تاریخی و گردشگری کریک یاسوج

اهالی روستا به زبان شیرین لری سخن می گویند و از پیروان شیعه ی جعفری هستند. سنتهای روستایی در اینجا کاملا مشهود است از جمله لباس های رنگارنگ زنان روستا با کلاه، روسری یا چارقد، دستمال سر، تنبان، آرخالیق، دلگ و پیراهن‌های بلند و گشاد و پر از طرح‌ها و نقوش زیبا و پوشش سنتی مردان روستا که حکایت از فرهنگ سنتی و بی بدیل روستاییان دارد.آب و هوای خوش روستا با چشم اندازهای طبیعی در دل کوهستان آرامش خاصی را به ارمغان می آورد.

همچنین تاریخ روستا که در قدمت آسیاب ها ، گورستان ها و رشته قنات قدیمی هنوز هم تماشایی است . در کریک خبری از هتل نیست اما اهالی روستای کریک آن قدر مهمان نواز و مهربان هستند که در خانه های خود از شما پذیرایی کنند و اقامتی به یادماندنی را برای شما رقم بزنند. پس با تمام این تفاسیر حتما سری به این روستای زیبا بزنید و از تماشای این جاذبه بی نظیر لذت ببرید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک