پارک ملی کنتال تبریز

آشنایی با پارک ملی کنتال تبریز

شرح

پارک ملی کنتال تبریز

یکی از این اماکن طبیعی استان آذربایجان شرقی ، پارک ملی کنتال تبریز نام دارد که  بیش از 7 هزار هکتار وسعت دارد و در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز مشترک ایران و جمهوری ارمنستان واقع شده است. کنتال به عنوان یکی از زیباترین مناطق طبیعی استان آذربایجان شرقی می باشد. تنوع زیستی، دره های ژرف، مناطق بدیع، صخره های زیبا و رودخانه های دائمی بر اهمیت این منطقه افزوده است. وجود جلوه های ژئوپارکی و تنوع گونه های گیاهی پارک ملی کنتال تبریز در نوع خود منحصر به فرد است. پارک ملی کنتال تبریز به عنوان یک اثر طبیعی ملی زیر نظر محیط زیست استان اذربایجان شرقی اداره می شود.

پارک ملی کنتال تبریز فاقد سکونتگاه انسانی می باشد و این امر سبب شده تا لطمه ای به جاذبه های های طبیعی و بکر منطقه وارد نشود. وجود مناطق صخره ای و غیر قابل نفوذ با شیب بالا از دلایل عدم علاقه به ایجاد سکونتگاه در این منطقه می باشد. بازدید از این منطقه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی خالی از لطف نیست. کنتال یکی از زیباترین مناطق طبیعی استان آذربایجان شرقی به حساب می آید. اين منطقه درحاشيه جنوبی رودخانه ارس يكي از زيباترين مناطق طبیعی استان آذربایجان شرقی است که رودخانه های دائمی،صخره های زيبا،دره های ژرف مناطق بديع و همچنين تنوع زيستی بالا براهميت اين منطقه افزوده است.

موقعیت جغرافیایی پارک

عبور رودخانه ارس ازاين منطقه كه از چندين كشور سر چشمه گرفته ودارای تنوع زيستي بالايی مي باشداهميت اين منطقه رادوچندان نموده است،همچنین موقعيت جغرافيايی ویژه منطقه از جمله شرايط توپوگرافيكی، وضعيت اقليمی پراكنش گونه هاي گياهي و جانوری  و آب  کافی جهت نیازهای این منطقه بکر را از جایگاه ممتازی برخوردار کرده است. پارک ملی كنتال یکی از مناطق امن پناهگاه حیات وحش کیامکی است که دارای  صخره ها و ديواره هاي ستبر و بلند می باشد. اين صخره های صعب العبور يكي از بهترين زيستگاههاي كل و بز در منطقه بشمار ميروند و براحتي مي توان گله هاي كوچك و بزرگ را در نقاط مختلف آن مشاهده کرد.

پوشش گیاهی و حیوانی منحصر به فرد این پارک

علاوه بر جلوه های کم نظیر ژئوپارکی، بقایای سنگهای آسیابهای آبی قدیمی و قلاع دورانهای گذشته بر قابلیتهای فرهنگی و گردشگری آن افزوده است. تنوع گونه هاي گياهي بيش از 450 با گونه های شاخص مثل ارس، پده، افرا ، داغداغان، بنه،گلابی وحشی، سنجد ، گز، زرشك و نسترن است که از ویژگیهای ویژه منطقه محسوب می شود. حیات وحش و گونه های جانوری  این منطقه خاص هستند به این صورت که شاخص تنوع گونه هاي جانوري حدود 350 گونه شاخص جانوری کل و بز وحشی،گوسفند وحشی ،گراز، خرس قهوه اي ، سياه گوش، گربه وحشی ، گربه جنگلی ، پلنگ ،روباه ،شغال و گرگ   از ویژگیهای خاص حیات وحش  منطقه محسوب می شود. پارک ملی کنتال با توجه به پتانسیل های بی نظیر به عنوان بالاترین سطح پارک ملی محیط زیست استان آذربایجان شرقی ثبت شده است.

پارک ملی کنتال تبریز با ویژگیهای خاص طبیعی از جمله پوشش گیاهی منحصر به فرد و وجود حیات وحش با گونه های زیباد جانوری و همچنین واقع شدن در کنار رودخانه ارس و منطقه گسترده کیامکی  میزبان گردشگران بسیاری میباشد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک