کندلوس نوشهر

آشنایی با کندلوس نوشهر

شرح

کندلوس نوشهر | Nowshahr kandelous

کندلوس نوشهر روستایی است از توابع بخش کجور شهر نوشهر در استان مازندران در کشور ایران. روستای کندلوس، با چهارهزار سال تاریخ، در دل کوههای البرز، چشم به راه دوستداران طبیعت است تا سفره پر سخاوت خود را باز کند و از زنان و مردانی پاک سرشت و سخت کوش سخن گوید. روستای کندلوس، به حق و به انصاف یکی از زیباترین و پاکیزه‌ترین روستاهای کشور ایران محسوب می‌شود که همچون نگینی چشم نواز در دل طبیعت زیبای البرز شمالی، می‌درخشد. این روستا در امتداد دره زانوس، و منطقه سرسبز و زیبای کجور، یکی از اولین و کهن‌ترین سکونت گاه‌های انسان در استان مازندران قرار دارد. برای رفتن به روستای کندلوس باید در جاده چالوس، بعد از گذشتن از شهر مرزن آباد، شش کیلومتر رانندگی کنید تا به جاده‌ای فرعی و آسفالت در سمت راست، به نام دوآب کجور برسید.

بعد از پیمودن ۴۲ کیلومتر در جاده‌ای پر پیچ و خم و بسیار زیبا، و با توجه به تابلوهای مسیر وارد روستای کندلوس می‌شوید. اگر به روستاهای مختلف کشور ایران رفته باشید و آن‌ها را با روستای کندلوس مقایسه کنید، اولین خصوصیتی که متوجه آن می‌شوید، پاکیزگی و رعایت اصول بهداشتی در این روستاست. درهمه جای روستا سطل‌های زباله وجود دارند و همه اهالی در حفظ زیبایی و پاکیزگی روستا تلاش می‌کنند، پس ما گردشگران هم باید با رعایت احترام به این تلاش و فرهنگ والای مردم از ریختن زباله و صدمه زدن به بافت روستا جلوگیری کنیم.

جاذبه های زیبای کندلوس

باتوجه به اینکه میهن عزیزمان ایران، در طول هزاران سال تاریخ تاریک و روشن خود، بارها عرصه تاخت و تاز دشمنان داخلی و خارجی بوده و بیشتر آثار تمدن و اشیاء و کتابخانه‌ها و اسناد تاریخی شهرهای آن، با این جنگ‌ها از بین رفته، باید تاریخ را در دل روستاهای این سرزمین جستجو کنیم. تعداد زیادی از روستاهای ایران، به‌دلیل قرار گرفتن در مناطق صعب العبور و کوهستانی، از گزند این ویرانی‌ها و حملات وحشیانه در امان بوده و می‌توانند کمک بزرگی به روشن شدن تاریخ کشورمان ایران کنند.

در این بین، کندلوس گواه روشنی است که کشف اشیاء باارزش تاریخی مانند جام‌های سفالی و ابزارهای زندگی و کشاورزی سلاح‌ها و قفل‌ها و اشیاء زینتی، نمایانگر تمدن کهنی است که قدمت آن حداقل به چهارهزار سال می‌رسد. این اسناد و اشیاء به همت دکتر علی اصغر جهانگیری در موزه مردم‌شناسی کندلوس که در همین روستا جمع‌آوری شده و در معرض دید همگان قرار دارد. یکی از جاذبه‌های این منطقه، موزه مردم‌شناسی و موزه گیاه‌شناسی کندلوس می‌باشد که اطلاعات بسیار جالب و مفیدی درباره تاریخ کهن و تمدن پر رمز و راز این دیار، در اختیار ما می‌گذارد.

مردم روستای کندلوس خانه هایشان گلی ولی چشمه هایشان گوارا، امکاناتشان اندک اما مهربان و میهمان نواز، سوخته از آفتاب و رنج کشیده از زمانه ولی صبور و بردبارند. هنوز بانگ خروس و پرندگان رنگ دهنده روزشان و زوزه شغال و صدای رودخانه زمزمه خواب شبانگاهشان است.

از افراد نام آور از روستای کندلوس می‌توان به میرزا یوسف کندلوسی و نیز فیلسوف خطاط و استاد حوزه و دانشگاه علامه میرزا یداالله نظرپاک کندلوسی کجوری اشاره نمود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک